Foto: Medzinárodný festival gajdošskej hudby oživil Ľupčiansky hrad

Dvojdňový medzinárodný festival Hradné Huky 2016 počas prvého septembrového víkendu priniesol bohatý program a oživil hrad Slovenská Ľupča. Gajdošská hudba znela nádvorím a priniesla bohaté kultúrne a umelecké zážitky. 

Múry Hradu Slovenská Ľupča rozozvučali stredovekou až súčasnou gajdošskou hudbou umelci až z šiestich krajín. 5. ročník festivalu priblížil návštevníkom výrazné využitie  prvku našej tradičnej hudby a gájd, ktoré sa v decembri 2015 stali súčasťou Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Počas prvého dňa festivalu s názvom Zahraj mi gajdoško sa predstavil rumunský kvartet TREI PARALE, ktorý priniesol rumunskú stredovekú a tradičnú hudbu s etnoprvkami priamo z Transylvánie. Chorvátska skupina VEJA, pod vedením medzinárodnej známeho gajdoša a speváka Gorana Farkaša, roztlieskala nádvorie Hradu dynamickým balkánskym etnofolklórom. Skupina má na svojom konte už viacero medzinárodných ocenení. Jednoznačne patrila medzi favoritov podujatia a počas vystúpenia ostal málokto bez úsmevu a pohupovania. Mladý Austrálčan Allen Grace, narodený v Sheffielde v Anglicku a dnes žijúci v Nemecku, priviedol skupinu    Claymore bagpipes and drums z Nemecka. Tradičné dobové oblečenie vnieslo do vystúpenia ešte väčší umelecký zážitok a zaslúžili si obrovský aplauz u divákov.

Tohtoročnou raritou 5. ročníka bolo spojenie etnojazzového majstrovstva slovenského PACORA tria s poľským perkusionistom a hráčom na škótske gajdy, Przemekom Wawrzyniakom a excelentným hráčom, skladateľom mnohých skladieb pre gajdy a sláčikový orchester či škótskej opery, Lindsay Davidson zo Spojeného kráľovstva.

Večernú atmosféru vysvietených hradieb na záver obohatil svojou nádhernou moravskou a českou ľudovou hudbou Brnenský rozhlasový orchester. Virtuózne čísla na cimbal, klarinet, tárogató a gajdy doplnil repertoár z Balkánu, čardáše od Debrecína a legendárna polka pre gajdy, či piesne a tance rómov, a slovenské šarišské tance. Sprievodné slovo viedol sólista a hráč na gajdy, ktorý definoval svoj nástroj v súčasnej dobe ako znovu ožívajúcu exotiku, ale aj neodmysliteľný nástroj tradičnej ľudovej kultúry na Morave Túto tradíciu pripomenul orchester svojou skladbou s gajdošskými piesňami  z Valaska.

Domácim gajdošským tradíciám bola venovaná nedeľa s názvom Gajdošská múzička. Svojím vystúpením prišiel potešiť detský foklórny súbor Dratvárik zo Slovenskej Ľupče. Opäť nechýbal krátky pozdrav od chorvátskej skupiny VEJA  a Claymore bagpipes and drums z Nemecka.  V poobedňajších hodinách vystúpil očakávaný Orchester Jána Berkyho Mrenicu ml. so sólistami, gajdošmi Ľubomírom Páričkom a jeho Bačovským triom, Pavlom Kužmom a jeho Goroľ muzičkou a hráčmi na škótske gajdy, Lindsay Davidsonom a Przemkom Wawrzyniakom.

Festival zhodnotila známa speváčka a organizátorka podujatia Janka Orlická veľmi pozitívne a návštevníkov pozvala na budúcoročné Hradné Huky, ktoré sa budú sa konať opäť o rok v prvý septembrový víkend. Počas celého festivalu bol areál hradu v Slovenskej Ľupči dostupný na prehliadku, o ktorú bol veľký záujem. Organizátorom podujatia bol cult-E Európska kultúra, občianske združenie s partnermi podujatia.

 ek

 

Pozri tiež

Foto: Hradné Huky v etnošate a so slovanskou príchuťou

Cez víkend sa múry Hradu Slovenská Ľupča opäť rozozvučali gajdošskou hudbou. Napriek nepriaznivému počasiu Hradné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *