Festival svetla a tieňa

Festival svetla a tieňa 2019 Banská Bystrica

Banská Bystrica už po piatykrát zažije noc plnú umenia, svetla, interaktívnych inštalácií a tanca. V piatok, 27. septembra môžete na siedmich festivalových lokáciách vo verejnom priestore objaviť umelecké diela mladých slovenských umelcov. Festival svetla a tieňa je opäť plný nevšedných umeleckých zážitkov. Ukáže vám, aké jednoduché je “zbúrať múry” budovy SNP, ak sa dokážete spojiť. Predvedie jemnú interaktívnu hru svetla na korune stromu alebo projekcie na architektúru dotvárané animáciami v reálnom čase. Svetlo a tieň budú splývať, aby vám v téme SPOJenia predviedli pôsobivé umenie, ktoré bude žiariť, tancovať, smiať sa, dramatizovať, udivovať, vyzývať k účasti alebo tichému sledovaniu.

Festival vzdáva hold Milanovi Adamčiakovi

Festival svetla a tieňa bude otvorený skladbou významného slovenského konceptuálneho a multimediálneho umelca Milana Adamčiaka, ktorý aj po svojej nedávnej smrti stále svojou tvorbou oslovuje a ovplyvňuje tvorbu mladej generácie umelcov, ktorí interpretujú jeho partitúry alebo čerpajú inšpiráciu z jeho diela. Je tak jedným zo spojení medzi staršou a mladšou generáciou, ktorá sa, rovnako ako on, nebojí presahov, nových foriem a spojení v umení. Odohratie Adamčiakovej skladby pri otvorení festivalu, tak vzdáva hold jeho celoživotnému snaženiu a odkazu mnohovrstevného autora, ktorý tvoril diela pre všetky zmysly.

Príbeh festivalu

Festival svetla a tieňa nie je medzi slovenskými festivalmi žiadnou novinkou. Počas svojho pôsobenia v Banskej Bystrici priniesol 4 úspešné ročníky. Festivalu sa podarilo prilákať celkovo 65 000 divákov a priniesť 67 umeleckých diel do historického centra mesta. 

Festival má za cieľ pripraviť unikátnu výstavu, ktorá sa koná iba raz v roku na jedinečnom priestore mesta. 

 

Festival organizuje občianske združenie TRAKT ako neziskovú akciu, ktorá má za cieľ podporovať súčasných tvorcov a popularitu umenia v spoločnosti. 

Vystavujúci umelci

Výstava v Banskej Bystrici prinesie celkovo 7 festivalových lokácii. Diváci sa budú môcť tešiť na búranie múrov budovy múzea SNP pri odhaľovaní nielen banskobystrickej minulosti. Súčasné formy umenia roztancujú aj nádvorie UMB či park pod Múzeom SNP, ktorý zažije site-specific diela od Human Art Space či Divadlo Štúdio tanca. 

Môžete sa tešiť aj na živé kreslenie od Petra Štullera, ktorý rozhýbe fasádu Národnej banky Slovenska svojou neustále sa meniacou animáciou. Veronika Šmírová vás vtiahne do interaktívnej svetelnej inštalácie v korune stromu. Viktória Revická vás vo svojej performance ponorí do svetla, ktoré budete môcť vnímať v jeho všetkých podobách od levitujúcej až po to samozrejmé. A nakoniec Lucia Bielik a Michaela Šeligová zapoja do tanca vlajkové stožiare pri parku pod Múzeom SNP. Aktuálnu tému masívneho odlesňovania reflektuje v abstrahujúcej a sugestívne znervózňujúcej projekcii Ľubomír Slovinský. Každý umelec sa na podujatie pripravoval niekoľko týždňov a bude sa snažiť spojiť diváka s umením a témami, ktoré hýbu naším svetom.  

Zažijte nazabudnuteľnú atmosféru Festivalu svetla a tieňa, ktorý na jeden večer zmení mesto Banská Bystrica na hru dotykov, poznania, objavovania a emócií, ktoré k umeniu patria. 

  • Kedy: 27. septembra 2019
  • Čas: od 19:30 do 00:00
  • Kde: Banská Bystrica – areál Múzea SNP, Národná Banka Slovenska, Národný dom, Nádvorie UMB – FMVaPV

WEB: www.svetlo-tien.sk , Facebook: https://www.facebook.com/festivalsvetla/, Instagram: https://www.instagram.com/festival_svetla_a_tiena/, Video: https://www.youtube.com/playlist?

Zdroj a foto : TS Festival svetla a tieňa 2019, Dagmar Rajčanová, ilustr. foto : mp

Pozri tiež

NAJNOVŠIE TRENDY V STAROSTLIVOSTI O PACIENTOV V OHROZENÍ ŽIVOTA

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica (FNsP FDR) zrekonštruovali druhú časť II. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *