FOTO: Záhrada, ktorá učí

ZŠ Sama Cambela v Slovenskej Ľupči bola v minulom školskom roku ako jediná z banskobystrického okresu vybraná do projektu Záhrada, ktorá učí. Na celom Slovensku sa projekt momentálne realizuje len v siedmich školách.

Školský areál sme si za pomoci šikovných rúk učiteľov, rodičov, žiakov a vďaka finančnej podpore OZ Živica a OPL Slovenská Ľupča pretvorili na externú učebňu rôznych predmetov.

Na vyučovanie môžeme využiť ekoučebňu v drevenom altánku, bylinkovú špirálu, hmyzí hotel, pocitový chodník, či „jašteričkovo“.

V priestoroch vedľa hlavnej budovy školy sme vybudovali zelené parkovisko pre bicykle. Vysadili sme úžitkové dreviny a na hriadke začneme v jarných mesiacoch pestovať zeleninu a kvety. Vraciame sa tým k tradícii, ktorá bola v minulosti na školách samozrejmosťou. Dnes si ju pamätajú už len starí rodičia dnešných žiakov.

Na konci októbra tohto školského roku sme svoju záhradu slávnostne otvorili za účasti pozvaných hostí z obce, rodičovskej rady a materskej školy. Za krásneho jesenného počasia kolégium Zelenej školy previedlo našich hostí záhradou a vysvetlilo im, na čo jednotlivé časti záhrady využívame. Nakoniec si všetci prítomní prezreli fotogalériu, ako naša záhrada vznikala. V školskej kuchynke ich čakalo občerstvenie v podobe dobrôt z toho, čo záhrada dala. Čerstvé a sušené ovocie, misy rôznofarebných zeleninových šalátov, grilovaná zelenina, mrkvová torta, fazuľový, či jablkový koláč a štrúdle. Detičky z MŠ si zamaškrtili na jabĺčkach a rožtekových kolieskach s domácim lekvárom.

V jarných mesiacoch chceme v dotváraní záhrady pokračovať. Čakajú nás ďalšie výzvy. Vytvoríme originálny smerovník, oddychovú pergolu, dokončíme vresovisko a veríme, že si pochutnáme už aj na našej prvej úrode.

Zuzana Fillová

Pozri tiež

ZŠ Sama Cambela motivuje žiakov aj na lyžiarskom výcviku

Aj v tomto školskom roku 2018/19 sa žiaci IV. a VII. ročníka ZŠ Sama Cambela …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *