FOTO: 7. ročník Bystrickej folklórnej haravary

Počas uplynulého víkendu sa v aule Gymnázia Andreja Sládkoviča Banskej Bystrici uskutočnil už siedmy ročník festivalu folklórnych súborov Bystrická folklórna haravara, ktorý organizuje Stredoslovenské osvetové stredisko.

Piatkový galaprogram sa niesol v znamení vystúpenia banskobystrickej ženskej speváckej skupiny Trnki, ktorá zároveň pokrstila svoje nové CD Horehronie. Diváci si ďalej mohli užiť Ľudovú hudbu Pokošovcov, či world music skupiny Banda s hosťami takých zvučných mien ako Veronika Bodnáriková a mužské spevácke skupiny Telgárt z Telgártu a Kráľova Hoľa z Pohorelej.

V sobotu boli počas celého dňa pripravené pre návštevníkov rôzne tematické workshopy, festivalové tanečné domy, hudobné a spevácke dielne, o ktoré bol tiež veľký záujem. Zúčastnilo sa ich viac ako 200 ľudí. Od 14. hodiny prebiehala súťaž folklórnych súborov s názvom Súboriáda. Najlepším folklórnym súborom tohtoročnej Haravary sa stal FS Urpín. V sobotnom veľkom tanečnom programe s názvom Tancovačka sa okrem banskobystrických folklórnych súborov Urpín, Mladosť, Bystrina a Partizán predstavili aj hostia z iných kútov Slovenska: Ponitran z Nitry, Marína zo Zvolena, Dušan Štec s Dušanou Nuoškovou, ženy speváčky a Ľudová hudba Muzička z Bratislavy a pozvanie prijali aj zahraniční Slováci z Vojvodiny – FS Detvan.

„Veľmi nás teší, že festival Bystrická folklórna haravara opäť zaujal. Svedčí o tom nielen mimoriadny divácky záujem, veď obidva večerné programy boli beznádejne vypredané, ale aj záujem mladých ľudí o festivalové tanečné domy, hudobné a spevácke dielne, na ktorých sa zúčastnilo vyše dvesto tanečníkov, spevákov, muzikantov, choreografov a tanečných pedagógov z folklórnych súborov z Vojvodiny, Nitry, Zvolena, Slovenskej Ľupče a z Banskej Bystrice,“ zhodnotila festival riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska Mária Palúchová.

Milovníci folklóru sa však môžu tešiť na ďalšie podujatia v meste pod Urpínom. Folklórny súbor Bystrina oslávi 35. výročie od svojho vzniku už túto sobotu, 24. októbra od 19. hodiny, v športovej hale na Štiavničkách premiérou svojho nového programu s názvom Premeny a o dva týždne neskôr zavíta do Banskej Bystrice umelecký súbor Lúčnica.

(pef), foto: Marek Odaloš, SOS BB

Pozri tiež

ZLEPŠOVANÍM KOMUNIKAČNÝCH ZRUČNOSTÍ ZDRAVOTNÍKOV CHCÚ PREDCHÁDZAŤ NESPOKOJNOSTI PACIENTOV

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica prešlo školeniami komunikačných zručností už 398 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *