Foto: Ceslovenská Športiáda seniorov v meste pod Urpínom

Do 6. ročníka celoslovenskej Športiády seniorov AkSen 2018 v meste pod Urpínom sa zapojilo 78 seniorov z troch českých seniorských spolkov a z piatich regionálnych centier AkSen o.z. SR.

Dva septembrové dni hostili  účastníkov Športiády zo Slovenska a Čiech,  členovia AkSenu  – hlavní organizátori podujatia. Prvý deň bol dňom stretnutí, nových zoznámení sa a spoznávania sa.  Prví súťažiaci si otestovali postreh a zručnosť v stolnom tenise. Poobede absolvovali športovci z rôznych miest moderovanú prehliadku historického centra Banskej Bystrice so sprievodným slovom historičky PhDr. Marty Mácelovej . Všetkých potešil záujem vedenia mesta a ústretové prijatie na radnici primátorom  Mesta Banská Bystrica MUDr. Jánom Noskom a pracovníkmi MsÚ z odboru školstva a medzinárodných vzťahov.

Večer na všetkých čakala spoločná večera, ako aj spoločenský večierok, na ktorom sa predstavili jednotlivé regionálne centrá AkSen. Nechýbalo vtipné privítanie, piesne, báseň o Banskej Bystrici, ako aj fujara. Predstavil sa aj spevácky zbor akseňákov z Prešova  s harmonikou a s rezkými východniarskymi pesničkami. Ako prezradila Natália Ceglédyová, jedna z hlavných organizátorov,

“Večer sa vydaril, zoznámili sme sa a nadviazali partnerstvá.“

Ďalej dodala:

„Poďakovanie  patrí organizačnému tímu, sponzorom a desiatkam seniorov, ktorí prišli a robili všetko, čo bolo potrebné. Ako príprava a obsluha občerstvenia (vlastnoručne sme si pripravili 240 ks chutných obložených chlebíčkov, nápojový servis, doniesli sme ovocie zo záhrad, dbali sme  na  hygienu a triedili odpad. Chcem  poďakovať týmto spôsobom  dvom rodinám (akseňákom), ktorí napiekli 260 palaciniek. Piekli ich v  skorých ranných hodinách, takže  sme ich pripravili ako občerstvenie ešte teplé pre 130  prítomných ľudí na pľaci 26.09. počas súťaží. Bola to novinka, ktorá chutila  všetkým.“

V stredu (26.9.) podujatie slávnostne otvoril viceprimátor mesta Martin Turčan, ako aj čestný predseda podujatia, olympijský víťaz a majster Európy v chôdzi, Jozef Pribilinec. Nechýbali ani zástupcovia podujatia z AkSenu  z Piešťan a Regionálneho centra Banská Bystrica – Jarmila Staneková a Natália Ceglédyová,  MsÚ, ako aj zástupcovia z oz Banskobystrického okrášľovacieho spolku – Diana Javorčíková a Martin Klus, zástupcovia Centra voľného času Havranské, Komunitného centra Fončorda, ako aj hlavný sponzor podujatia, zástupkyňa Nadácie Eriky Karovej. Športujúcich prišiel pozdraviť aj „slovenský Bolt“  Vladimír Výbošťok. Svoje sily si medzi sebou zmerali seniori a seniorky nielen zo Slovenska z regionálnych centier oz AkSen (RC Bratislava, Banská Bystrica, Nové Zámky, Piešťany, Prešov, Píšťany Bikut), ale aj z Čiech a Moravy (Krajská rada seniorů Moravsko-slezského kraje, Seniors Ostrava).

Putovný pohár  si odniesli seniori z Krajskej rady seniorů Moravskoslezského kraje,Ostrava.

RC Banská Bystrica  získalo 1. miesto v stolnom tenise ženy (Anna Volková), 2. miesto v stolnom tenise mužov (Pavel Job), 2. a 3. miesto vo viacboji jednotlivcov a aj  družstiev.

Aktívni seniori si zmerali kondičku i zručnosť v 6. športových disciplínach, nadviazali a upevnili sa priateľstvá. Loptičky, basketbalové lopty, petangové gule, disky alebo šípky lietali v komunitnej záhrade na sídlisku Fončorda.  Účastníci si mali možnosť vyskúšať jazdu na elektrickej trojkolke. Kultúrny program spríjemnili dievčatá a mládenci z miestneho folklórneho súboru Matičiarik 3. Odprezentovali krásu krojov, tancov a spevov z nášho regiónu.  Nechýbalo občerstvenie, koláčiky a chutný guľášik. Jesenné slnko doprialo stráviť čas v exteriéri na čerstvom vzduchu, unaviť telá a rozosmiať duše.

Za AkSen RC Nové Zámky poďakovala Júlia Kásášová:

„Výsledky súťaže sme dostali a veľmi pekne ďakujem za správu. Všetkým výhercom srdečne gratulujem v mene svojom aj všetkých súťažiacich z Nových Zámkov. Bolo nám cťou sa zúčastniť na súťaži v tak vynikajúcom tíme akseňákov, v skvelom prostredí a spoločnosti príjemných a ochotných ľudí, ktorí sa nám počas celého pobytu venovali.  Zvlášť chcem poďakovať koordinátorke Natálii Ceglédyovej za skvelú organizáciu nielen pri súťaži, ale aj krásny program, kde sme spoznali Banskú Bystricu a jej historickú hodnotu a námestie po úprave. Tiež bolo skvelé privítanie u primátora mesta na Radnici a malé občerstvenie bolo pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom a prekvapením. Ešte raz srdečná vďaka za všetko čo ste pre nás pripravili.“

Podujatie sa vydarilo a mnohí sa už teraz tešia na ďalší ročník.

zč, foto: ek, Janko Ambroz, KCF, AkSen

Pozri tiež

Foto: Úspešný šiesty ročník Športiády seniorov v meste pod Urpínom

V stredu 12. júna mesto pod Urpínom žilo športom. Šiesty ročník Športiády seniorov hostil takmer …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *