Foto: Kapustnica v Nemciach aj s ministerkou kultúry

V sobotu zavítala do Nemiec okrem dobrej nálady, vône z kapustnice a novej knihy aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

Ministerka prezradila, že toto obľúbené podujatie kedysi sama moderovala a do Nemiec príde rada vždy, keď bude pozvaná.

Medzinárodná súťaž vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera prilákala do obce množstvo návštevníkov i súťažiacich. XII. ročník ovládli trojčlenné družstvá zo Slovenska a Česka. K základným surovinám, ktoré im poskytli organizátori si súťažiaci doniesli svoje špeciality a recepty. Bez servítky to jednoducho v sobotu nemalo význam. Na každom tanieri bolo niečo voňavé a neodolateľné. „Mastné“ ústa mali takmer všetci, ktorí sa prišli nielen zabaviť, ale aj niečo ochutnať.

Odovzdanie putovnej varechy

Starosta obce Nemce Dušan Mydlo obdržal putovnú varechu od starostky obce Špania Dolina Martiny Wilhermerovej. Putovná varecha, bola odovzdaná obci Nemce, pretože podujatie bolo posledným organizovaním podujatím obcí Mikroregiónu pod Pánskym Dielom. Ako povedal pri preberaní varechy Dušan Mydlo:

„Dnes je posledná akcia z obcí, ktorá je príležitosťou na to, aby sme túto varechu obdržali a prechovali cez celú zimu a odovzdali zase obci, ktorá bude mať prvé podujatie v budúcom roku.“

Monografia o Nemciach uvedená do života lipovými listami

V blízkosti Kultúrneho domu v Nemciach sa okrem súťaží vo varení konal aj sprievodný kultúrny program v podaní  skupiny Druhý dych, Trend 2 a Nely Nálepkovej s kapelou. Aby to nebolo málo, starosta obce Dušan Mydlo privítal pri špeciálnej príležitosti autorov monografie o obci Nemce, Marcela Pecníka a Vladimíru Luptákovú, ako aj krstnú mamu publikácie, ktorou nebol nik iný ako ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Kniha sa symbolicky uviedla do života listami z lipy a niekoľko kusov bolo rozdaných ako dar priamo na pódiu.

Marcel Pecník pri uvádzaní monografie do života uviedol:

„Ako v publikácii uvádzame, nieje to obec, ktorá by mala veľkého chotára, ale má veľa šikovných ľudí. Je tu veľmi rozvinutí spolkový život, sú tu naozaj zachované tradície a aj také historické povedomie. A možno aj z toho sa zrodil záujem o vypracovanie publikácie, keď nás pán starosta s dôverou oslovil do tohto projektu. My sme  samozrejme radi prijali.“

Kapustnica a zabíjačkový tanier

Súťaže sa začali ešte pred obedom a každé družstvo malo uvariť aspoň 5 litrov kapustnice, no a popritom pripraviť aj tanier zo zabíjačkových špecialít. Odborná porota súťaž ukončila popoludní a podľa najlepšej chuti a kvality vyhodnotila najlepšieho kuchára a kuchárku. Ak niekto nemal predsa len chuť na kapustnicu, mohol si dať nemčianske tvarožníky, či chlieb s masťou a cibuľou, alebo sladkosti, ktoré boli v ponuke stánkov. V Nemciach si užili parádnu jesennú sobotu. Podujatie moderovala Mariana Kovačechová. Nechýbala obľúbená tombola a dobrá nálada.

 

Pozri tiež

Výťažok z handlovskej kapustnice vyčarí krásne Vianoce takmer stovke rodín

Varenie charitatívnej „Handlovskej kapustnice“ sa v sobotu 15. decembra 2018 konalo po štrnástykrát. Spolu sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *