FOTO: Jubilejný United Europe Jazz Festival obrazom

V piatok 1. mája žilo banskobystrické Námestie SNP dixielandom. Uskutočnil sa totiž jubilejný 20. ročník tohto jedinečného United Europe Jazz Festivalu, ktorý každý rok prebieha súčasne v štyroch mestách krajín Visegradskej štvorky a to v Banskej Bystrici, Hradci Králové, maďarskom Šalgotarjáne a poľskom Zakopanom.

V sobotu sa Banskobystričanom predstavilo mnoho špičkových hudobníkov. Priestor dostali aj mladí umelci ako Swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera v Banskej Bystrici, Saxofónové kvarteto ZUŠ Slovenská Ľupča a o výbornú náladu sa postarala aj mladá dievčenská vokálna skupina Sweet Little Chicks zo Zvolena interpretujúca prevažne americké piesne 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia ako charleston, ragtime, či swing. Diváci sa rozhodne nenudili ani pri Funny Fellows, ktorí sú čerstvými držiteľmi ocenenia za najlepší Jazzový album roka 2014 vo verejnom hlasovaní divákov a poslucháčov. V podvečer sa predstavili Boboš Procházka & Marek Wolf, z Českej republiky pricestovali Libor Šmoldas & Zeuritia v doprovode britského hudobníka Duncana Hopkinsa. Všetci sa tešili na Jozefa Karvaša a banskobystrický BB Band Dixieland Jazz Band, s ktorými zaspievala Dáša Libiaková. Svoje zastúpenie malo na festivale aj Poľsko a Maďarsko a to v podaní Ziggy Jazz Band (PL) a István Gyarfas trio so spevákom Gáborom Winandom, ten sa predstavil aj spolu s banskobystrickým Nothing But Swing trio a fantastickou kubánskou speváčkou Elsou Valle, ktorí zavŕšili program festivalu pod holým nebom. Potom sa už priaznivci jazzu presunuli do Národného domu, kde nasledovala jam session pod taktovkou Jakub Tököly trio s hosťom z Českej republiky Janom Fečom.

I keď počasie nebolo ideálne, festival pritiahol mnoho fanúšikov kvalitnej jazzovej a dixielandovej hudby, ktorých neodradila ani sem-tam nejaká dažďová kvapka. Už teraz sa môžeme tešiť, čo nám prinesie 21. ročník. Atmosféru vám priblíži aj naša fotogaléria.

 (pef)

 

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *