Foto: Námestie v Banskej Bystrici sa opäť zaplnilo

Postavme sa za slušné Slovensko, pod týmto heslom sa dnes podvečer zaplnili námestia slovenských, ale aj zahraničných miest, Banská Bystrica nebola výnimkou.

Približne 7.000 ľudí zaplnilo námestie SNP v Banskej Bystrici a boli medzi nimi aj obyvatelia Banskej Štiavnice, Zvolena a ďalších miest i okolitých menších, či väčších obcí.  Organizátori dnes už zašli o krok ďalej a predložili svoje požiadavky, ktoré predniesli aj pred všetkými prítomnými:

„Dnes je zrejmé, že premiér Róbert Fico a minister vnútra Róbert Kaliňák nereprezentujú hodnoty, za ktoré sa v piatok postavili tisíce ľudí na Slovensku a vo svete. Z tohto dôvodu pokračujeme v občianskych zhromaždeniach a vyzývame všetkých občanov, aby sa k nám pridali a vytrvali.“

Požadujeme:

  • dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov
  • novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

Organizátori zhromaždenia opäť zdôraznili, že nie sú členmi žiadnej politickej strany a vláde odkázali, aby si nemýlili ich slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti, čím naznačili, že nemienia skončiť a chcú v protestoch pokračovať až kým nenastane zmena.

Na malom pódiu sa postupne vystriedali Katka Máliková, po ktorej David Kapusta predstavil organizátorov a vyzval ľudí, aby zachovali pokoj. Po nich nasledovali rečníci Alexandra Bitušíková, Jerguš Ridzoň, Peter Medveď, Jakub Pohle, Benjamin Uhrin, Alžbeta Lukáčová a Robert Ragan. Hudbou a spevom protestom sprevádzali plné námestie Jakub Pohle, Džipsís & Gádžos, Clube de esquiar a Michaela Turcerová, Belo Felix a Martin Bartko.

Pri jednej z piesní začala trojica žien štrngať kľúčmi, postupne sa k nim pripojili okolostojaci a v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd malo nad hlavami kľúče celé námestie. Niekoľkokrát zazneli výzy na odstúpenie predsedu vlády Róberta Fica a ministra vnútra Róberta Kaliňáka ako aj prezidenta policajného zboru. Pri ďalšej z piesní sa namiesto sviečok rozsviestili nad hlavami ľudí mobilné telefóny. Jerguš Ridzoň odkázal premiérovi, že ho v nedeľu o 15.00 hod. bude čakať pred Športovou halou na Štiavničkách, kde sa chystajú každoročné oslavy MDŽ a vyzval k účasti aj ďalších ľudí, ktorí chcú predsedovi vlády povedať, čo si o ňom myslia.

Zhromaždenie sa skončilo približne o 18.45 hod a ľudia sa pokojne rozišli domov.

Video zo zhromaždenia: https://www.youtube.com/watch?v=mD9SGGN2ok8

er, foto: mp

 

 

Pozri tiež

Ľudia nechcú, aby sa robil prieskum zlata, na protest blokovali cestu

Takmer 200 ľudí zablokovalo dnes skoro ráno na asi 40 minút štátnu cestu v Detve, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *