Foto: V Hiadli privítali jar po keltsky

Oslava jarnej rovnodennosti v duchu dávnych predkov. V Hiadli neďaleko Banskej Bystrice sa v sobotu 23. marca vítala jar.

Ale nie len tak. Združenie Fuaráin pripravilo Keltský telegraf, ktorý symbolizuje spojenie prítomnosti s minulosťou, človeka s prírodou a ľudí navzájom. Chceli si tak uctiť práve Keltov, ktorí značne ovplyvnili celú Európu. Podujatie sa nieslo v tajomnej atmosfére a všetko dýchalo minulosťou. Účastníci sa mohli oboznámiť so starými keltskými zvykmi, sprievodné akcie boli pripravené pre deti aj dospelých.

Keltský telegraf v sebe skrýva odkaz dávnych predkov, ktorí sa často dorozumievali aj pomocou ohňa. Vo viacerých európskych krajinách sa práve v čase jarnej rovnodennosti rozhorievajú po kopcoch vatry a svetlo sa šíri celou krajinou.

Organizátori vytvorili v Hiadli aj zaujímavý Labyrint svetla a večer, keď sa už zotmelo, pod rúškom tajomstva prichádzali medzi ľudí Vládkyňa Zimy a Jari, dávni Bohovia a niečo magické. Po obete od členov kmeňa Fuaráin bola jar privítaná zapálením obrovskej vatry. Symbolicky sa tak oddelila tma a svetlo, studené obdobie vystriedalo teplejšie. Keltský telegraf vzbudzuje u ľudí čoraz väčší záujem, azda aj preto, že prirodzene prepája životy ľudí s prírodou, tak ako tomu bolo kedysi.

mp

 

Pozri tiež

Foto: Keltský telegraf, II. ročník v obrazoch

Kedysi nesvietili mestá, ani dediny. Ľudia sa aj preto na diaľku dorozumievali inak ako dnes. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *