FOTO: V nemocnici F. D. Roosevelta pribudlo päť špičkových život zachraňujúcich inkubátorov

Zástupcovia Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici dnes (8. júna 2015) prevzali od spoločnosti Lidl spolu päť inkubátorov.

Vo FNsP v Banskej Bystrici sa nachádza jedno zo šiestich perinatologických centier na Slovensku, v ktorom ošetria približne 300 novorodencov z celého kraja, vrátane tých predčasne narodených. Spolu s dnešným darom využívajú dvanásť intenzívnych inkubátorov pre celkovo 9 resuscitačných lôžok, čo stále nie je dostatočné množstvo.

„Vyjadrujeme veľké a úprimné poďakovanie spoločnosti Lidl za to, že myslí na našich najmenších pacientov. Pevne verím, že táto inšpiratívna, vzácna spolupráca bude pokračovať aj v budúcnosti,“ vyjadrila poďakovanie MUDr. Jana Nikolinyová, primárka Oddelenia neonatológie a JIRS vo FNsP F. D. Roosevelta.

Tri inkubátory vrátane jedného výhrevného lôžka si dnes prevzali aj zástupcovia Detskej fakultnej nemocnice.

„Inkubátory sa využijú na starostlivosť o novorodencov, ktorí vyžadujú intenzívnu resuscitačnú starostlivosť. Ide najmä o novorodencov po vážnych operačných výkonoch, kedy je pooperačná starostlivosť veľmi náročná. Prijaté dary budú slúžiť na zlepšenie poskytovanej  zdravotnej starostlivosti o najmenších pacientov. Dokážeme nimi zabezpečiť termostabilitu pacientov, ktorí sa nachádzajú v ohrození života počas ošetrenia,“ priblížil MUDr. Oliver Petrík, námestník LPS a zástupca prednostu II. KPAIM SZU DFNsP v Banskej Bystrici.

Vďaka podpore zákazníkov tohto reťazca v rámci projektu „Rozprávky, ktoré potešia všetky deti“ získalo štrnásť detských nemocníc v desiatich mestách dovedna 34 inkubátorov v celkovej hodnote 600 000 eur. Od 11. mája mohli zákazníci získať pri nákupe nad 20 eur jednu z troch rozprávok – Soľ nad zlato, Tri prasiatka, Janko Hraško – za symbolické jedno euro. Celý zisk z predaja nosičov putoval na nákup inkubátorov.

„Veríme, že tieto prístroje pomôžu zachrániť a skvalitniť životy tisícok detí, ktoré musia o to najdôležitejšie – zdravie – tvrdo bojovať od svojich prvých chvíľ. Ďakujeme našim zákazníkom, odbornému garantovi projektu Ministerstvu zdravotníctva SR a spoločnosti Dräger, partnerovi projektu,“ uviedol Martin Nagy, konateľ spoločnosti Lidl Slovenská republika.

Projekt vníma pozitívne aj minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý privítal podporu kvalitnejšieho poskytovania zdravotnej starostlivosti pre najmenších pacientov a rekonštrukciu nemocníc a ich zabezpečenie technickým vybavením považuje za „úlohu dňa“.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *