Foto: XXIV. ročník národného výstupu na Pustý hrad, skvelé počasie a rekordná účasť

V sobotu 3. septembra sa na Pustom hrade nad Zvolenom zišlo asi najviac ľudí za posledných pár storočí.

24. ročník tradičného národného výstupu na Pustý hrad zaznamenal aj vďaka nádhernému počasiu rekordnú účasť. Viac ako 2 000 nadšencov si mohlo vychutnať výbornú atmosféru, ktorú  pre účastníkov pripravili organizátori. Po mierne náročnom výstupe všetkých čakalo na vrchole okrem dokonalého výhľadu aj množstvo atrakcií a pestrý kultúrny program. Kto sa zapotil, rýchlo zabudol na únavu.

Na začiatku podujatia odzneli pozdravy zástupcov samosprávy a hostí. Nasledovalo privítanie účastníkov Cyklojazdy histórie, ktorí dorazili na Pustý hrad presne ako hodinky. Najskôr sa zišli na Zvolenskom námestí, kde dorazili z rôznych kútov Slovenska, ale i zahraničia.

Pavol Hammel rozospieval všetkých

Zlatým klincom bolo vystúpenie žijúcej legendy, speváka Pavla Hammela. Notoricky známe piesne spievali spolu s ním starí aj mladí. Pred ním publikum perfektne naštartovali chlapci z hudobnej skupiny Pacipacifik, ktorí sú veľkými priateľmi Pustého hradu a potešili aj tento rok. Nemenej zaujímavé bolo vystúpenie skupiny historického šermu VirFortis, deti pobavilo predstavenie divadla Casanova či predvádzanie dravcov, ktoré si pripravili sokoliari Sv. Bavona zo Štiavnických Baní.

Historické kostýmy, pečený býk, skúška zbraní

K sprievodným akciám neodmysliteľne patria historické kostýmy. Všade kde ste ich videli, niečo sa dialo. Historická lukostreľba, razenie mincí či hod kopijou, sekerou alebo nožmi. To je len časť toho, čo všetko sa v sobotu dialo na Pustom hrade, ktorý už najmenej 25 rokov nie je pustým. Kto mal chuť, mohol si zgustnúť na pečenom býkovi pripravovanom už od piatka.

Vynikajúce podujatie si získalo srdcia nielen Zvolenčanov a do ďalších ročníkov možno očakávať len pribúdanie priaznivcov z celého Slovenska.

mp

Pozri tiež

Najzaujímavejším objavom sezóny na Pustom hrade je ihlica z jantáru 

Najzaujímavejším nálezom končiacej archeologickej sezóny na Pustom hrade nad Zvolenom bola tordovaná ihlica vyrobená z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *