Foto: Mužským víťazom BBL Kubánec Zayas

Dvadsiata šiesta Banskobystrická latka vo vypredanej hale ( 11.2.) na Štiavničkách v Banskej Bystrici s 1200 skvelými divákmi priniesla senzačný triumf kubánskeho mladíka Luisa Enriqueho Zayasa, ktorý vyrovnal svetový výkon roka 233 cm. O 3 cm si zlepšil absolútny osobný rekord 230 cm z augusta minulého roka z peruánskej Limy dokonca  až o 6 cm halové osobné maximum!

Stoplo ho až 235 cm… Na tejto výške s ním ešte bojoval skúsený 31-ročný Bahamčan Jamal Wilson, ktorý si najprv vyrovnal absolútny osobný rekord 231 cm, a potom ho ešte o dva centimetríky zlepšil. Tretí skončil objav sezóny  Brit Gale s 231 cm.

Dvadsaťdvaročný Zayas je prvý kubánsky víťaz v histórii BBL a aj vďaka nemu od roku 2001 mužský víťaz zakaždým skočil aspoň 230 cm…

Najlepší slovenský výškar Matúš Bubeník mal na 26. Banskobystrickej latke dva sľubné pokusy na 225 cm, čo by znamenalo centimetrové zlepšenie slovenského maxima roka z víkendových pretekov v Hustopečiach, no napokon mu ostalo vo výsledkoch 220 cm.  V silnej konkurencii 16 špičkových pretekárov skončil v ôsmom štarte na BBL dvanásty ako vlani.

„Na 225 cm to neboli márne pokusy, ale latka trikrát spadla. Som sklamaný, napriek problémom s achilovkou som si veril,“ komentoval svoje vystúpenie 30-ročný zverenec trénerského dua Josef Karas – Jaroslav Bába.

Bubeník prekonal základných 210 cm na prvý raz, na 215 mal jednu opravu, 220 zvládol znova na prvýkrát a napokon trikrát stroskotal na 225 cm. Túto výšku prekonali ôsmi, čiže presne polovica štartového poľa.

Medzi ženami sa najviac darilo 18 ročnej ukrajinke MAHUCHIKH Yaroslave, ktorá jediná pokorila 196cm. Druhá skončila Herashchenko Iryna s výkonom 193cm, pred Levchenko Yuliou 193cm.

Medzi hosťami na tohtoročnej latke nechýbali ani svetový rekordér Javier Sotomayor, ktorý jediný v histórii skočil 245cm, ako aj slovenský šprintérsky rekordér a majster Európy v hale na 60m Ján Volko spolu s trénerkou Naďou Bendovou.

SAZ, ek, foto: mp

Pozri tiež

Foto: 25. ročník Banskobystrickej latky – zvíťazili svetoví lidri

Rekordy nepadli, o kvalitné výkony však nebola núdza. V ženskej súťaži padlo magických 200 cm a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *