EURÓPA V KOREŠPONDENCII: premiéra pre dospelých v Bábkovom divadle na Rázcestí

V Bábkovom divadle na Rázcestí bude mať premiéru inscenácia, ktorá pokračuje v angažovanýh témach. Tentoraz sa do centra pozornosti dostáva minulosť a jej priamy vplyv na našu súčasnosť.

Autorský text pripravovanej inscenácie Európa v korešpondencii pozostáva z autentických výpovedí, spovedí, listových tajomstiev výrazných osobností Európy. Ide o ikony vedeckého, politického či umeleckého života, ktoré žili na tomto kontinente od polovice 19. storočia až do dnešných dní: Èmile Zola, Marie Curie Sklodowská, Hannah Arendt, Martin Heidegger, Winston Churchill, sestra Mária Faustyna, T. G. Masaryk, M. R. Štefánik, Jiřina Šiklová, S. H. Vajanský, Dežo Ursiny, Július Satinský… a mnoho iných.
Inscenácia vzniká s nádejou, že porozumieme a dozvieme sa viac o udalostiach, ktoré ovplyvnili a ovplyvňujú našu prítomnosť. Herecký tím sa pokúša preniknúť do osudov európskych duší, oživiť, avšak neprivlastniť si ich históriu, bolesti a radosti. Tak vzniká priestor, do ktorého inscenačný tím vpisuje svoj vlastný „list“. Na pomedzí prežívania a predvádzania, na pomedzí dobového dokumentu a divadla. Prostredníctvom magickej hry divadla na divadle. Inscenácia vytvára List, ktorý sprítomňuje históriu z pozície už prežitých a prebolených udalostí, s odstupom, i emocionálnym angažovaním.

Autorkou divadelného scenára je Iveta Horváthová, ktorá pre BDNR pripravila už nejeden pozoruhodný text:

„Zaujímavej európskej korešpondencie je, samozrejme, veľa. Oveľa viac, ako sa nachádza v inscenácii. Naše zdroje museli prejsť veľmi hustým sitom. Na jednej strane sme vybrali korešpondenciu výsostne intímnu, ktorá modelovo zastupuje vzájomné listy mnohých dvojíc. Na opačnej strane spektra sú listy zásadne dôležité, ktoré rozhodli o osude miliónov ľudí.“

V inscenácii účinkuje celý herecký súbor BDNR, pod režijným vedením Mariána Pecka. Réžia Mariána Pecka rešpektuje významové kontrapunkty listov a protirečivosť dejín a udalostí, čo hýbali osudmi adresátov i pisateľov listov.  Posúva autenticitu listových odkazov do imaginatívnych dimenzií a súčasných divadelných obrazov. Práve ich výpovednou silou je známy rukopis tohto režiséra.

Na premiéru Európy v korešpondencii sa môžete tešiť symbolicky v deň, kedy si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu a 28. výročie Nežnej revolúcie, 17. novembra 2017. Repríza inscenácie sa uskutoční 12. decembra 2017.

Scenár: Iveta Horváthová, Réžia, výprava: Marián Pecko, Dramaturgia: Iveta Škripková, Monika Tatarková, Hudba: Róbert Mankovecký a.h.

Účinkujú: Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Jozef Šamaj, Mária Šamajová, Filip Štrba, Anna Zemaníková, Martin Frank a.h.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Podporené z prostriedkov verejnej zbierky Kultúra na rázcestí, organizovanou Nadáciou otvorenej spoločnosti. Zriaďovateľom BDNR je BBSK.

TS: Monika Tatarková, foto: archív BDNR

 

Pozri tiež

V Bábkovom divadle na Rázcestí vianočne i povianočne

Plánované predstavenia BDNR od 18. decembra do 10. januára boli na základe opatrení súvisiacich s koronavírusom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *