Foto: Otvorenie cyklosezóny 2018, Banskobystričania a Zvolenčania sa stretli vo Vlkanovej

Sobotné ráno bolo ako stvorené na otvorenie novej cyklosezóny 2018.

Námestie SNP v Banskej Bystrici zaplnili slnečné lúče a cyklisti, ktorí dostali chuť skoncovať s nekonečnou zimou a rozhýbať sa šliapaním do pedálov. Bicykle, ale aj trojkolky, mladí, starší i najmenší sa postavili na štart krátko pred desiatou hodinou.

Občianska cykloiniciatíva a Mesto Banská Bystrica odštartovali hneď dva pelotóny, ktoré z námestia smerovali do Vlkanovej, kde sa stretli s účastníkmi zvolenských pelotónov. Pre zdatnejších cyklistov bol z Banskej Bystrice pripravený okruh s poriadnym stúpaním na Poniky a celkovou dĺžkou 33 km, no a hlavne pre menších bola pripravená 10 km trať mestom smerujúca rovnako do Vlkanovej.

Na otvorení cyklosezóny nemohla chýbať najznámejšia cykloaktivistka Andrea Štulajterová a objavil sa aj viceprimátor mesta Banská Bystrica Jakub Gajdošík, či Marek Modranský, ktorý má k doprave v meste veľmi blízko.

Pri brehu rieky Hron, na mieste, kde sa stretávajú vodáci sa dnes zišli nadšenci bicyklov a poriadne si užili prvú cyklostretávku, ktorá symbolicky spojila nielen cyklistov, ale i dve mestá – Banskú Bystricu a Zvolen.

Prvá cyklotrasa v Bystrici už tento rok

Zatiaľ čo vo Zvolene by boli radi, aby sa na cyklistov myslelo aj na námestí (Banská Bystrica cyklistom prejazd námestím umožňuje) a susedom v tomto závidia, Banskobystričania sa priamo v cieli mohli z úst viceprimátora mohli dozvedieť pre nich potešujúcu správu, že rok 2018 bude rokom prvej cyklotrasy. Tou prvou bude trasa z Huštáka do Podlavíc (dokončená by mala byť už tento rok) a postupne by mali pribudnúť i cyklotrasy do Radvane, Senice, či dokonca nájazd na most ponad rýchlostnú komunikáciu R1, aby cyklisti nemuseli v tomto mieste nosiť bicykle po schodoch.

Vo Vlkanovej sa účastníci mohli potešiť tradičnej tombole, súťažiam pre deti a pripravený bol i servis bicyklov. Dôležitosť pohybu umocnil aj Matej Tóth, ktorý tvrdo trénuje a sobotný tréning absolvoval práve cez Vlkanovú, kde ho všetci cyklisti srdečne zdravili.

Cyklistika má v mestskom prostredí i ekologický význam a to je aj jedným z hlavných cieľov organizátorov. Dostať čo najviac ľudí do sedla bicykla a odľahčiť tak stále zvyšujúcu sa hustotu premávky v meste.

Už v máji je pripravený 7. ročník akcie „Do práce na bicykli“, do ktorej sa každý rok zapájajú celé kolektívy a študenti stredných a vysokých škôl.

Krásne cyklistické dopoludnie odštartovalo novú sezónu 2018, v ktorej by sa mali Banskobystričania dočkať prvej cyklotrasy a vo Zvolene sa snáď pohnú ľady tiež.

mp

 

 

Pozri tiež

Otvorenie cyklosezóny

Po veľkonočných sviatkoch vás pozývame hneď na niekoľko aktivít : 7. 4. sa pobeží prvý …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *