Foto: V Radvani zasadili Radvanskú lipu, predstavili erb Radvanských a ukončili prázdniny

Posledný prázdninový deň 1. septembra 2019 si rodinky, priatelia, susedia opäť užili bohatý program na podujatí v mestskej časti Radvaň – Radvanský deň. Podujatia sa zúčastnilo vyše 1400 návštevníkov a  bol pre nich pripravený bohatý kultúrno – spoločenský, ako aj športový program. Súčasťou podujatia bol aj tento rok turnaj v minifutbale žiakov pod názvom „Radvanský pohár“.

Kultúrno – spoločenský program

Podujatie bolo venované všetkým  deťom, rodičom, starým rodičom či susedom. Akciu slávnostne otvorili tancom a spevom dievčatá z Detského folklórneho súboru Matičiarik. Úvodné slovo predniesol predseda OR Roman Miškár, ktorý slávnostne privítal všetkých hostí medzi ktorých patrili aj radvanskí rodáci prof. Juraj Sarvaš a Mária Reháková. Nechýbala ani poslankyňa MsZ Erika Karová, ako aj poslanec MsZ a riaditeľ  Stredoslovenského múzea Marcel Pecník. Slávnostnú chvíľu spríjemnilo vystúpenie fujaristu Vladimíra Homolu.

Prekvapením podujatia bolo predstavenie erbu rodu Radvanských, priamo riaditeľom SSM Marcelom Pecníkom, ktorý porozprával o histórii Radvane ako aj erbu rodu Radvanských. Pred polyfunkčnou budovou SZU slávnostne zasadili „Radvanskú lipu“ práve hostia Juraj Sarvaš a Mária Reháková, ktorí sa stali zároveň krstnými rodičmi.

V bohatom kultúrnom programe vystúpili aj účinkujúci zo Súkromného centra voľného času YAMAHA, Tanečnej školy ELEMENT a malí tanečníci a tanečníčky z Tanečnej školy ARDENZA. Malí diváci sa potešili  rozprávke O maškrtnom klaunovi v podaní Divadla pri kolkárni.

Organizátori mysleli aj na najmenších, pre ktorých bol pripravený počas celého podujatia skákací hrad, v stánku CVČ Pohoda nechýbalo maľovanie na tvár, tvorivé dielne v podaní Stredoslovenského osvetového strediska, EKO stánok, ukážky Mestskej polície BB. V parku kaštieľa Radvanských si hostia mohli  pozrieť ukážky riadených modelov historických bojových vozidiel. Odvážnejší to vyskúšali na  horolezeckej lanovke.

Nechýbalo občerstvenie a guľáš, ktorý uvarili členovia občianskej rady Radvaň, ako aj bohatá tombola, ktorá sa rozdávala v troch kolách vďaka sponzorom a partnerom.

Pani Reháková zaželala, aby každý kto môže prispieť  k uchovaniu pamiatok tento odkaz predával mladým generáciám. Keď tu nebudeme, aby hlavne mladí vedeli čo bola Radvaň, aby poznali históriu. Lebo keď niekto nepozná históriu, nemôže ani vychovávať rodinu a nemá pokoru. Dôležité je vybudovať zdravý lokálpatrionizmus.

Juraj Sarvaš prezradil, že v každom rozhovore sa vždy hrdí svojim rodiskom a najmä  sa hrdí básnikom  Andrejom  Sládkovičovom.

Turnaj v minifutbale žiakov

Futbalové družstvá žiakov zabojovali  aj tento rok o krásnu trofej „Radvanský pohár“ a pekné ceny. Počas futbalového zápasu si návštevníci mohli  vyskúšať rôzne druhy športov ako basketbal, bojové umenie pri Dracula Gyme či biatlon – pri stánku ŠK  Biathlon Mania.

Záver skvelej akcie ukončila penová show.  Podujatím sprevádzala Barbora Špániková.

Organizátorom podujatia bola  občianska rada Radvaň, poslanci za Výbor mestskej časti Radvaň a OZ Za dôstojnú Radvaň. Podujatie bolo organizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica. Partnermi  a sponzormi podujatia boli Mesto Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj,  ZŠ Radvanská 1, Aula SZU, Nadácia Eriky Karovej, Dracula Gym – Vladimír Moravčík, Yamaha hudobná škola, TŠ Element, DFS Matičiarik, spoločnosť LUNTER, Prvá stavebná sporiteľňa, ZAaRES, Akustik.sk, STEFE, Ultimuv, Lion car BB, Urpiner, Stredoslovenské múzeum, Banskobystrický basketbalový klub, Motoshop Žubor, Mäso Lapin,  Ardenza- tanečná škola pod vedením Miroslavy Ondrejkovej, CVČ Pohoda, Stredoslovenský futbalový zväz, Marcel Pecník,  ŠK Biathlon Mania, Akadémia Umení BB, Mestská polícia a Slovenka.

 

ek, foto: ek

Pozri tiež

Venglošov pohár v Banskej Bystrici má svoju tradíciu, ale aj vysokú kvalitu

Dňa 14. decembra toho roku napíše v banskobystrickej hale Vojenského športového centra Dukla na Štiavničkách medzinárodný halový …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *