Foto: Tajomnú Noc múzeí a galérií umocnil nádherný spln Mesiaca

V sobotu sa netradične spojili dve susedné mestá, Banská Bystrica a Zvolen. Bolo to počas Noci múzeí a galérií, ktorá je súčasťou medzinárodného podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí.

Banskú Bystricu a Zvolen nespájal len dobový vlak, ktorý prepravoval zvedavých návštevníkov medzi mestami, ale aj dobrá nálada, dobrodružstvo a nové poznatky. Zaujímavosťou  a príjemným poznaním je, že  netradičný vlak medzi mestami bol skutočne dobrým ťahom. Do Zvolena cestovali zvedaví Banskobystričania a do mesta pod Urpínom naopak zvedaví Zvolenčania. Vo svojich mestách má väčšina ľudí už múzeá, galérie, či pamiatky zmapované a niekoľkokrát navštívené. Ale práve možnosť ísť do susedného mesta a vidieť niečo nové, navyše v netradičnom čase vylákala z domu ľudí z oboch miest a zas raz sme mali možnosť zažiť v oboch mestách príjemnú atmosféru, keď sa ľudia spájajú a nerozdeľujú.

_DSC0322

Za úplne symbolické jedno euro

V ktoromkoľvek múzeu, či galérii si návštevníci mohli zakúpiť  vstupenku za jediné jedno euro, deti mali vstup zdarma. Za jediné euro, ale zároveň za jedinú noc tak mohli zažiť niečo naozaj dobrodružné, zaujímavé a poučné zároveň. Vstupenka navyše platila aj na miestne MHD a spomínaný dobový vláčik.

Tajomnú noc umocnil nádherný spln mesiaca

Na námestí SNP sa zvečerievalo, slnko zapadlo a spoza kopca vyšiel mesiac. Najskôr zažiaril len jeho vrchol až postupne vyšiel celý guľatý putovník, ktorý stúpal oblohou stále vyššie a vyššie. Pri Matejovom dome v Banskej Bystrici už na túto chvíľu boli pripravení a všetci si mohli pozrieť nádherný spln z ďalekohľadov. Záujem bol veľký, času možno málo, ale práve v tom bola sobotná noc výnimočná. Množstvo zážitkov umocnila aj možnosť vyhliadky z hodinovej veže na námestí SNP v Banskej Bystrici, alebo tajomná nočná prehliadka cintorína, kde odpočívajú mnohí známi umelci.

_DSC0625

Zámok vo Zvolene prilákal najmä Bystričanov, Zvolenčanov Matejov dom

Aj keď v Banskej Bystrici bolo toho možno viac, ako spomínali aj samotní návštevníci zo Zvolena, pre Bystričanov bol najväčším lákadlom práve Zvolenský zámok. Tak trochu do minulosti preniesli návštevníkov v Matejovom, ale aj Thurzovom dome, kde ľudí sprevádzali v nádherných dobových kostýmoch. Nebol by to správny riaditeľ múzea, keby niečím neprekvapil. Ako starosta mesta sa predstavil riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký a zaujímavým spôsobom vtiahol do minulosti aj samotných malých, či veľkých návštevníkov. Porozprával o tom, prečo boli dôležité jednotlivé remeslá a cechy v meste, dozvedeli sme sa aj o tom, že Banská Bystrica zažila jeden z najväčších požiarov v Európe v časoch pred pár storočiami. Niekoľkí možno spoznali aj hradného kapitána, poslanca MsZ v Banskej Bystrici a známeho historika Vladimíra Sklenku, ktorý zas porozprával ako to bolo z históriou mestských brán, ale aj ďalšiu zaujímavosť.

_DSC0258

Mestská polícia minulosti  

O tom , že Mestská polícia mala svojich predchodcov, porozprával historik veľmi pôsobivo. Kedysi sa mesto strážilo a najkritickejšími, či najzraniteľnejšími časťami mesta, boli práve mestské brány. Brány preto, že sa museli najviac brániť. Objasnil, že o poriadok v meste sa starali kedysi pandúri a na dedinách drábi. Keď sa spýtal návštevníkov, kto sa o poriadok v meste stará dnes, na chvíľu bolo ticho. Predsa len sa našiel niekto, kto správne odpovedal, že dnes pandúrov nahradila Mestská polícia. Síce už nenosí také krásne uniformy, ako tú, ktorú sme si mohli pozrieť v Matejovom dome, ale o poriadok sa snažia rovnako. Aj keď kompetencie majú oproti minulosti značne obmedzené a naopak, pribudli im niektoré nové, nepopulárne.

_DSC0270

Thurzov dom a oheň  

Keďže prebieha momentálne výstava Poriadok ohňa, pri Thurzovom dome si najmä malý mohli sadnúť do hasičského auta a vyskúšať aj špeciálnu protipožiarnu helmu. Pri Matejovom dome si zas mohli vyskúšať aké ťažké to majú hasiči a že nie je také ľahké pod tlakom trafiť sa na cieľ. Hasiči sú v týchto činnostiach naozaj výnimoční a dokázali to aj pri simulovanej nehode cyklistu, keď si na pomoc museli zavolať aj záchranárov, ktorí „raneného“ previezli do nemocnice. Aj táto dynamická ukážka záchrany ľudského života sa všetkým páčila a ukázala akí dôležití sú chlapci v uniformách, či sestričky a lekári vo svojom povolaní. Možno sa medzi malými nájdu aj ich nasledovníci.

_DSC0524

Zaujímavá a pôsobivá noc vďaka skvelým organizátorom

Prehliadky plné predstavení, premietaní, tvorivých dielní a rôznych zaujímavostí prebiehali aj Múzeu SNP v Banskej Bystrici, v Skuteckého záhrade, Zvolenskom Lesníckom a drevárskom múzeu a ďalších lákavých miestach. Zdalo sa, že táto noc nikdy neskončí, ale ako každá, aj táto mala svoj koniec. Ľudia si odniesli nádherné zážitky a mali k sebe o čosi bližšie ako po ostatné dni. Veľká vďaka patrí všetkým organizátorom za mimoriadne a obetavo pripravenú noc, ktorú si mnohí budeme dlho pamätať a už teraz sa tešíme na ďalšiu.

mp

 

Pozri tiež

Ďalšie opatrenie proti prípadnému šíreniu koronavírusu vo Zvolene. Tentokrát sa týka obmedzenia chodu mestského úradu

Len pred niekoľkými minútami sa skončilo ďalšie rokovanie krízového štábu mesta Zvolen. Jeho členovia priebežne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *