Foto: 25. ročník Banskobystrickej latky – zvíťazili svetoví lidri

Rekordy nepadli, o kvalitné výkony však nebola núdza. V ženskej súťaži padlo magických 200 cm a v mužskej 230 cm, ku ktorým pridal Japonec Tobe ešte 3 cm.

Najnovšia hviezda skoku do výšky Japonec Naoto Tobe suverénne zvíťazil

25. Banskobystrická latka bola opäť výnimočná. Hoci nebol pokorený žiadny rekord, Športová hala na Štiavničkách v Banskej Bystrici si skokanský míting poriadne užila. V mužskej súťaži bola výška 230 cm konečnou až pre 5 skokanov a zlepšujúci sa Japonec Tobe tak ostal vo finále jubilejného ročníka sám. Na druhý pokus zdolal 233 cm a rezerva, ktorú mal dávala nádej na ešte lepší výkon. Nasledujúce tri pokusy na 236 cm však neboli úspešné a tak víťazovi 25. ročníka Banskobystrickej latky stačilo na prvú priečku 233 cm. Za sebou nechal divákmi obľúbeného Taliana Gianmarca Tamberiho a Edgara Riveru z Mexika, ktorí si podelili druhé miesto s výkonom 227 cm.

Lukáš Beer bol tentokrát tým lepším z dvojice Slovákov a hoci sa mu 227 cm nepodarilo prekonať, 224 cm mu stačilo na delené 7. miesto. Tomáš Bubeník, ktorý so štartom váhal kvôli viróze, chcel potešiť najmä divákov. Nepodarilo sa mu však zdolať ani 215 cm a skončil posledný s 210 cm. Vlaňajší víťaz z Číny Ju Wang skončil na šiestom mieste s 227 cm, s rovnakým výkonom skočil na piatom mieste Bahamčan Donald Thomas známy dynamickou sprievodnou hudbou a 227 cm zdolal aj Grék Konstadínos Baniótis. Okrem Bubeníka bol sklamaný aj Poliak Sylwester Bednarek, ktorý skončil už na 220 cm. Diváci si užili úžasnú show a po súťaži sa svojimi obľúbencami mali možnosť dokonca stretnúť  a odfotiť.

Muži: 1. Naoto Tobe (Jap.) 233, 2. Gianmarco Tamberi (Tal.) a Edgar Rivera (Mex.) obaja 227, 4. Konstadínos Baniótis (Gr.) 227, 5. Donald Thomas (Bah.) 227, 6. Ju Wang (Čína) 227, 7. Lukáš BEER (SR) a Tihomir Ivanov (Bul.) obaja 224, 9. Luis Castro Rivera (Portor.) 224, 10. Sylwester Bednarek (Poľ.) 220, 11. Jeron Robinson (USA) 215, 12. Matúš BUBENÍK (SR) 210

Ruska Maria Lasickiené si opäť pomohla tichom a maximálnym sústredením

O napätie v ženskej súťaži výškarok sa opäť postarala ruská skokanka Mariya Lasitskene, ktorá si pri treťom pokuse na 200cm vyžiadala absolútne ticho. Atmosféra bola ohromná. Maximálne sústredenie prenieslo Rusku ponad magickú 200cm výšku s veľkou rezervou a celá hala jasala. Mariya si potom vyžiadala zdvihnutie latky až na 206cm, čo by znamenalo prekonanie rekordu mítingu. Na tejto výške však už nepomohlo ticho ani hlasná hudba a podpora celého publika. 206cm ostalo v 25. ročníku Banskobystrickej latky nepokorených, no víťazka sľúbila, že sa o to pokúsi znova o rok. Rekord tak stále patrí Chorvátke Blanke Vlašicovej, ktorá skočila 205cm v roku 2006.

Druhá Talianka Alessia Trostová si vyrovnala tojtoročné osobné maximum a prekonala 194cm. Tak ako u mužom bola neprekonateľná výška 230cm, u žien to bola v tomto ročníku 194cm. Aj preto na treťom mieste skončili až štyri pretekárky s výkonom 190cm. Medzi nimi aj talentovaná juniorka 17-ročná Ukrajinka Jaroslava Mahučichová, ktorá je spoludržiteľkou najlepšieho svetového juniorského výkonu 199cm. Na pódium spolu s ňou vystúpili aj sympatický Švédka Skoogová, Talianka Vallortigarová a Češka Hrubá.

Tsunami  a podpora hokejových fanúšikov

Jedinej Slovenke Tatiane Dunajskej sa ani v štvrtej účasti na obľúbenom mítingu nepodarilo skočiť viac ako 180cm, hoci forma nasvedčovala viac. No napriek tomu sa postarala o poriadny zážitok najmä pre domácich divákov a špeciálne fanúšikov hokeja. Tatiana si totiž ako sprievodnú skladbu vybrala oslavnú znelku, pri ktorej sa otriasa Zimný štadión po každom góle majstrovských „Baranov“. „Tsunami“ ju prenieslo ponad latku vo výške 180cm, na halový „osobák“ to však nestačilo. Trochu smutná, ale za potlesku divákov odchádzala Dunajská odhodlaná o rok sa vrátiť.

Ženy: 1. Lasickiené (Rus.) 200, 2. Trostová (Tal.) 194, 3. Mahučichová (Ukr.), Skoogová (Švéd.), Vallortigarová (Tal.), Hrubá (ČR) všetky po 190, 7. Tarandová 190, 8. Esquivelová (Mex.) 185, 9. Krejčiříková (ČR) 185, 10. T. Dunajská (SR) 180, 11. Rossitová (Tal.) 180

mp, foto: Mirec Pôbiš

 

Pozri tiež

Foto: Mužským víťazom BBL Kubánec Zayas

Dvadsiata šiesta Banskobystrická latka vo vypredanej hale ( 11.2.) na Štiavničkách v Banskej Bystrici s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *