Foto: Fončorďácke komunitné cestovinové hody

8. ročník sídliskovej tématickej slávnosti Komunitné cestovinové hody spojili organizátori s podujatím Antihandicap day – dňom bez bariér, ako aj s oslavou piatych narodenín banskobystrického komunitného centra Fončorda.

V piatok 22. novembra sa bolo veru na čo pozerať, čo ochutnávať, s kým debatiť, deliť sa o radosť. V hlavnej úlohe boli cestoviny, desiatky dobrovoľníkov a niekoľko stoviek návštevníkov. Poobedie sa naplnilo vôňami, chuťami, inšpiráciami, pocitom súdržnosti, prijatia, preukazovania láskavostí, uvedomením si hodnôt pomoci, priateľstva, dobrých susedských, medzigeneračných i integračných vzťahov.
Interiér komunitného centra sa  premenil na veľké obývačky, živé kuchyne a jedálne, pospájali stoly, aby mali ľudia k sebe bližšie. Lebo o to ide. Aby sa človek nevzďaľoval človeku, aby  sa ľudia  v tempe dní vedeli zastaviť, odložili mobily a strávili čas nie vo virtuálnej realite ale v osobnom kontakte. Aby inakosť nebola žiadnym problémom a učili sme sa navzájom vnímať to, čo je podstatné. Aby sa všetci vedeli spojiť v nadšení a práci a potom si spoločne užili chvíle, na ktoré budú radi spomínať.

„Ďakujeme všetkým, ktorí sa nešetrili a pomáhali, ďakujeme všetkým, ktorí sa podelili o kus seba, ďakujeme všetkým, ktorí prišli a hodovali! Je úžasné vidieť ako už každý rok na našom sídlisku i v meste je toto podujatie očakávané ľudia si ho sami pýtajú i navrhujú aké by mali hody v daný rok byť!“

povedala Silvia Žabková, autorka myšlienky hodov na Fončorde,  ktoré ľudí spoja každý rok k jednej peknej téme.

Tento rok boli hody spojením aj s Antihendikep Day, keďže na stanovištiach sa prezentovali zdravotné znevýhodnené komunity, ktoré v komunitnom centre v inklúziach pôsobia počas roka.  Nechýbali celiatici (OZ Celiastred), autisti (OZ SPOSA BB), ľudia s viacnásobným postihom ani nevidiaci a slabozrakí z ÚNSS.

5. narodeniny komunitného centra sú tiež dôkazom toho,  že o tento priestor stále záujem je, je miestom aktívneho občianstva, spolupráce a rôznorodých prejavov dobrovoľníctva. Ľudia už vedia, že na prípravu takýchto podujatí treba veľmi veľa rúk a sami sú ochotní byť  nápomocní.

O krásnu cestovinovú výzdobu a atmosféru sa postarali deti z MŠ Tulská a Základnej školy Narnia, o prípravu, čistenie a zariaďovanie členovia komunít oz AkSen, oz BBOS (Klub Guľomet), oz KOMPAS-centrum rozvoja, Nadácia Eriky Karovej, Pathfinger, oz Slovak Freerun family (parkouristi). Nakupovali, vozili suroviny a potrebné veci Jožko Hucman a Júlia Soos. O letáky, pozvánky a promo sa postarala Silvia Žabková. Tvorivú dielňu pripravili členovia oz SPOSA BB pod vedením Miroslavy Korinekovej, Verejná knižnica Mikuláša Kováča zapožičala knižky do cestovinovej knižnice a podujatie navštívila aj pani Žilová riaditeľka knižnice. Pod vedením Jožka Hucmana desiatky dobrovoľníkov vyrábali niekoľko dní domáce cestoviny na hody, členky oz Celiastred sa postarali o celiatické cestovinové menu, rod. Soosová o vegetariánske špeciality. Materské centrum Podlavice sa venovalo najmenším deťúrencom, pediatrička Denisa Heinrichová radila rodičom s prvými cestovinovými príkrmami v tomto veku. Vďaka komunite z Únie nevidacich a slabozrakých Banská Bystrica si návštevníci vyskúšali vyskladať a vyhmatať braillové znaky z cestovín. Dámy z Tupperware predstavili novinky v zdravej príprave cestovín. Akciu navštívili aj deti s pani vychovávateľkami zo ZŠ Moskovská, v sprievode p. riaditeľa a pedagogičky aj deti zo ZŠ Narnia. O cestovinách a ich rôznorodom využití na jedálnom lístku v rôznych krajinách sveta prišiel porozprávať aj svetobežník Peter Justin Topolský. Mediálnymi partnermi boli Priekopník, bystrica24.sk, ECHO, MY Banská Bystrica, na hodiny zavítala aj Stredoslovenská TV. Zdravotnú službu a profi fotografom akcie bol Janko Lampero. Medzi hostí podujatia patril aj predseda občianskej rady Fončorda Ján Hruška.

Toto všetko bolo možné zrealizovať aj vďaka finančnej podpore Mesta Banská Bystrica z Výboru mestskej časti Fončorda, občianskej rady Fončorda, sponzorom (LUNTER,  A-Z Gastro, Donovalkovo) a partnerom v spolupráci.

Autor: S. Žabková, Foto:  redakčné

Pozri tiež

List primátora Jána Noska podpredsedníčke Vlády SR Veronike Remišovej

Dňa 20. januára 2021 sa uskutočnilo online rokovanie primátora Jána Noska s podpredsedníčkou Vlády, ministerkou investícií, regionálneho …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *