Foto: Prvý deň medzinárodného festivalu oživil Ľupčiansky hrad

Prvý deň Medzinárodného festivalu Hradné Huky 2016 priniesol bohatý program a oživil hrad Slovenská Ľupča. Gajdošská hudba znela nádvorím už počas prvého dňa priniesla bohaté kultúrne a umelecké zážitky. 

Múry Hradu Slovenská Ľupča rozzvučili stredovekou až súčasnou gajdoškou hudbou umelci až z piatych krajín. 5. ročník festivalu priniesol priblížil návštevníkov výrazné využitie  prvku našej tradičnej hudby a gájd, ktoré sa v decembri 2015 stali súčasťou Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

V sobotu sa na festivale  počas prvého dňa s názvom Zahraj mi gajdoško predstavil rumunský kvartet TREI PARALE, ktorý priniesol rumunskú stredovekú a tradičnú hudbu s etnoprvkami. Chorvátska skupina VEJA priniesla zo sebou dynamický balkánsky etnofolklór. Skupina má na svojom konte už viacero medzinárodných ocenení. Jednoznačne patrila medzi favoritov podujatia a počas vystúpenia ostal málokto bez úsmevu a pohupovania. Mladý Austrálčan Allen Grace, narodený v Sheffielde v Anglicku a dnes žijúci v Nemecku priviedol skupinu    Claymore bagpipes and drums z Nemecka. Tradičné dobové oblečenie vnieslo vystúpenie ešte väčší umelecký zážitok a zaslúžil si obrovský aplaus u divákov.

Tohtoročnou raritou 5. ročníka bolo spojenie etnojazzového majstrovstva slovenského PACORA tria s poľským perkusionistom a hráčom na škótske gajdy, Przemekom Wawrzyniakom a excelentným hráčom, skladateľom mnohých skladieb pre gajdy a sláčikový orchester, či škótskej opery, Lindsay Davidson zo Spojeného kráľovstva.

Večerné vysvietené hradby múru na záver obohatil svojou nádhernou moravskou a českou ľudovou hudbou Brnenský rozhlasový orchester. Virtuózne čísla na cimbal, klarinet, arogato a gajdy. Koncert zahájili v oblasti Balkánu, čardáše od Debrecína a legendárnu polku pre dudy, piesne a tance rómov, šarišské tance. Gajdy, v dnešnej dobe skôr nástroj exotický, ale v minulých dobách najrozšírenejším na Morave. Od začiatku 1. svetovej vojny, boli pôvodné gajdošské muziky základom moravského folklóru. Túto tradíciu pripomenul orchester svojou skladbou s gajdošskými piesňami  z Valaska. Na tarogatoto ďalší netradičný nástroj  zahral Peter Vysloužil.

Domácim gajdošským tradíciám bude venovaná nedeľa 4. septembra na Hrade Ľupča, s názvom Gajdošská múzička,  kde vystúpia Detský foklórny súbor Dratvárik zo Slovenskej Ľupče a  opäť príde zahrať chorvátka skupina VEJA  a Claymore bagpipes and drums z Nemecka.  O 15.10 hod sa návštevníci môžu tešiť na Orchester Jána Berkyho Mrenicu ml. so sólistami, gajdošmi Ľubomírom Páričkom a jeho Bačovským triom, Pavlom Kužmom a jeho Goroľ muzičkou a hráčmi na škótske gajdy, Lindsay Davidsonom a Przemkom Wawrzyniakom.

Prvý deň festivalu zhodnotila organizátorka podujatia Janka Orlická veľmi pozitívne a návštevníkov pozvala na nedeľné Hradné Huky. Areál Hradu Ľupča bude opäť dostupný na prehliadku. Organizátorom podujatia je cult-E Európska kultúra, občianske združenie.

 ek

 

Pozri tiež

Foto: Hradné Huky v etnošate a so slovanskou príchuťou

Cez víkend sa múry Hradu Slovenská Ľupča opäť rozozvučali gajdošskou hudbou. Napriek nepriaznivému počasiu Hradné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *