Foto: Prvý deň psích záprahov praskal vo švíkoch

Obec Králiky v Banskobystrickom okrese dnes od ranných hodín privítala špičkových pretekárov na pretekoch psích záprahov Visegrad Cup 2017. Podujatie otvoril starosta obce Králiky Ivan Škamla a organizátor podujatia Branislav Slaný.

Lyžiarsky bežecký areál na Králikoch žil pretekmi najlepších musherov a ich psov. Takmer 60 pretekárov zo šiestich krajín vyštartovalo na trať napriek mínusovým teplotám. S domácou slovenskou špičkou si zasúťažili najmä českí, maďarskí a poľskí musheri. Ako prvá kategória odštartovala kategória  skjoring, kde sa nepoužívali sane, ale pes ťahal bežkára na lyžiach.

„Po niekoľkoročnej prestávke chytili preteky druhý dych v roku 2012, keď sa do hry vložilo mesto Banská Bystrica. Práve výrazná podpora aktuálneho Európskeho mesta športu umožnila pozvať do srdca stredného Slovenska kvalitných pretekárov, aby tu predviedli zápolenie o prestížne tituly,“

konštatoval organizátor podujatia Branislav Slaný. Pretekalo sa na šprintových tratiach  s dĺžkou šesť a desať kilometrov. Kultúrny program spestrila country hudba a ozdobou podujatia bol spev obľúbených banskobystrických speváčok Dagmar Rostandt a Soni Kopčanovej. Nechýbali stánky s občerstvením, trdelníkom a rôznymi stánkami.

Zajtra preteky pokračujú a dekorovaní okrem víťazov Visegrad Cupu budú aj majstri z Poľska a Maďarska. Obe národné asociácie sa totiž rozhodli usporiadať svoj domáci šampionát na králických tratiach. Pre organizátorov je to pocta a zároveň aj záväzok prezentovať sa kvalitne pripravenými pretekmi.

Kto nestihol prísť zažiť kúsok Aljašky má šancu ešte zajtra! Budete mať možnosť vidieť sibírske husky, aljašské malamuty, grónske psy, samojedy, aljašské husky a európske saňové psy. Ak nechcete čakať v kolónach organizátori odporúčajú využiť kyvadlovú dopravu.

ek, tasr, foto: ek

 

 

Pozri tiež

Fotonávrat: Psie záprahy si prišli pozrieť tisícky návštevníkov

Dvojdňové podujatie 21.-22. januára pod názvom Visegrad Cup 2017 – preteky psích záprahov na Králikoch neďaleko Banskej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *