Foto: Westernová streľba neďaleko Banskej Bystrice

Vedeli ste, že v Banskej Bystrici je Spolok westernových strelcov?

Áno aj také niečo existuje na Slovensku a banskobystrický spolok je jeden z niekoľkých, ktoré na Slovensku fungujú.

V sobotu 2. apríla 2016 sa v Predajnej na strelnici Šimáň konal Gunsmithing Spring Camp, na ktorom sa zišli strelci, ale aj priaznivci westernovej streľby. Už od desiatej hodiny lietali vzduchom guľky a bolo sa na čo dívať. Strelci akoby vyšli so starých westernových filmov, nehovoriac o zbraniach a výstroji. V hlavnej súťaži si každý z 18-ich strelcov musel poradiť na 6-ich rozličných stanovištiach. Bojovalo sa o najlepší čas, ale dôležitá bola samozrejme presnosť. Za každý netrafený terč bola penalizácia. Každý strelec musel v krátkom čase zvládnuť streľbu „opakovačkou“, revolverom a brokovnicou. Všetky výsledky sa nakoniec spočítali. Krásny slnečný deň v malebnom prostredí pod Nízkymi Tatrami prial tomuto nezvyčajnému ale každopádne zaujímavému stretnutiu. Podujatie v Predajnej bolo neoficiálnym začiatkom tohtoročnej sezóny počas ktorej nás čakajú ešte atraktívnejšie aktivity.

_DSC0233

Niečo o histórii používania zbraní na „Divokom Západe“.

Revolvery sa kedysi nosili v puzdrách zavesených na opasku alebo voľne zastrčené za opaskom. Taktiež bolo obľúbené ich nosenie vo vrecku, či podpažnom púzdre. Deringery sa však nosili výhradne vo vrecku. Nebolo to úplne bežné, ale  niektoré typy sa nosili aj zastrčené v čižme. Známa fráza o potrebe rýchleho tasenia „Byť rýchli a nažive“ hovorí sama za seba. Rýchle tasenie zbrane však nie vždy hralo takú úlohu aká mu bola neskôr pripisovaná. Strelci v tejto oblasti sa objavily až začiatkom 20 storočia.

Zaujalo vás to? Ak áno a chceli by ste sa dozvedieť o westernovej streľbe viac, pozrite sa na stránku Banskobystrických nadšencov www.swsbb.sk, alebo aj na stránku www.sass-slovakia.eu.

_DSC0362

Za nové zážitky ďakujeme Paden and his cronies Comp. a Spolku westernových strelcov Banská Bystrica ako aj Strelnici Šimáň – Predajná. Pozrite si aj našu fotogalériu, stojí za to.

  mp

 

Pozri tiež

Strelci zažili najúspešnejší svetový šampionát, získali 5 medailí

Slovenskí reprezentanti v športovej streľbe získali celkovo päť medailí na 52. majstrovstvách sveta v Čchangwone …

2 komentáre

  1. Nieje to preklep nebolo to 2 marca ? Dnes je marec nie apríl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *