Foto: 71.výročie oslobodenia Banskej Bystrice

Spomienkové oslavy pri príležitosti 71. výročia oslobodenia Banskej Bystrice sa uskutočnili 24. marca 2016 o 11:00 hod. sa na Námestí SNP.

Pietnym aktom kladenia vencov k obelisku osloboditeľov sme si pripomenuli a uctili pamiatku vojakov sovietskych a rumunských vojsk, ktorí padli v oslobodzovacích bojoch.

Na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa zišli viacerí Banskobystričania aj zahraničné delegácie a predstavitelia mesta. Prišli poďakovať a vzdať česť hrdinom 2. svetovej vojny, ktorí pred 71 rokmi oslobodili mesto pod Urpínom. Pietnym aktom kladenia vencov k obelisku na námestí si prítomní uctili pamiatku vojakov sovietskych a rumunských vojsk, ktorí padli v oslobodzovacích bojoch. Práve títo odvážni vojaci vymanili Banskú Bystricu z fašistického zovretia a 25. marca 1945 vybojovali pre ňu  mier.

Medzi zahraničnými delegáciami bol veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexey Leonidovič Fedotov, rumunská veľvyslankyňa Steluta Arhire, splnomocnený minister veľvyslanectva Bulharskej republiky Marin Jovčevsky, radkyňa veľvyslanectva Bieloruskej republiky Natalia Petrichenko, prvá tajomníčka veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku Oksana Lishchyshyn či pridelenec obrany veľvyslanectva Českej republiky brigádny generál Zdeněk Jakůbek.

K prítomným sa prihovoril primátor Banskej Bystrice Ján Nosko a predseda Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár. Vo svojich príhovoroch zdôraznili, že je potrebné pripomínať si históriu a nezabúdať na prítomnosť, v ktorej žijeme. Pretože aj dnes sa dejú veci, ktoré medzi ľudí šíria nenávisť a strach.

Patričnú dôstojnosť celým oslavám dodala Vojenská posádková hudba Banská Bystrica.

mp

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *