Foto: Očovská folklórna hruda

Letný festival Očovská foklórna hruda opäť prilákal množstvo návštevníkov. XIII. ročník nezaostal v ničom za predošlými a v sobotu na ňom vystúpili detské folklórne súbory Drienka zo Slovenskej Ľupče,  Jurošík z Michaloviec s nádhernými ciframi z oblasti východného Slovenska a Poľana z Očovej. K nim sa pridali aj deti zo ZUŠ Očová. Potešili spevom, tancom a úsmevom divákov, rodičov a známych, ktorým pripomenuli niečo z ich mladosti.

Podvečer sa v programe pod názvom Z Ďaleka sa schádzajú, tancujú, hrajú, spievajú predstavili folklórne súbory Devín z Bratislavy, Kopaničiar z Myjavy a Hriňovčan z Hriňovej. No a večer už patril jubilantovi, dlhoročnému primášovi Ľudovej hudby Lazovianka a rodákovi z Očovej Jozefovi Berkymu.

Na samotný záver dňa prišlo vystúpenie dvoch priekopníkov folklóru na Slovensku – Folklórnej skupiny (FS) Heľpan a FS Očovan. Domáci súbor si čoskoro pripomenie 80. výročie začiatku svojej činnosti. FS Heľpan dokonca začal s prácou na poli ľudovej hudby a spevu ešte o desať rokov skôr. K nim sa pridali Matičiarky z Očovej a do rána hrala pod šírym nebom ľudová hudba Mateja Kováča z Hrochote.

 V nedeľu 14. augusta pokračovalo podujatie Remeselnom dvore kde sa mohli nadšenci priučiť hre na gajdy. Samotný záver patril popoludní na pódiu futbalového štadióna  folklórnemu súboru Carpona z Krupiny a galaprogramu s názvom Otcovizeň nášho ľudu, kde sa predstavili FS Devín, FS Kopaničiar, DFS Jurošík, FS Očovan, Javory a liesky Badín a mnohí ďalší.

Na detské vystúpenie pod názvom Roztrhlo sa vrece prišli aj deti z DFS Drienka zo Slovenskej Ľupče. Predstavili sa z ich muzikantskými a speváckymi číslami, ktoré boli ocenené obrovským potleskom publika. Po predstavení organizátori pripravili pre všetky deti školičku tanca, kde sa naučili zábavný tanček so strašiakom. Na hlavnom pódiu festivalu vystúpili v programe „Detí ako maku“, ktorého autorom bola Anna Petríková Bambúchová. Menšie deti predviedli Detské hry na lúke a starší tanečníci Tanečný blok Berco z Balogu. Obe vystúpenia sa páčili organizátorom i divákom.

„Náš program mal krásnu dejovú líniu a priblížil, ako deti kedysi dávno z obyčajnej trávy alebo len zo škrupinky orecha, kukuričného stebla či makovice si vedeli urobiť hračku alebo hudobný nástroj, ktorý im bol verným spoločníkom pri hrách. Hry, piesne, rečňovanky boli a aj sú súčasťou detského sveta. Deti prostredníctvom nich vyjadrujú svoju túžbu po pohybe, rytme, odzrkadľujú ich vzťah k prírode, záujem o zvieratká, ale aj žart či fígeľ. A aj tento rok sa roztrhlo vrece so sólistami a výbornými detskými folklórnymi súbormi, ktoré si vážia odkaz našich predkov. Pod mohutnou krásnou Poľanou na zelenej lúke, pri potoku Hučava sa všetky tieto deti stretli v Očovej na spoločnom pódiu – ako mak v makovičke. A nám sa tento rok dostalo tej cti, že sme boli hosťami na tomto krásnom podujatí, za čo sme veľmi vďační. Ďakujeme veľmi pekne za pozvanie, bol to pre nás krásny zážitok. V Očovej sme sa snažili ukázať to najlepšie čo vieme a veríme, že sa nám to za veľkej podpory našich rodičov i verejnosti v hľadisku podarilo.“

povedala Jana Krížová z DFS Drienka, ktorá s láskou vedie detičky k folklóru už niekoľko rokov.

mp, foto: ek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *