FOTO: Oslavy 71. výročia SNP

V sobotu 29. augusta si najvyšší štátni predstavitelia Slovenskej republiky ale aj ďalších krajín pripomenuli v Banskej Bystrici 71. výročie  Slovenského národného povstania.

Oslavy 71. výročia SNP v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici otvorili prelety stíhačiek a hymna v podaní sedemročného Adriána Kožiaka z obce Baláže. Zúčastnili sa na nich všetci traja najvyšší ústavní činitelia, prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a premiér Robert Fico. SNP si do Banskej Bystrice prišiel uctiť aj predseda Poslaneckej snemovne rumunského parlamentu Valeriu Zgonea. V delegáciách, ktoré sa zúčastnili na pietnom akte kladenia vencov, nechýbal exprezident Ivan Gašparovič, ministri vlády, predsedníčka Ústavného súdu SR, zástupcovia veľvyslanectiev a diplomati.

„Dnes ešte stále máme tú česť povedať, ďakujeme. Ani generácie, ktoré prídu po nás, nič nezmenia na význame, zmysle a odkaze SNP, teda, že Slovensko vie rozoznať zlo a postaviť sa mu a že ľudia, aby zostali ľuďmi a chránili ľudské hodnoty, sa na Slovensku v takej chvíli stanú hrdinami a sú pripravení vzdorovať hoci aj presile. SNP ju síce nedokázalo poraziť vojensky, ale zvíťazilo v boji o charakter Slovenska,“ uviedol v príhovore prezident SR Andrej Kiska.

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini pripomenul, že v povstaleckých a partizánskych jednotkách bojovali za našu slobodu i príslušníci iných národov, Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Česi, Francúzi, Poliaci, Srbi, Američania či Briti. Osobitne vyzdvihol zásluhy rumunských vojakov. Takmer 240 000 príslušníkov rumunského kráľovského vojska sa od 18. decembra 1944 do skončenia vojny podieľalo na oslobodení nášho územia.

„Myslím na takmer 2000 mužov a žien, ktorí ešte žijú medzi nami a pred vyše 70 rokmi sa osobne podieľali na porážke nacizmu. Našu vďaku, úctu a obdiv si zaslúžia najmä preto, že nám aj dnes sprítomňujú hrdinstvo a odvahu vyše 60.000 slovenských vojakov a 18.000 partizánov zapojených do SNP. Ako rodený Banskobystričan som hrdý, že práve z Banskej Bystrice 29. augusta 1944 zazneli zo slovenského slobodného vysielača slová: Začnite s vysťahovaním!,“ povedal vo svojom príhovorePeter  Pellegrini.

Premiér Róbert Fico vyzdvihol historické súvislosti a to, že Slovenskú republiku oslobodila Červená armáda spolu s rumunskou armádou a vrátil sa k toľko kritizovanej oficiálnej návštevy Ruskej federácie, kde položil veniec pri hrobe neznámeho vojaka.

„Každý si hovorí, čo chce a každý si píše, čo chce, ale aj táto sloboda prejavu a názoru musí mať určité limity, najmä vtedy, ak ide o pravdu a historické skutočnosti. Nedovoľme urobiť z SNP obyčajný akčný príbeh, kde hrdina s úsmevom na tvári zabije 40 alebo 50 oponentov. Nedovoľme, aby niekto spochybňoval hrdinské skutky ľudí, ktorí sa zúčastnili na SNP,“ vyzval v príhovore Fico.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba vyvesil v deň 71. výročia Slovenského národného povstania (SNP) čierne vlajky na svoj úrad, aby prejavil nesúhlas s tým, ako vyzerá naša história. Myslí si to predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, ktorý sa hanbí, že na čele kraja stojí taký človek ako Kotleba.

„Je hanbou, ak verejný predstaviteľ regiónu vyvesí v deň SNP čierne vlajky. Určite ich nevyvesil ako úctu padlým, ale aby vyjadril svoj nesúhlas s tým, ako vyzerá naša história. Je to naozaj veľká hanba a ako Banskobystričan sa hanbím, že takýto človek, sedí na stoličke Banskobystrického kraja,“ povedal pre TASR predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja nedvíhalo novinárom počas sobotného dopoludnia mobilné telefóny no vo večerných hodinách sa na facebookovej stránke Basnkobystrického samosprávneho kraja objavilo toto vyhlásenie: „Smútočné vlajky boli na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja vyvesené ako spomienka na padlých v SNP, ktoré sa najviac dotklo práve obyvateľov súčasného Banskobystrického samosprávneho kraja. Strhnutie týchto vlajok považujeme za prejav hlbokej neúcty voči životom vyhasnutým v tomto povstaní. Je poľutovaniahodné a príznačné, že smútočné vlajky za obete povstania strhávajú z politických dôvodov práve tí, ktorí najviac rozprávajú o mieri a o úcte k životu.“

„Vyvesiť čierne zástavy na župný úrad v deň osláv SNP je také pošliapavanie odkazu SNP, že sa cez to nedá prejsť mlčaním. SNP bolo ozbrojené vystúpenie slovenského národa proti fašizmu, ktorý reprezentoval aj vojnový Slovenský štát. Vyjadrovať čiernymi zástavami smútok nad tým, že SNP vzniklo, a to ešte na oficiálnej budove, ktorá je sídlom samosprávneho kraja, je propagácia fašizmu,“ vyhlásil Ľudovít Kaník.

Zástavy prišiel s rebríkom v ruke na poludnie zvesiť historik, politický analytik a občiansky aktivista Eduard Chmelár.

(pef), tasr

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *