V meste pod Urpínom sa v sobotu 27. júna 2020 podarilo úspešne otvoriť aktívnu atletickú chodeckú sezónu, po dlhej brzde spôsobenej koronakrízou.

Športový klub BCF Dukla Banská Bystrica   naviazal na tradíciu organizovania medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi na certifikovanej trati v Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici. Trať si prišlo vyskúšať takmer 140 pretekárov z 5 krajín okrem Slovenskej republiky mali zastúpenie z Českej republiky, Maďarska, Litvy, Nemecka a Rakúska.

„Teší ma, že kvalitu súťaže si pochvaľovali samotní pretekári i tréneri a samozrejme skvelé publikum. Nebolo to ľahké zorganizovať ani tohtoročné medzinárodné preteky. Padli skvelé osobné rekordy v skvelom kráľovskom športe. Podujatie prišiel podporiť aj náš olympijský víťaz a majster sveta v atletickej chôdzi Matej Tóth, ako aj ďalší významní olympionici Jozef Pribilinec, Pavol Blažek, Zuzana Babiaková, Martin Švagerko, Miloš Bátovský i prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Podujatie slávnostne otvorili riaditeľ Vojenského športového centra Roman Benčík, riaditeľka pretekov a poslankyňa MsZ Erika Karová, olympijský víťaz Matej Tóth a prezident SAZ Peter Korčok.

Riaditeľka pretekov odovzdala pamätné plakety býbavému úspešnému reprezentantovi a známemu trénerovi olympijských víťazov k životnému jubileu 75. rokov Jurajovi Benčíkovi, taktiež olympijskému víťazovi zo Soulu Jozefovi Pribilincovi k jeho 60. výročiu i 70. ročnému známemu českoslovenkému publicistovi, Jozefovi Mazárovi. Zvláštne poďakovanie za spoluprácu si odniesol aj podporovateľ atletickej  chôdze JUDr. Jozef Sabó.

Rozhodcovská komisia  pozostávala z najväčších odborníkov atletickej chôdze na Slovensku a v zahraničí, ktorí dohliadali na celý chod pretekov.

Tento rok  sa zúčastnilo takmer 140 pretekárov zo šiestich krajín a 40 klubov.

Na štarte pretekov mužov na 10km zvíťazil Nemec Leo KÖPP (41:11),  tesne pred  Miroslavom Úradníkom (41:16) z Vojenského športového centra Banská Bystrica. Ako tretí prišiel do cieľa reprezentant Českej republiky Hlaváč Vít (42:22).

V kategórii žien na 10 km zvíťazila skúsená maďarská reprezentantka Viktória Madarász (46:52), pred našou úspešnou reprezentantkou Máriou Katerinkou Czákovou (47:02) VŠC Dukla BB. Tretie miesto si vybojovala Tereza Durdiaková (47:58) z Českej republiky.

V juniorských kategóriách v trati na 10km zvíťazil  talentovaný slovenský junior z Nitry Daniel Kováč (43:47) ŠK ŠOG Nitra, pred maďarskými pretekármi Norbertom Tóthom (44:50) a Vence Gálom (54:41). Z junioriek sa naviac darilo Eliške Martíkovej (49:32) ČR, pred Alžbetou Ragasovou (49:51) AK Spartak Dubnica nad Váhom . Tretia prišla do cieľa maďarská reprezentantka Dóra CSÖRGŐ (54:12).

Medzi juniorkami si prvenstvo odniesla Tiziana Spiller (24:42) z Maďarka, ktorej nestačila Karin Devaldová (24:53) AK Slávia TU Košice. Tretia prišla do cieľa jej klubová kolegyňa Stanislava Hakulinová (26:14).

V mládežníckych kategóriách na 10km hviezdil talentovaní český  reprezentant Jaroslav Morávek (44:51) pred slovenským reprezentantom  Patrikom Nemčokom (46:18) z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica , ktorý finišoval na 10km v osobnom rekordnom maxime 46:18Tretí dorazil do cieľa Tomáš Mencel (48:50) z AK ZTS Martin.

V žiackych kategóriách starších žiakov dominoval na 3000m trati Jakub Bátovský (13:56) z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica pred jeho klubovým kolegom Filipom Krestiankom(14:10). Tretiu priečku si vybojoval Matej Piták (13:35) z Českej republiky.

V kategórii žiačok na 3000m zvíťazila Ivana Dudová (15:33) AK ZTS Martin. Druhá prišla do cieľa Adéla Pitáková (15:43) z ČR a tretia Mirjam Hassan (16:07) z Maďarska.

V kategórii mladších žiakov na 1000 m hviezdili mladé talenty 1. miesto Lukáš Rosenbaum (4:20), ktorý si odniesol aj ocenenie za najlepší výkon kola a trofej cenu BCF. Druhé miesto obsadil Šimon Bátovský (4:36)a tretí prišiel do cieľa Jakub Mažgút (5:08)všetci z klubu ŠK BCF Dukla BB.

V dievčenskej kategórii na 1000m triumfovala Petra Kusá (4:34) AK ZTS Martin, pred Kristínou Zámečníkovou (4:38). Tretia dorazila do cieľa Bibiana Sládečková (5:01) obe z ŠK BCF Dukla BB.

V kategórii najmladších žiakov si vybojoval prvenstvo na 1000m trati Tomáš Tkáč (5:12) a predbehol tesne  svojho klubového kolegu Michala Ivaniča (5:13) a Richarda Zámečníka (5:20), všetci z klubu ŠK BCF Dukla BB.

V dievčenskej kategórii na 1000m vyhrala talentovaná Dominika Pernická (4:54), pred Petrou Lopatkovou (5:45) a Laurou Ernekovou (5:52), všetky z klubu ŠK BCF Dukla BB.

Na 500m trati zvíťazil syn riaditeľa VŠC Dukla Romana Benčíka, Šimon Benčík (2:30) pred Matúšom Latinákom a Adamom Forgáčom, všetci z klubu ŠK BCF Dukla BB.

V dievčenskej prípravke na 500m zvíťazila Nina Lasicová (2:25) MŠK Borský Mikuláš, pred Annou Kováčovou a Jasminou Kravčíkovou, obe z ŠK BCF Dukla BB.

Ani tento rok nechýbala kategória veteránov kde  na 3000m trati nominoval Peter Zámečník (15:11) ŠK BCF  Dukla BB, pred Andrásom Kovácom z Maďarska a Ondrejom Malíkom z MŠK Borský Mikuláš.

V kategórii veteránov vyhrala slovenská reprezentantka z klubu AK Bojničky Alexandra Pastieriková. Druhá prišla do cieľa Slabáková Lenka á ČR a tretia Monika Schwantzer z Rakúska.

Od mladších kategórií obdržali všetci účastníci krásnu pamätnú medailu. Víťazov dekoroval prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok a riaditeľka pretekov Erika Karová.

Súčasťou pretekov boli  aj Majstrovstvá Stredoslovenského atletického zväzu v chôdzi dorastu, staršieho žiactva, mladšieho žiactva a najmladšieho žiactva pre rok 2020.

V kategórii dorastencov na 10000m zvíťazil Patrik Nemčok (ŠK BCF Dukla BB), druhý sa umiestnil Tomáš Mencela (AK ZTS Martin) a tretí Michal Duda (ŠK BCF Duka BB). V dorastenkách zvíťazila Barbora Brnáková a druhá sa umiestnila Michaela Beličková, obe z ŠK BCF Dukla BB.

V kategórii st. žiaci na 3km zvíťazil Jakub Bátovský a druhý sa umiestnil Filip Krestianko, obaja z ŠK BCF Dukla BB. V dievčenskej kategórii sa najviac darilo Ivane Dudovej z AK ZTS Martin. Druhá sa umiestnila Bibiána Jančová a tretia sa umiestnila Nina Poštová, obe z klubu ŠK BCF Dukla BB.

V kategórii mladších žiakov na 1000m zvíťazil Lukáš Rosenbaum pred Šimonom Bátovským a Jakubom Mažgútom (všetci ŠK BCF Dukla BB). V dievčenskej kategórii mladších žiačok na 1000m vyhrala Petra Kusá (AK ZTS Martin). Druhá sa umiestnila Kristína Zámečníková a tretia Bibiána Sládečková, obe z ŠK BCF Dukla BB.

V najmladších žiakoch na 1000m sa najviac darilo Tomášovi Tkáčovi, druhý sa umiestnil Michal Ivanič a tretí Richard Zámečník. V dievčenskej kategórii zvíťazila Domika Pernická, druhá prišla do cieľa Petra Lopatková a tretia Laura Erneková.

Podujatie Banskobystrický chodecký míting je zaradený aj do kalendára slovenských atletických podujatí v roku 2020 Slovenského atletického zväzu a European Athletics Calendar.

Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora Mesta Banská Bystrica Jána Noska.

Organizátorom IV. ročníka Banskobystrického chodeckého mítingu bol športový klub BCF Dukla Banská Bystrica. Partnermi podujatia boli Mesto Banská Bystrica,  Slovenský atletický zväz, Stredoslovenský atletický zväz, Vojenské športové centrum  Dukla Banská Bystrica, spoločnosť BCF Energy, Nadácie Eriky Karovej,  Prvá stavebná sporiteľňa, Intersport, Sportby, MC Donald, Šport Hotel Donovaly, Park Snow Donovaly, Vydavateľstvo CBS,   Zvolenská mliekareň, Pivovar Urpín, Holidaypark Kováčová, Vladímír Sklenka, obec Slovenská Ľupča, Lunter, Slovenská asociácia olympionikov. Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou  SAZ.

Zuzana Červenáková

Pozri tiež

Poznáme 12 finalistov ankety Strom roka 2020. Hlasovanie štartuje.

Aj v osemnástom ročníku súťaže stromov zabojuje o prestížny titul i odborné ošetrenie 12 finalistov z celého Slovenska. Patronát …