Dychový orchester ZUŠ v Považskej Bystrici oslavuje okrúhle jubileum

Dychový orchester Základnej umeleckej školy (ZUŠ) v Považskej Bystrici si pripomína 40. výročie svojho vzniku. Založili ho v školskom roku 1976/77 s cieľom dať možnosť najlepším žiakom dychového oddelenia školy uplatniť svoje schopnosti v orchestrálnej hre.

Podľa vedúceho dychového orchestra Michala Brósku bola koncom 70. rokov veľmi priaznivá situácia na založenie dychového orchestra.

„V každej dedine bola dychovka, v Považských strojárňach sme mali vynikajúci orchester, osvetové strediská usporadúvali postupové súťaže, záujem bol naozaj veľký. A my sme chceli túto tradíciu vytvoriť aj u nás. Aj keď po revolúcii sa situácia trochu zmenila, nabehli sme na repertoár lákavý pre mladých. Hrali sme swing aj filmové skladby,“ priblížil Bróska.

Postupne sa orchester z Považskej Bystrice dostával na festivaly, vystupoval nielen doma, ale aj za hranicami. Vavríny zbierali aj na rôznych súťažiach.

„Otvorili sa nám dvere na rôzne festivaly, súťaže, pochodili sme kus sveta. Vyhrali sme vrcholovú slovenskú súťaž Pádivého Trenčín, bodovali sme na medzinárodných súťažiach v Poľsku či v Českej republike. Vystupovali sme vo Francúzsku, Rakúsku, Maďarsku či Chorvátsku. Pochodili sme toho naozaj dosť. Držali sme orchester pokope a rovnako tak sme sa snažili aj kvalitu našej hry udržať na patričnej úrovni. To nám prinieslo aj to, že posledných 18 rokov robíme v Považskej Bystrici novoročné koncerty, ktoré sa vždy tešia veľkému záujmu ľudí,“ dodal šéf dychového orchestra.

K okrúhlemu výročiu zablahoželal dychovému orchestru aj primátor Považskej Bystrice Karol Janas.

„Teší nás, že v Považskej Bystrici funguje už 40 rokov dychový orchester pri našej základnej umeleckej škole. Treba pritom poďakovať všetkým muzikantom, všetkým ľuďom, ktorí zabezpečovali činnosť súboru, a hlavne osobitné poďakovanie patrí zakladateľovi súboru, dlhoročnému dirigentovi a riaditeľovi ZUŠ Michalovi Bróskovi, bez ktorého aktivít by tento orchester tak dlho nevydržal a nedosahoval toľko úspechov. Orchester je jeden z najkvalitnejších na Slovensku a robí nám dobré meno nielen u nás, ale aj v zahraničí a zaslúži si podporu mesta,“ doplnil Janas.

Zdroj: tasr, foto: archív Orchester PB

Pozri tiež

Začali búrať piaty najvyšší komín na Slovensku, nikdy nedymil

V priemyselnej zóne v Považskej Bystrici začali búrať 201-metrový komín. Deviata najvyššia stavba na Slovensku …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *