Foto: Ďalší úspešný ročník podujatia „Večer stretnutia seniorov“ je za nami

Vo štvrtok 24. októbra 2019 sa v priestoroch jedálne Základnej a materskej školy Radvanská 1 v Banskej Bystrici konal už piaty ročník akcie „Večer stretnutia seniorov“. 

Podujatie slávnostne otvorili poslankyňa MsZ Erika Karová a podpredseda občianskej rady Radvaň Anton Jankovič. Okrúhle piate výročie a jedáleň zaplnená do poslednej stoličky svedčia o tom, že podujatie bolo príjemným spestrením života „skôr narodených“ Radvančanov. Program mal širokú škálu, prítomní si mohli vychutnať Folklórny súbor Urpín známy aj zo šou Zem spieva, ZŠ s MŠ Radvanská – folklórny súbor Radvanček či tanečníkov od Janette Fáberovej dance studia. K známym a obľúbeným hlasom, ktoré v tento večer zazneli patrili Soňa Hanzelová – Kopčanová i Libuša Mažgútová ako aj spevák Jozef Mak. Na harmoniku nôtil Tomáš Valiček.  Vzácnym hosťom podujatia bol Juraj Sarvaš. Rodák z Radvane je známy ako spisovateľ, herec, scenárista a režisér.

Vystúpenia jednotlivých umelcov publikum odmenilo veľkým potleskom. Ľudia s nadšením sledovali dokonalé tanečné pohyby malých či veľkých umelcov. So spevákmi si nejeden z publika zaspieval. Postupne sa celou jedálňou ozýval zborový spev – bolo nielen vidieť, ale i počuť, že podujatie dôchodcov naozaj baví. Neskôr si zúčastnení mohli aj zatancovať a to za spevu umeleckých hostí podujatia.

Na stretnutí nechýbala tombola s pestrou škálou cien. Výhercov ceny potešili. Ostatní, na ktorých sa šťastie neusmialo ale neobišli na prázdno. O hostí bolo dobre postarané, čakalo ich bohaté občerstvenie. Na stoloch nechýbali chlebíčky, zákusky a rôzne pochutiny, ktoré určite spravili radosť. Súčasťou podujatia bol aj stánok s popcornom a pivom.

Medzi hostí večera patrila aj riaditeľka Star Production, Mária Reháková. V príhovore spomenula, že prostredníctvom takýchto podujatí sa stretávame a nahrádzame rodinu mnohým ľudom, ktorí v dnešnej dobe žijú osamotene, takže takéto podujatia si zaslúžia potlesk. Nezabudla ani na Andreja Sládkoviča, ktorý pôsobil v Radvani. Mária Reháková organizuje súťaž Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Súťaž má viacero vyraďovacích kôl a finále býva práve v Banskej Bystrici.

Jedna z dôchodkýň, Elena Bariaková, povedala, že najviac sa tešila na vystúpenia detských tanečníkov a spevákov. Marcela Uhliarová žije v Radvani 62 rokov. Na podujatí je už tretí rok. Ľudom, ktorí váhali, či na tento večer stretnutia seniorov prísť, odkazuje, nech sa neboja, nesedia doma, ale idú do spoločnosti sa trochu zabaviť.

Umelec Juraj Sarvaš prezradil, že „najsrdcovejšie“ miesto v Radvani je pre neho  evanjelický kostol – pôsobil v ňom Andrej Sládkovič, odtiaľ ho vynášali na „poslednú cestu“ a sám Juraj Sarvaš tam bol krstený. Nevynecháva ani katolícky kostol, pretože jeho súčasťou bol národovec, farár František Šujanský, ktorý dobre vychádzal s Andrejom Sládkovičom. Juraj Sarvaš má na katolíckom cintoríne pochovaných krstných rodičov. A do tretice Bárczyovský kaštieľ v Radvani. Pamätá si ho ešte ako obývaný, stará mama tam pracovala ako upratovačka a sám umelec sa nad Bárczyovským kaštieľom pod Hôrkou narodil.

Spestrením podujatia bolo aj ocenenie najstaršieho účastníka podujatia, ktorým sa stala po veku úctyhodných 86 rokov. Darčeky od organizátorov obdržali aj všetci jubilanti. V súťaži o najlepší koláč zabojovali dámy s výbornými maštkrtami a najlepšie si odniesli krásne ceny. Aj tento rok bola obohatením podujatia prezentácia hobby účastníkov (výstava dečiek, vankúšov, výšiviek).

Udalosť zorganizovali členovia občianskej rady Radvaň v spolupráci s poslancami za Radvaň, kde sa osobne zúčastnila Erika Karová. Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou mesta Banská Bystrica.

Z podujatia odchádzali ľudia v dobrej nálade, spokojní s príjemnými pocitmi z programu i celého večera. Akcie tohto typu sa u dôchodcov tešia veľkej obľube. Tešíme sa na budúci rok!

Lívia Pačinová, foto: redakčné  ek

Pozri tiež

Piaty večer seniorov v Radvani už klope na dvere

Vo štvrtok 24. októbra organizujú členovia občianskej rady Radvaň v spolupráci s poslancami za mestskú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *