Festival vo Zvolene nielen pre seniorov

Do Zvolena prichádza nový festival. Uskutoční sa už túto nedeľu 4. septembra a ponesie netradičný názov – Zvolenská od-dychovka. Čo všetko ponúkne Zvolenčanom?

Celý nedeľný program otvorí v súčasnosti veľmi aktívny Zvolenský big band, ktorého gro tvoria študenti a pedagógovia Hudobno-tanečného štúdia. Mladí ľudia prezlečení v kostýmoch prinesú to najlepšie z hudby dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia a možno aj niečo navyše. Spomedzi dychových hudieb z regiónu sa divákom predstaví DH Minciar z Kremnice, DH Sitňanka z Banskej Štiavnice a DH Považská Veselka z Plevníka Drieňového, všetko telesá, ktoré majú za sebou dlhú históriu pôsobenia na Slovensku.

„S mnohými hudobníkmi sa poznáme z krajských prehliadok dychových hudieb v Kremnici, prípadne z celoslovenskej súťaže malých dychových hudieb v Lednických Rovniach. S niektorými spolupracujeme ešte na užšej báze a v prípade potreby si navzájom ako hráči vypomáhame,“ hovorí spoluorganizátor a nositeľ myšlienky Martin Brhlík. Sám je spoluzakladateľom a kapelníkom Zvolenskej kapely.

„Chceli sme Zvolenčanom okrem Zvolenskej kapely predstaviť aj ďalších umelcov a telesá a zároveň sme hľadali formát, ako to urobiť. Vychádzali sme aj z požiadaviek našich priaznivcov, ktorí by uvítali väčší priestor pre dychovú hudbu vo Zvolene,“ vysvetľuje Martin Brhlík.

Festival od-dychovka tak budespojením príjemného oddychu s prezentáciou tohto, v súčasnosti okrajového žánru hudby.

„Chceme ukázať, že dychové nástroje sa dajú použiť aj inak ako len v dychovom orchestri, preto na festivale zahrá napr. big band,“ vysvetľuje organizátor a ďalej prezrádza, „okrem tradičných melódií zaznejú aj netradičnejšie aranžmány.“

Martin Brhlík sa teší, že mesto o festival prejavilo záujem. „Pôvodný zámer bolo umiestniť festival na zámok, ale po dohode s mestom sa veľmi tešíme, že sme dostali priestor na zvolenskom námestí,“ vysvetľuje krátku históriu festivalu a zdôrazňuje, „zvolenské námestie je pre podobné podujatie ako stvorené.“

Dychovkári zo Zvolenskej kapely dúfajú, že si k festivalu cestu nájdu nielen seniori, ale aj mladšia generácia. Zo Zvolenskej od-dychovky by tak v mestemohla vzniknúť ďalšia tradícia.

Zdroj : TS mesto Zvolen, Mgr.Eva Ježovičová, ilustr. foto

Pozri tiež

Ďalšie opatrenie proti prípadnému šíreniu koronavírusu vo Zvolene. Tentokrát sa týka obmedzenia chodu mestského úradu

Len pred niekoľkými minútami sa skončilo ďalšie rokovanie krízového štábu mesta Zvolen. Jeho členovia priebežne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *