FOTO: Bystrina oslávila svoje 35. výročie novým programom Pramene

Všetci milovníci folklóru a tradícií si v sobotu 24. októbra 2015 prišli na svoje. V športovej hale na Štiavničkách sa divákom pri príležitosti osláv 35. výročia vzniku predstavil folklórny súbor Bystrina s novým celovečerným programom Pramene.

Vo výročnom programe sa predstavili štyri desiatky účinkujúcich v nových tanečných choreografiách a zazneli ľudové melódie v zaujímavých koncertných úpravách. Pod režijnou taktovkou Romana Malatinca a Martina Pecníka v programe vystúpili tiež významní sólisti súboru – Miroslav Šávolt, Anna Pecníková, inštrumentalista a spevák Michal Fiľo, či speváčka Barbora Palovičová, dlhoročná sólistka umeleckého súboru Lúčnica. Diváci mohli vidieť piesne a tance najmä z Horehronia, Poník, Hrochote, či Čerína, ale aj ľúbostné zo stredného Gemera, tanec z Liptovských Sliačov, Šarišké polky alebo žartovný tanec z Terchovej. Ľudová hudba Bystrina tiež zahrala zaujímavú orchestrálnu skladbu Koť som išou a program uzatvárali rozkazovačky z Poník, Hrochote, Detvy a Hriňovej.

„Moje pocity po výročnom programe, boli pocity vďaky všetkým účinkujúcim za profesionálny prístup pri ťažkých skúškach, ktoré sme spolu absolvovali pri príprave, aby to mohla byť dôstojná oslava. Je veľká škoda, že ktorýkoľvek folklórny súbor v Banskej Bystrici keď chce osláviť svoje výročie, musí to absolvovať v takýchto nedivadelných podmienkach športovej haly,“ zhrnul svoje pocity režisér a známy podpoliansky folklorista Roman Malatinec.

Viac ako 700 divákov odmenilo výborný program v modernom spracovaní standing ovation. Medzi gratulantmi nechýbal primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska Mária Palúchová, významný folklorista a poslanec NRSR Igor Hraško, či kolegovia z ďalších folklórnych súborov pôsobiacich v meste pod Urpínom.

„My sme sa pokúsili pripraviť program z pohľadu dnešnej generácie FS Bystrina. Celý súbor sa na to pripravoval s plnou vážnosťou a zodpovednosťou, čo som cítil pri rôznych skúškach aj samotnej generálke od tanečníkov, hudobníkov či sólistov. Spokojné a šťastné úsmevy na tvárach účinkujúcich a stojace publikum je to najlepšie ocenenie pre každého účinkujúceho ale i režiséra,“ uzatvára Roman Malatinec.

Súbor absolvuje každoročne množstvo vystúpení – či už celovečerných, alebo pri príležitosti rôznych spoločenských podujatí, pričom už od svojho vzniku sa Bystrina zúčastňovala všetkých významných folklórnych festivalov na Slovensku a takmer každý rok úspešne reprezentovala na mnohých medzinárodných festivaloch v zahraničí, napríklad v Poľsku, Maďarsku, Taliansku, Nemecku, Egypte, Rusku, Lýbii, Španielsku, Portugalsku, Francúzsku, či na Kanárskych ostrovoch.

Prajeme celému súboru veľa úspechov a tvorivých síl do ďalších rokov a vám prajeme, aby ste aspoň prostredníctvom našej fotogalérie načerpali aspoň trošku z výbornej atmosféry o ktorú sa v sobotu postarala naša už 35-ročná Bystrina.

(pef)

Pozri tiež

Pozvánka: 54. ročník Horehronských dní spevu a tanca

54. ročník Horehronských dní spevu a tanca sa uskutoční v dňoch 28. – 30. júna …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *