Foto: Radvanský jarmok a Slovenský Deň kroja v meste pod Urpínom

V sobotu 7. septembra sa v meste pod Urpínom uskutočnil druhý ročník  podujatia SLOVENSKÝ DEŇ KROJA, ktorý  si prišlo užiť  viac ako 32 000 návštevníkov.
Aj tento raz bol súčasťou 362. ročníka Radvanského jarmoku. Banskobystrické Námestie  SNP kvitlo napriek nepriaznivému počastiu pestrofarebnými farbami. Hlavnou myšlienkou unikátneho podujatia SLOVENSKÝ DEŇ KROJA bolo priblíženie slovenského ľudového umenia mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a naše kultúrno-spoločenské dedičstvo.  Týždenníku Slovenka sa pri príležitosti svojho jubilea podarilo  založiť tradíciu krásneho podujatia.

„Som mimoriadne nadšená z toho, že v porovnaní z vlaňajším ročníkom, sa nám podarilo prekonať aj rekord v počte ľudí, ktorí prišli na toto krásne podujatie v krojoch,“

hovorí autorka podujatia Slovenský deň kroja Mária Reháková. Zatiaľ čo vlani komisári Slovenskej knihy rekordov narátali 2 679 návštevníkov v krojoch, tento rok to bolo 3 882.

Počas 12 hodinového programu  vystúpil aj rekordný počet účinkujúcich počas, ktorých sa na pódiu odprezentovalo takmer tisíc z rôznych folklórnych súborov z celého Slovenska. Tohtoročnou novinkou bol krojovaný sprievod, ktorý sa tiahol od Pamätníka SNP cez Národnú ulicu až po banskobystrické námestie.

Počas podujatia sa nezabudlo venovať spomienku na dielo a život prof. Štefana Nosáľa, umeleckého vedúceho a choreografa súboru Lúčnica a pri príležitosti životného jubilea 90. rokov si banskobystričania uctili Juraja Kubánka, priekopníka choreografie ľudového tanca na Slovensku.

Svoje umenie  prišli odprezetovať folkórny súbor Lúčnica, DFS Čečinka, Vajnorský okrášľovací spolok a SĽUK, ktorý oslávil svoje 70. výročie.

ek, Deň kroja, foto: ek

Pozri tiež

V roku 2020 kraj investuje 58 037 000 eur do rekonštrukcie ciest, zariadení sociálnych služieb, stredných škôl či obnovy kultúrnych pamiatok

Aj v roku 2020 sú pre Banskobystrický samosprávny kraj prioritou bezpečnejšie cesty, kvalitnejšie sociálne služby …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *