Foto: 5. výročie založenia súboru DFS Drienka – „Naša ROZPRÁVKA“

Naša ROZPRÁVKA

O veselých, o statočných a o (ich) dobrej nálade…
Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami, za siedmimi dolami… a možno ani nie tak ďaleko, len hin, tu… v Slovenskej Ľupči sa to stalo… že v roku 2013 nový súbor vznikol. A nebol to súbor hocijaký, ale čarovný… Kto doň prišiel, členom rodiny sa stal… Najprv nie veľkej, len zopár veselých a statočných v súbore bolo, ale o to šikovnejších! Tancovali, spievali, hrali… prvé úspechy zaznamenávali a ostatní, keď to videli, radi sa veru pridali! I stalo sa tak, že v roku 2018 hranicu 140 statočných pokorili… Lenže v Drienke veselým nikdy nešlo o kvantitu, ale skôr sa o kvalitu prevedenia tanečných choreografií snažili… Ale čo je najpodstatnejšie, na rozvoji detskej duše im záležalo, snažili sa najmä o to, aby radosť z tanca zo srdca každého ich dieťatka vychádzala, aby nik nezostal ľahostajný k odkazu minulých generácií, aby si človek človeka vážil, úprimnosť a úctu v sebe zakorenil… aby statoční k sebe priateľskí a priami boli, vzájomne si pomáhali a radi sa mali… a, samozrejme, nikdy dobrú náladu nestratili…

So slávnostným galaprogramom pri príležitosti 5. výročia založenia súboru pod názvom „Naša ROZPRÁVKA“ sa predstavili všetky zložky súboru spolu pod taktovkou primáša ľudovej hudby súboru Robka Pustaja v MKS v Slovenskej Ľupči v dňoch 29.11., 30.11. a 1.12.2018. Program bol zložený z piatich kapitol, v ktorých boli predstavené jednotlivé etapy súboru od vzniku po súčasnosť.

Najdojímavejšia časť bola pocta nášmu priateľovi, choreografovi a tanečníkovi Miškovi Majerovi.

V tejto kapitole boli prezentované aj dve choreografie – tance zo Zuberca a Zamutova, ktoré postavil pri príležitosti nášho výročia. Počas programu René Bošeľa a Ivo Petrík pokrstili aj prvé CD Drienky, ktoré predstavuje ukážku hudobnej činnosti súboru od jeho založenia po súčasnosť. Počas päťročnej existencie súboru sa z radov tanečníčok, ktoré sa prejavili aj ako schopné speváčky vytvorili dve spevácke skupiny – staršia a mladšia. Pracujú pod vedením Martiny Fodorovej a ľudovú hudbu vedie Ivana Baczová.

CD DFS Drienka je výnimočné tým, že predstavuje prácu členov súboru vychádzajúcu zo srdca. Je úprimným spracovaním piesní od blízkych ľudí a vrúcnym poďakovaním tým, ktorí pri nás stáli od začiatku a podporovali nás. A to najmä našim DEŤOM, na ktoré sme neskutočne pyšní, ich rodičom i vám všetkým. Prijmite ho s vďakou a radosťou.

A tak ako býva v rozprávke zvykom, ani v súbore sa veci nedejú len tak… za každým úspechom je kopec driny, vytrvalosti a húževnatosti… Pretože, keby ste chceli vedieť, v tom čarovnom súbore sa tie najlepšie deti pod slnkom stretli. Vďaka ich dobrému srdiečku, ochote na sebe pracovať, úprimnosti, ale aj občasnej zodpovednosti sa neskutočné veci stali skutočnými, nečakané očakávanými a aj tie vysnívané…reálnymi…

No neboli tu len statočné deti a ich nápomocní rodičia, ktorí súboru všemožne pomáhali. Boli tu aj veselí, ktorí za tým celým stáli… tí, ktorí o tejto rozprávke od začiatku snívali… a o ktorých statoční toto napísali:

Janke žerieme nervy už odmalička. Naučila nás nielen tancovať, ale ako sme postupne rástli, stali sme sa vyspelejšími, múdrejšími a najmä lepšími ľuďmi. Aj vďaka Janke sme tými, kým sme dnes! Milujeme jej rozcvičky, teda naháňačky, o ktorých Maťa nevie. Jej silnou stránkou je hlavne jej pôvabný hlas, za ktorý sa nehanbí. K Janke sa pridala Maťa a hneď spolu vytvorili to najlepšie duo.

Maťa je veľká perfekcionistka, motivuje nás posúvať sa ďalej, aby sme boli čoraz lepší a lepší. Vďaka nej sme sa naučili lepšie spievať (okrem Janky) a posúvať svoje hranice až do nemožného. Vieme, že všetky tie dlhé a únavne rozcvičky sú naozaj potrebné. S Maťou je ale kopa srandy a smiechu. Veď kto by už len odolal jej pozitívnej a vždy dobrej nálade.

Ivka je srdcom celej našej hudby. Mnohým z nás sa venuje odmalička. Už v prvej triede nás učila prstoklad a trpezlivo nám ukladala pršteky na to správne miesto na hmatníku. Je precízna, trpezlivá a podľa nás má dokonalý sluch. Občas sa nám zdá, že jej malé ušká sa zmenia na obrovské neviditeľné satelity s radarmi, ktorými zachytí každý falošný poltón a potom skúšame znova a znova a znova…

Tánička je vždy milá a nápomocná. Tancuje a pracuje hlavne s najmenšími deťmi, ktoré má rada, no nechýba jej ani láska na rozdávanie pre nás. Táňa je vždy na vystúpeniach naša „odkladová osoba“ – stále nám stráži veci, no nikdy sa nesťažuje. Okrem toho je aj naša oddaná fanúšička, ktorú máme všetci radi.

Mišo, jeden výnimočný človek, ktorého sme mali šancu spoznať. Bol nielen naším učiteľom, ale najmä naším kamarátom. Máme s ním toľko zážitkov, že sa ani nedajú spočítať. Sú to zážitky veselé, no aj také, z ktorých sme sa poučili. Raz dokonca odišiel zo skúšky, pretože sme ho nepočúvali a nahnevali… Bolo nám to hrozne ľúto a nikdy viac sme sa takto nesprávali. Každá skúška, zájazd či deň, boli naplnené jeho radosťou, smiechom, ale najviac vášňou k tancu.

Tým, čo máme všetci spoločné. Nikdy nezabudneme na nášho Miša, ktorý nás tak veľa naučil. V našej rozprávke sa udialo veľa krásnych, veselých, zábavných, ale aj smutných chvíľ… napriek všetkému… a vďaka pomoci vás všetkých mal pre nás slávnostný večer dobrý koniec… už teraz sa veselí aj statoční tešia, akú ďalšiu rozprávku im život v súbore Drienka napíše…

Za to, že Drienka sa stala skutočnosťou, že si našla svoje miesto vo folklórnom svete a najmä v srdci Ľupčanov, ĎAKUJEME: …našim najväčším podporovateľom, pomocníkom a sponzorom – rodičom. Ďakujeme im aj za naozaj krásne prekvapenie a za všetky darčeky, ktoré nám v piatok pripravili. Ďakujeme všetkým mamičkám – gazdinám za výborné koláče. V sobotu nás zase prekvapili naše najstaršie deti, s ktorými sme sa po spoločných rokoch strávených v súbore symbolicky rozlúčili.

Ďakujem najmä mojim kolegyniam – priateľkám – Maťke Fodorovej, Ivke Baczovej a Táničke Šagátovej, že sme to spoločne úspešne zvládli, nielen „dnes“, ale po celých 5 rokov. Ďakujeme krásne ZUŠ Slovenská Ľupča a Ivovi Petríkovi za podporu a financie. Za finančnú výpomoc ďakujeme obci Slovenská Ľupča v zastúpení Ing. Miroslavom Macákom, ale aj obciam Hiadeľ, Moštenica, Podkonice a Strelníky. Za trpezlivosť, milý prístup, hudobnú výpomoc a ochotu zmeniť aj nemožné pri nahrávaní CD ďakujeme Renému a Robovi Bošeľovcom. Ďakujeme všetkým, ktorý nám pomáhali pri realizácii slávnostného galaprogramu: René a Robovi Bošeľovcom, Zuzane Červenákovej, Anne Dávidovej, Jurajovi Dianovi, Jarke a Michalovi Filipkovcom, Lenke Holíkovej, Erike Karovej, Anne Klimentovej, Martinovi Kmeťovi, Evke a René Kováčikovcom, Jane Krajanovej, Romanovi Krnáčovi, Janovi Kučerovi, Jane Očenášovej, Majke Patrášovej, Lucke a Ivovi Petríkovcom, Petrovi Pohančánikovi, Jozefovi Pondelíkovi, Ivete Sedilekovej, Zdenke Sokolovej, Mišovi Tomášikovi, Miroslavovi Pôbišovi, Majke Sedláčekovej, Martinovi Urbanovi, Zuzke Zajacovej, Eve Žaloudkovej a pani Elenke Vyšnej.

A sponzorom:

                               

DOKA DREVO, s.r.o., Evonik Fermas s.r.o., KOM system s.r.o., Küster – automobilová technika spol. s.r.o., Môlča records, THERMIT s.r.o., BCF s.r.o. a Banskobystrickému samosprávnemu kraju.

Jana Krížová, foto: Mirec Pobis Photo, Michal Tomášik, Roman Krnáč

Pozri tiež

Foto: Finále Žiackej chodeckej ligy v meste pod Urpínom opäť úspešne

V Banskej Bystrici sa vo štvrtok 23. mája 2019 uskutočnilo piate kolo a zároveň aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *