Foto: Otvorenie náučného chodníka na Balážoch

Hrádok nad Balážmi má od soboty 28. októbra 2017 dva náučné chodníky. Jeden zo Seliec a ten druhý sa slávnostne otváral v obci Baláže pri Banskej Bystrici.

Miesto, ktoré sa nachádza na hranici troch „chotárov“ je známe široko ďaleko. Okrem Boženy Němcovej sa o ňom písalo aj v Lidových novinách z roku 1934. Božena Nemcová v roku 1859 napísala že miestni cigáni našli na vrchu kotol plný bronzových vecí, medzi ktorými boli aj šperky, či ruže vyrobené z bronzu.

Kedysi sa hovorilo dokonca o tom, že sa tu ukrýva Jánošíkov poklad, čo spôsobilo medzi miestnymi obyvateľmi „objaviteľskú horúčku“. Mnohí sa snažili po predošlých nálezoch nájsť ďalšie a ďalšie v domnení, že by sa v týchto miestach mohol nachádzať skutočný poklad. Veľká časť nálezov skončila predajom, no práve v roku 1934 sa podarilo časť nálezov zozbierať.

V sobotu sa v Kultúrnom dome v Balážoch najskôr uskutočnila odborná prednáška za účasti archeológa Martina Kvietka. O tom ako sa kedysi obliekali Kelti prišla porozprávať Lucia Klinerová a nemohol chýbať ani autor myšlienky Jozef Stankoviansky. Náučný chodník bol po prednáškach sprístupnený verejnosti slávnostným odhalením prvej informačnej tabule, ktorá sa nachádza v blízkosti Kultúrneho domu. Pre návštevníkov je dobré možno povedať, že pokiaľ prídu autobusom, tabuľa ich doslova privíta.

Napriek počasiu sa na sprístupnení chodníka zúčastnila početná skupinka nadšencov, ktorí sa odvážili napriek dažďu ako prví prejsť celú trasu.

Ak by ste niekedy cez víkend nemali kam ísť, skúste prísť práve sem. Baláže sú krásna a na históriu bohatá obec ukrytá hlboko v prírode, uprostred lesov.

mp

Pozri tiež

Pozvánka: Otváranie náučného chodníka na Balážoch

Náučný chodník k hrádku nad Balážami sa bude slávnostne otvárať už túto sobotu. V Balážoch, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *