Foto: 3. sezónu Barborskej cesty otvoril herec Lukáš Latinák a zahraniční hostia

Nadšenci cykloturistiky, ale aj pešej turistiky dnes spoločne otvorili tretiu sezónu Barborskej cesty a vydali sa na jej prvú etapu do Španej Doliny.

Hoci ambasádor, známy herec a cestovateľ Lukáš Latinák, na slávnostné otvorenie Barborskej cesty chvíľu meškal, slnečné počasie a muzikanti to účastníkom dokonale vynahradili. Aj speváčka folklórnej skupiny bola zhodou okolností Barbora a tak bolo tento rok otváranie Barborskej cesty naozaj jedinečné, nehovoriac o tom, že všetko sa odohralo pri historickom Barbakane v Banskej Bystrici.

Po príhovoroch hostí sa turisti vydali na prvú etapu do Španej Doliny, kde ich čakal dobrý guláš. Na bicykloch aj pešo spolu s ambasádormi Barborskej cesty Erichom Kurim z Rakúska a slovenským hercom Lukášom Latinákom.

Autor projektu Juraj Slašťan sa poďakoval prítomným za účasť a vyjadril potešenie, že Barborská cesta si našla svojich priaznivcov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Prvá etapa mala dĺžku približne 11 kilometrov a zvládnuteľná bola pre každého. Barborská cesta je projektom občianskeho združenia Banský región – Terra Montanae. Aj keď prvá etapa je pomerne ľahká, celková dĺžka poznávacej turistickej trasy je takmer 190 kilometrov a ako celok je považovaná za náročnú.

Skladá sa z deviatich etáp, po ktorých je zakaždým pripravená možnosť na prenocovanie a načerpanie nových síl. Na margo zahraničných turistov z celého sveta zazneli slová o tom, že ľudí z cudziny zaujíma nielen krása nášho regiónu, pamiatky a nádherná príroda, ale potrebujú mať pocit, že sú tu vítaní. Vytvoriť pre hostí tento pocit pre Slovákov nie je žiadny problém, pretože v našej krajine stále žijú dobrí, srdeční a pohostinní ľudia.

Barborská cesta spája banícke mestá stredného Slovenska, Banskú Bystricu, Kremnicu, Banskú Štiavnicu, ale aj ďalšie mestečká a dediny, ktoré boli kedysi významnými centrami baníctva. Prečo Barborská? Názov cesty je odvodení od patrónky baníkov sv. Barbory a trasa by na mape mala pripomínať dokonca jej siluetu.

mp

Pozri tiež

Rekonštrukcia vojenského cintorína vo Zvolene

Obnova hrobov dôstojníkov i úprava zelene. Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na …

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *