Foto: Banskobystrické fontány, krásne, živé, ale i zabudnuté a smutné

Banská Bystrica je výnimočné mesto, ktoré sa môže pýšiť mnohými prednosťami, pamiatkami, krásami. Pýchou Banskej Bystrice boli aj nádherné fontány, niektoré znova aj keď pomaly ožívajú.

Voda je život a tak nielen fontány sú priam magnetom pre ľudí, ktorí potrebujú načerpať energiu. Dnes sa pozrieme na banskobystrické fontány, nazrieme aj do tajomnej studne a medzi obrázkami nájdete aj zachovaný žľab zo Sásovej, ktorý sa využíva dodnes.

Kamenná fontána na námestí SNP

Kedysi sa na námestí nachádzala verejná studňa, resp. väčšia vodná nádrž vyrobená v rokoch 1633-1635 kamenárskym majstrom Tomášom Wolfom. Už vtedy boli v strede údajne medené postavy Leva a dieťaťa.  Fontánu s vodometom postavili neskôr v roku 1895.

V roku 1898 po obvode jazierka vysadili trávnik a miesto bolo ohradené. Okolo vodometu v strede jazierka postupne pribúdali travertínové kamene. V roku 1912 bola fontána prerobená na elektrický pohon. Kamene boli do dnešnej podoby definitívne položené v roku 1928 a zároveň pribudlo aj farebné osvetlenie a do kruhu po obvode boli umiestnené aj lavičky. Počas II. svetovej vojny pribudol rozľahlý obdĺžnikový trávnik s kvetmi, ktorý bol odstránený až v roku 1994 pri  premene námestia na pešiu zónu. Fontána bola po veľkej rekonštrukcii znovu spustená v roku 2009, pribudli nové zvukové i svetelné efekty a po zime je fontána spúšťaná doteraz vždy začiatkom mája.

Fontána v Národnej ulici

Pôvodná krásna fontána bola „zlikvidovaná“ v roku 1969. Bola postavená v 30. rokoch minulého storočia a obklopoval ju malý parčík.

Existencia farebne osvetlenej fontány sa skončila otvorením Pamätníka SNP v roku 1969 a bola nahradená fontánou z kamennými hríbami, no vydržala len veľmi krátko. Obnovená bola len nedávno, mnohých okoloidúcich, najmä tých čo sa neponáhľajú, priláka stráviť tu aspoň chvíľku. Zašlú slávu a krásu jej už zrejme nikto nenavráti a tak sa Banská Bystrica teší aspoň z toho, že fontána vôbec ožila.

Krása na Fortničke

Na ul. M.Rázusa sa nachádza jeden zo skvostov banskobystrických fontán, žiaľ dlhé roky bez záujmu o obnovu. Zaujímavosťou je, že kvôli svojej špecifickej polohe sa okolie a ani tvar fontány nezmenil.

Raz možno aj tu vytryskne voda a fontána sa stane lákadlom pre mnohých obyvateľov i návštevníkov Banskej Bystrice. Aká ďalšia rarita sa nachádza v blízkosti sa dozviete v niektorom s ďalších pripravovaných článkov.

Námestie Slobody

Fontána na tomto mieste bola vybudovaná v rámci projektu „Dotvorenie námestia slobody B.Bystrica“. Patrí medzi najmladšie v meste a dokončili ju až v roku 1996. Tvoria ju 4 trysky, ktoré oblúkom vystrekovali vodu do výšky od 0,5 m do 2,5m.

Fontána však tiež nemala potrebnú údržbu a tak časom fungovala len jedna z trysiek. Stav sa vylepšil opäť v posledných rokoch a v letných mesiacoch ju minulý rok doplnila aj vodná hmla na osvieženie.

Fontána pri Luxe

Nenápadná fontána sa nachádza aj pred hotelom Lux, ale patrí medzi tie, ktoré chátrajú a nie sú funkčné. Má zaujímavý tvar a jej obnovenie by zatraktívnilo čoraz obľúbenejšie miesto Banskobystričanov – neďaleký park pod Pamätníkom SNP.

Na okraji mesta, pri „spiacich“ autobusoch.

Dávno sú preč časy, keď táto fontána žila a dávno sú aj časy, keď v areáli odpočívali desiatky starých autobusov.

Keďže fontána sa nachádza na mieste, ktoré je mimo bežného dosahu chodcov, väčšina obyvateľov o jej existencii ani nevie. V súčasnosti patrí tiež medzi nefunkčné.

Slávna Hungária

Kaviareň v centre mesta patrila medzi najobľúbenejšie miesta Banskobystričanov. Pred jej budovou sa v malom trojuholníkovom parčíku nachádzala pôvabná fontána. Voda zo šesťuholníkovej fontány striekala z obvodu oblúčikom do svojho stredu, čo vytváralo príjemný efekt akéhosi dáždniku.

Časom však stratila svoju krásu a stratila sa z nej aj voda, zmenil sa aj parčík. Nádejou je snaha mesta Banská Bystrica o znovuobnovenie mesta fontán, ktorým kedysi mesto pod Urpínom skutočne bolo. V tomto roku by sa fontána dožila 120 rokov.

Aj najväčšie sídlisko má svoju fontánu

Hoci by to mnohí nepredpokladali, aj na sídlisku Rudlová-Sásová je pekná fontána. Nachádza sa pri Hájiku na Krivánskej ulici a posedenie bez vody ponúka najmä seniorom, ktorí bývajú v blízkosti.

Aj tu však ostáva len veriť, že raz znova ožije. Oáza zelene v strede sídliska je miestom príjemného odpočinku najmä v lete.

Nádherný a jedinečný kvet pri nemocnici F.D.Roosvelta

Fontána Kvet je jednoducho skvostom a nedá sa prehliadnuť.

Je krásna, aj keď z nej nestrieka voda, no ak sa to ešte niekedy podarí, zážitok z pohľadu na tento unikát by zrejme spôsobil aj úbytok niektorých chorôb. Samozrejme nadnesene, no vidieť túto fontánu v plnej kráse je nezabudnuteľný zážitok. Práve jej umiestnenie v areáli nemocnice, kde chodia denne stovky až tisícky chorých je vhodné a ak sa podarí oživiť ju, mnohým určite vylepší minimálne náladu, ak nie zdravotný stav.

Zabudnutá fontána pri nemocnici

Túto fontánu si už pamätá dnes len málokto, nefunkčnou je celé desaťročia. V čase svojej krásy však spríjemňovala pacientom dlhé dni, či týždne strávené v nemocnici F.D. Roosevelta.

Bola súčasťou oddychovej zóny, ktorú dnes krášlia už len starostlivo udržiavané záhony kvetov a rastlín. O nádherne formovanú zeleň je postarané naozaj príkladne, škoda že taký prístup sa stratil vo vzťahu k fontánam. Tá zabudnutá mala obdĺžnikový tvar a bol to vlastne komplex fontán. Obrázky z minulosti sú dnes už len ťažko dohľadateľné a tie zo súčasnosti sú len smutným mementom rozpadajúcej sa zašlej krásy.

Najmladšia fontána pri ESC

Aj keď funguje len sporadicky, tvorí pred veľkým nákupným centrom príjemnú oddychovú zónu. Ak však v nej nie je voda, prostredie to skôr narúša, pretože sa v nej objavujú rôzne neželané predmety, fľašky, papiere a podobne. To spôsobuje, že miesto ľudia radšej obchádzajú.

V lete, keď vo fontáne predsa len tečie voda, stáva sa lákadlom pre rodiny s deťmi, mladých i starších, pretože si môžu po jej obvode sadnúť a odpočinúť, načerpať energiu.

Na „Sídlisku“

Jedno z najstarších banskobystrických sídlisk ukrýva tiež jednu z nateraz nefunkčných fontán. V blízkosti sa nachádza Športové gymnázium.

Fontána nepatrí medzi excelentné skvosty, ale úplne každá fontána je akýmsi bodom, kde sa ľudia radi zastavia, načerpajú energiu, oddýchnu si. Fontána sa nachádza na mieste, kde často chodia aj rodičia s deťmi, jej obnovenie by určite zatraktívnilo celú lokalitu.

Aj Pamätník SNP má fontánu

V areáli pred Pamätníkom SNP sa nachádza miesto, ktoré bolo kedysi veľmi príjemným na odpočinok.

Fontána obklopená lavičkami je zatiaľ zanedbaná, jej okolie sa však oživuje a tak príde na rad možno aj toto miesto, ktoré by dôstojne prezentovalo Banskú Bystricu nielen počas medzinárodných návštev.

Radvanský kaštieľ

V zanedbanom parku pri Kaštieli Radvanských sa nachádza aj zanedbaná jednoduchá fontána. Mala iba jednu trysku a je zachytená na mnohých dobových kresbách i fotografiách.

Dobrou správou je, že je plánovaná jej obnova. Nielen fontány, ale celého parku, ostáva už len získať dostatok financií. Zatiaľ sa podarilo zrekonštruovať strechu na kaštieli za približne milión eur. Na ďalšiu rekonštrukciu parku a aj kaštieľa zostáva neľahká úloha a potreba zohnať niekoľkonásobne viac. Suma potrebná na celkovú obnovu kaštieľa a parku sa môže blížiť až k 10 miliónom.

Pred Mestským úradom

Dlho, dlho nefunkčná fontána pred Mestským úradom onedlho ožije.

Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici už vyčlenilo na jej obnovu potrebné finančné prostriedky a mieni v tomto trende pokračovať aj naďalej. koľko fontán sa podarí obnoviť je hudbou budúcnosti, každopádne je tu veľmi pozitívna snaha

Mestský park

Zázraku sa najnovšie dočká úplne zdevastovaná a zabudnutá fontána v Mestskom parku. Kedysi krásna fontána podľahla času a bude potrebná jej celková obnova. Už v najbližšom období sa začne s revitalizáciou celého parku a tentokrát sa na fontánu myslelo viac ako doposiaľ.

Správu o jej obnovení privítali Banskobystričania s veľkým potešením. Plánované zrušenie symbolu parku – farebného altánku uprostred však vyvolalo vlnu nevôle a na túto tému sa do jesene očakáva ešte búrlivá diskusia.

Barbakan 

Fontána pri Barbakane patrí medzi tie, ktoré ožili v posledných rokoch. V súčasnosti funguje len jedna časť.

Starostlivosť o fontány je náročná, treba však veriť, že krok po kroku budú ožívať ďalšie a ďalšie. Banská Bystrica sa tak bude môcť pýšiť ďalším titulom – budem hrdým mestom fontán. Neďaleko fontány pri Barbakane sa nachádza aj čarovná studňa prekrytá hrubým sklom, do ktorej je možné nazrieť.

Zväčša býva sklo zvnútra pokryté veľkými kvapkami vody, ktoré umocňujú tajomnosť a krásu hlbokej studne pokrytej nádherným zeleným machom a papradím.

Dolná ulica

Nefunkčná fontána sa nachádza v Dolnej ulici v blízkosti kostola Sv. Alžbety.

Miesto na začiatku pešej zóny priam volá po obnovení tejto fontány, ktorá by oživila celý priestor.

Mesto fontán – ďalší vysnívaný titul

V Banskej Bystrici sa nachádzajú, či nachádzali aj ďalšie fontány. Medzi rarity patria napríklad aj zachované korytá s tečúcou vodou v Sásovej. Aj keď niektoré už boli odstránené, ostalo jedno skrátené a jedno pôvodné. Nachádza sa na vrchnom konci „starej“ Sásovej povyše kostola.

Korytá v Sásovej nie sú jedinou vecou, ktorá tu zanikla. Súčasnosti sa nedožila ani vychýrená Sásovská krčma, kino, či plaváreň. Na Fončorde sa už dlhšie volá po obnove fontány, ktorá sa kedysi nachádzala pri Úsvite. Možno sa raz stane zázrak aj tam. Oveľa ťažšie ako obnovenie akejkoľvek fontány je udržanie jej chodu. Pribúda však viac tých, ktoré ožívajú a čoraz menej je tých zabudnutých. Banská Bystrica je na dlhej a náročnej ceste k ďalšiemu hrdému titulu – Mesto fontán.

mp

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Jeden komentár

  1. Tiež je zabudnutá fontána v bývalom kultúrnom dome

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *