Fončorďácke strukovinové hody 2018 a oslava 4. narodenín Komunitného centra Fončorda

Komunitné hody na Fončorde sú už niekoľko rokov obľúbenou tradíciou a zvykom. Každý rok iná téma, v ktorej je zostavený celý program a ktorá ľudí na sídlisku spája.

Po hodoch jablkových, muffinkových, medovníčkových, zemiakových, medových a paradajkových, sme tento rok zorganizovali hody strukovinové. Také, aké v slovenských domácnostiach vždy mali v kuchyni a jedálničkoch rodín svoje miesto.

Niekoľko desiatok dobrovoľníkov niekoľko  týždňov pripravovali všetko potrebné, aby o pekný program, pohodu a atmosféru bolo postarané. Aby sa všetci cítili príjemne, aby sa deti, rodičia aj starí rodičia, priatelia a susedia ale aj neznámi stretli, zoznámili a zastavili na chvíľku v čase. Aby sa im odísť nechcelo a pripomenuli si zmysel osobného stretávania, blízkosti načúvania a vzájomnej pomoci. Komunitný šéfkuchár Hucko so svojím dobrovoľníckym tímom navaril fantastickú kotlíkovú fazuľovicu pre všetkých návštevníkov. 80 litrov zasýtilo všetkých.

V kuchyni pevnou rukou a úsmevom dirigovala a na poriadok dohliadala seniorka Kamilka. Pri šálkach kávy, voňavého čaju a čerstvo lisovanej jablkovej šťavy od Majky sa živo diskutovalo v komunitnej obývačke. Potešil i jablčník od Kami a Natálie. V čitárni dobrovoľníčka mamina Ivica čítala detičkám rozprávky, kde hrdinami boli Janko Hraško i princezná na hrášku. Najmenší zababušení do diek a paplónov ako v postieľkach, ani len nedýchali.

Krásne drobnosti sa vyrábali zo strukovín v kreatívnej dielni s Mirkou. Poradkyne zdravej výživy z oz Celiastred Slávka, Peťa a Zuzka nešetrili dobrými radami. Celiatické ochutnávky strukovinových receptúr si všetci pochvaľovali a chcú i doma vyskúšať. V detskom kútiku pod vedením Aďky sa vyrábal veľkorozmerný obraz zo strukovín. Každý návštevník sa spolupodieľal nalepovaním kúska strukovinovej mozaiky, ktorá vytvorila prekrásny obraz nášho komunitného loga. Tak ako Komunitné centrum Fončorda formujú ľudia, z ktorých je každý iný a výnimočný, tak každé semiačko strukovín symbolicky dotvorilo celkový obraz.

A to nie je všetko. V Popoluškinom kútiku si všetci mohli otestovať šikovnosť rúk a prstov, vytriediť ako Popoluška s holúbkami fazuľu od hrachu a cíceru. Všetkým to šlo na jedničku s hviezdičkou.

Po spoločnom obede hodovníci  oslávili 4. narodeniny komunitného centra rozkrájaním dvojposchodovej torty od  talentovanej amatérskej cukrárky Aďky. Len sa tak po nej zaprášilo, taká bola chutná (Nebojte sa, nebola strukovinová). Áno, už 4 roky sa medzigeneračne v Komunitnom centre ľudia stretávajú, otvárajú mnohé témy, nadväzujú priateľstvá, podporujú a pomáhajú si navzájom, pestujú  medziľudské vzťahy, svojpomocne riešia problémy, integrujú a učia sa byť citliví k rôznym zdravotným znevýhodneniam. To, že sa to dá a darí, je určite dôvod na oslavu. Z pohodovej rodinnej soboty je opät zbierka pekných spomienok, ktoré časom nevyblednú.

Sú o obyvateľoch  a vzťahoch na tomto sídlisku.  Sú o dobrovoľníctve a prejavoch dobrej vôle, o ktoré sa ľudia delia  medzi sebou. To je skutočná definícia živej komunity.

Poďakovanie patrí všetkým ochotným a obetavým dobrovoľníkom, partnerom v spolupráci ( oz Celiastred, oz SPOSA BB, oz Erika Karová, oz Slovak Freerun Family, oz KOMPAS-centrum rozvoja, oz AkSen RC BB) a tiež Mestu Banská Bystrica za finančnú podporu z VMČ č.4.

Silvia Žabková, Foto: Erika Karová

Pozri tiež

FONČORĎÁCKE KOMUNITNÉ CESTOVINOVÉ HODY 2019

Stalo sa už obľúbenou a očakávanou tradíciou, že každoročne v novembri sa konajú na Fončorde …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *