Foto: 95. výročie založenia červeného kríža v Slovenskej Ľupči

Československý Červený kríž (ČSČK), najväčšia humanitárna organizácia Čechov a Slovákov, vznikol v Slovenskej Ľupči v apríli 1924.

Tohto roku sme si teda pripomenuli 95. výročie jeho založenia. Zakladateľom bol pán Turecký, ktorý bol riaditeľ tunajšej školy. Po ňom prevzali funkciu pán Rus a pani Vajdová. Od roku 1997 je predsedníčkou pani Elena Pašková, ktorá funkciu zastáva už 22 rokov.

„Červený kríž od svojho vzniku pomáhal pri riešení závažných problémov spoločnosti – bojoval proti epidémiám, organizoval pomoc do zahraničia, poskytoval sociálnu pomoc – zbierky pre hladujúcich, veľkú pozornosť venoval zdravotnej výchove obyvateľstva, po druhej svetovej vojne pátraciu službu využívali tisíce ľudí a hlavne získaval bezpríspevkových darcov krvi a vychovával k darcovstvu.“

„Každý z nás si želá, aby si čo najdlhšie uchoval pevné zdravie a svoj život prežil v dobrej fyzickej a duševnej forme. Prežitých 95 rokov v živote človeka je veľa, ale udržať 95 rokov fungujúcu organizáciu je už história, práve preto, že ide o organizáciu, ktorá je založená na dobrovoľnosti jej členov a o to je to cennejšie,“

píše p. Macák v liste adresovanom členom Červeného kríža v Slovenskej Ľupči.

Stretnutie členov a hostí k tomuto výročiu sa uskutočnilo 4. mája v Kultúrnom dome v Slovenskej Ľupči. Pozvanie prijali aj starosta obce Mgr. Roland Lamper a riaditeľka územného spolku v Banskej Bystrici RNDr. Zuzana Stanová. Pre prítomných bolo prichystané okrem kultúrneho programu, o ktorý sa postarali žiaci ZUŠ v Slovenskej Ľupči, bohaté občerstvenie.

Pri tejto príležitosti by sme vás chceli pozvať dňa 28.5.2019 na akciu s touto témou súvisiacu a to na Odber krvi, ktorý sa uskutoční v priestoroch ZŠ Sama Cambela v čase od 8.00 hod. do 10.00 hod.

Všetci ste srdečne vítaní a vopred vám ďakujeme.

Pozri tiež

PIATI OPITÍ VODIČI V PRIEBEHU 20 HODÍN!

Policajti v Lučenci kontrolovali 53-ročného Adriana z Maškovej. Pri dychovej skúške nafúkal 2,56 promile alkoholu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *