EKOINOVAČNÉ SLOVENSKO 2019 v znamení digitalizácie

Dvojdňovú konferenciu Ekoinovačné Slovensko 2019 s podtitulom Digitalizácia a inovácie pre obehové hospodárstvo otvorili  včera (5.novembra 2019) popoludní v bratislavskom hoteli Crowne Plaza vystúpenia odborníkov na tému Dôležitosť digitalizácie pre obehové hospodárstvo z medzinárodného a európskeho hľadiska.

Obehové hospodárstvo má podľa nich nielen environmentálny, ale aj ekonomický a rozvojový rozmer a v prepojení na digitalizáciu môže priniesť veľké príležitosti. Odborníci z OECD,  Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a Platformy pre obehovú ekonomiku ponúkli aj svoj pohľad na to, akoby mala byť nastavená verejná politika, aby podporovala prínosy digitálnych technológií a zároveň eliminovala riziká, ktoré môžu priniesť.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR Norberta Kurillu chce envirorezort  touto témou nadviazať na nedávne ministerské zasadnutie OECD, ktorému dominovala práve téma digitalizácie.

,,Na tomto podujatí, v máji tohto roku v Paríži, boli prvýkrát schválené globálne usmernenia o umelej inteligencii, ktorá môže zohrávať veľkú úlohu aj pri transformácii na obehové hospodárstvo.ʺ

Zároveň uviedol, že táto téma má veľký vplyv aj na Slovensko a Akčný plán pre obehové hospodárstvo bude prepájať priemyselné, výrobkové a spotrebiteľské politiky. Napredovanie v týchto témach má podľa neho uľahčiť práve digitalizácia. Riaditeľ SAŽP Richard Müller zdôraznil, že konferencia  vytvára priestor na prezentáciu tejto témy,na výmenu skúseností a poznatkov.

,,Jej cieľom je nájsť odpovede na problémy v týchto oblastiach a hľadať  ich riešenia.“

Blok úvodných prezentácií uzavrela panelová diskusia, v ktorej členka Environmentálneho direktorátu OECD Eva uviedla, že v tejto oblasti je potrebné objasniť veci, ktoré sa týkajú používania dát, vlastníctva dát, aspektov rozhrania medzi technológiami, aby ten konečný užívateľ bol náležite zapojený do tejto siete.

Dnešný program konferencie bude venovaný nielen vzdelávacím a finančným nástrojom pre digitalizáciu a inovácie, inováciám a spolupráci, ale aj  príkladom dobrej praxe nielen v zahraničí, ale aj u nás na Slovensku.

Zdroj a foto: TS SAŽP

Pozri tiež

Juniori získali zo štyroch zápasov šesť bodov

Na druhý blok zápasov nastúpili juniori do 17 rokov MIBY Banská Bystrica na domácej palubovke …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *