FOTO: V Banskej Bystrici pribudli ďalšie spomienkové kamene Stolpersteine

V sobotu 8. augusta 2015 pribudli pred domom na Hornej 23 v Banskej Bystrici ďalšie tri spomienkové kamene Stolpersteine nemeckého umelca Guntera Demniga.

Tri kamene budú pripomínať a ctiť pamiatku rodiny Gotthilfovcov, ktorá v tomto dome žila, a ktorú vyvraždili nemeckí nacisti v novembri 1944 v Kremničke. Osud tejto rodiny bol obzvlášť krutý. Na jeseň roku 1944 sa manželia v strachu pred rasovým prenasledovaním skrývali v neďalekých horách medzi Harmancom a Starými Horami. Traute, spoliehajúca sa aj na svoj nemecký pôvod, prišla 10. novembra  v prezlečení zobrať do svojho domu uteráky a šatstvo. Niekto ju spoznal a tak Nemcov nevedomky zaviedla za svojou rodinou do Rychtárovej. Nacisti ich zatkli a previezli do Banskej Bystrice. Rodičia boli aj so 7-ročným synom popravení zastrelením 20. novembra v Kremničke a skončili v masovom hrobe.

Na mieste prítomným priblížil príbeh rodiny Gotthilfovcov poslanec banskobystrického mestského zastupiteľstva Pavol Katreniak, ktorý prečítal autentické záznamy z rodinnej kroniky svojho prastrýka Júliusa Krébesa, ktorý bol v tej dobe v Banskej Bystrici kaplánom.

„Sedemročný Miško mal len jednu vinu, že sa narodil. Keď ho pokrstili – hneď po narodení – jeho otec ešte nebol kresťanom. Bolo to v roku, keď som zastupoval v škole, čakal ma vždy na chodbe a poskakoval si od radosti, že žije. Dostal odo mňa modlidbovú knižku Cestička do neba,“ znel jeden zo skorších zápisov v kronike.

Ten druhý, zo 4. apríla 1945, je však už omnoho desivejší: „Janko Tóth sa práve vrátil z Kremničky. Identifikačná komisia medzi ostatnými mŕtvolami zastrelenými zistila: doktor Ladislav Gotthilf a jeho sedemročný syn Michal. Tak Laci z Bystrice bol odvezený. Neveril som, že naozaj boli by ho mohli zastreliť. Teraz je tu predo mnou skutočnosť. Myslel som, úfal som, že raz sa predsa objaví a zasadneme si znova. Výstrel odzadu do hlavy a guľka vyšla von pod pravým okom.“

Po otvorení masového hrobu v apríli 1945 identifikovali aj rodinu Gotthilfovcov, Ladislav mal jednu časť tváre zachovanú. Traute mala zaťaté ruky a švagor ju identifikval len podľa podšívky šiat. Malý Miško mal šedivé vlasy. Neskôr ich vtedajší dekan Balko pochoval na katolíckom cintoríne v Banskej Bystrici. Dnes hrob neexistuje.

„My sme s týmto projektom pred štyrmi rokmi začínali s tým, že ho chceme robiť trvalo. Myslíme si, že hoci pripomíname udalosti spred 70 rokov, sú stále živé a čím viac živé budú, tým je to lepšie pre nás práve z toho dôvodu, že z dejín dobre vieme, že najlepší spôsob ako opakovať chyby, je zabudnúť na minulosť,“ povedal Andrej Čierny z občianskeho združenia antikomplex.sk, ktoré projekt Stolpersteine na Slovensku realizuje.

„Príbeh holokaustu na Slovensku bol príbehom o tom, že sme si mysleli, že za naše problémy môže niekto iný. Vtedy to boli Židia, dnes si myslíme, že za ne môžu Rómovia, utečenci, Európska únia. Najlepšie to vidieť na rétotike nášho župana Mariana Kotlebu, ktorý tento týždeň začal likvidovať Divadlo Štúdio tanca. Snaha ovládnuť kultúru je jedným z prvých krokov, ktoré neskôr vedú k veľkým zločinom,“ reagoval Andrej Čierny aj na aktuálne dianie v Banskej Bystrici.

Kamene vytvoril a začal ukladať nemecký umelec Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom v roku 1996. Dodnes bolo uložených takmer 50 000 kameňov v 18 krajinách Európy – od Francúzska po Rusko a od Nórska po Taliansko, Stolpersteine sú od októbra 2012 aj na Slovensku. Projekt realizujú rôzne organizácie ako združenia či školy a miestni nadšenci.

„Ideou projektu je prinávratiť meno obetiam holokaustu, pretože Osvienčim je ďaleko. Keď som raz stretol rabína v Kolíne nad Rýnom, ten mi povedal silnú myšlienku, že na človeka sa zabudne vtedy, keď sa zabudne na jeho meno. Vtedy človek zomrie druhýkrát. Toto je projekt, ktorý sa týka celej Európy a všetkých krajín, kam nemecké vojská napochodovali. Preto si myslím, že je dôležité, že ho robí práve nemecký umelec,“ uzatvára autor projektu Stolpersteine Gunter Demnig.

Sobotné ukladanie kameňov Stolpersteine bolo súčasťou celodenného umeleckého podujatia ZLOČIN A ČLOVEK, pripravenom v spolupráci s ďalšími miestnymi aktivistami a ktorý pokračoval večer v Mestskom parku odhalením lampy venovanej výbornému slovenskému režisérovi Petrovi Solanovi, ktorý práve ako dieťa unikol v Banskej Bystrici pred nacistickým prenasledovaním a večer sa na Amfiteátri Paľa Bielika premietal jeho slávny film Boxer a smrť, ktorý sa odohráva v koncentračnom tábore.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *