Foto: „Beh v tme“ v Banskej Bystrici

V rámci Svetového týždňa glaukómu (World Glaucoma Week) sa  13. marca 2019  z iniciatívy Lions Clubu Banská Bystrica a Slovenskej glaukómovej spoločnosti konal už 3. ročník  akcie „Beh v tme“ v Banskej Bystrici.

Čoraz populárnejšie podujatie, ktorým organizátori chceli priblížiť širokej verejnosti život „zrakáčov“. V tomto roku sa zo štadiónu na Štiavničkách presunulo na Námestie SNP,  pred sídlo Lions klubu. 100 metrovú trať so zakrytými očami si prišlo aj napriek nepriaznivému počasiu vyskúšať veľa záujemcov, najmladšia účastníčka mala len 1,5 roka, najstaršia až 88 rokov a najvzdialenejšia účastníčka Aylen Strgacich pochádzala až z ďalekej Argentíny. Ako prvý si 100 metrovú trať odbehol, a tým celé podujatie otvoril, olympijský víťaz, majster sveta a vicemajster Európy v chôdzi Matej Tóth. Okrem neho sa predstavili aj ďalšie športové osobnosti ako legendárny chodecký tréner Juraj Benčík, Pavol Blažek s manželkou, skokan do výšky Peter Horák, diaľkarka Claudia Hladíková a majsterka SR v šerme Lucia Kršňáková.  

Okrem iniciátorov a organizátorov z Lions Clubu  (vrátane známeho fotografa Jána Miškoviča, Pavla Moru) podporili aktívnou účasťou podujatie aj poslankyňa MsZ Erika Karová, ale aj zástupkyne Mestského úradu z oddelenia športu. Najväčšie zastúpenie mali atletické nádeje zo športového klubu BCF DUKLA Banská Bystrica a zástupcovia spoločnosti BCF. Samozrejme zastúpenie mala aj Slovenská glaukómová spoločnosť. Týmto gestom dali všetci zúčastnení najavo to,  že sa vedia vcítiť do kože druhých, ktorí majú život o niečo ťažší. Každý účastník po dobehnutí do cieľa získal účastnícky diplom, slnečné okuliare a tombolový lístok. V cieli sa „v tme“ bežiaci mohli zohriať teplým čajom, ktorý v tomto sychravom počasí všetkým chutil. Celým podujatím sprevádzal populárny moderátor a zabávač Richard Vrablec, ktorý už tradične patrí do koloritu tohto podujatia.

Organizátorom podujatia bol Lions club Banská Bystrica v spolupráci so Slovenskou glaukómovou spoločnosťou. Partnermi podujatia boli Mesto Banská Bystrica, ŠK BCF DUKLA BB, VŠC DUKLA, ÚNSS v Banskej Bystrici, Surveye, o.z.  Glaukom, II. Očná klinika SZU  FNsP F.D Roosevelta, BCF  s.r.o., Europa SC a ďalší.

Opäť sa ukázalo, že keď sa chce, pre dobrú vec sa ľudia v Banskej Bystrici dokážu spojiť. Kým takých ľudí máme medzi sebou, dajú sa dokázať veľké veci.

er, foto: Mirec Pobis

Čo je to glaukóm?

Glaukóm alebo tiež zelený zákal je ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému poškodzovaniu zrakového nervu. Hlavným ukazovateľom glaukómu je zvýšený vnútroočný tlak, ktorý utláča vlákna zrakového nervu a tie postupne odumierajú. To sa prejavuje zužovaním zorného poľa a časom sa znižuje aj zraková ostrosť. V prípade neliečenia môže človek pri tomto ochorení úplne oslepnúť.

mp

Pozri tiež

Pozvánka na aktivity Svetového týždňa glaukomu v Banskej Bystrici

Počas Svetového týždňa glaukómu od 11.3. – 17.3. 2019 čakajú na Banskobystričanov osvetové aktivity organizátora Lions …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *