Gymnazisti v Podbrezovej chodia do školy náučným chodníkom: škole sme dali niečo, čo uvidíme aj o dvadsať rokov

Náučný chodník Aktivity je atraktívnym dielom šikovných študentov Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová. Vo štvrtok, 18. októbra, ho slávnostne otvorili a uviedli do života.

Chodník je víťazným projektom celoslovenskej ekologickej súťaže Tatranskí rytieri, kde v kategórii realizovateľný projekt získali gymnazisti druhé miesto. Rozhodli sa zatraktívniť areál školy a z trávnatého kopca vznikol jedinečný, štrkom vysypaný chodník s lavičkami, vzdelávacími aktivitami a náučnými tabuľami s nasadenými drevinami.

„Keď som videla rozkopané okolie, vedela som, že to nebude jednoduché,“

začína rozprávanie PaedDr. Katarína Zingorová, riaditeľka Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová.

„Veľká česť patrí našim študentom, lebo oni celý projekt navrhli, do finále realizovali, pracovali spolu, s učiteľmi, s dobrovoľníkmi, veľa sa naučili a spoznali sa aj po inej stránke ako len školskej. A my sme spoznali ich a vieme, akí sú pracovití a skutočne môžem povedať, že som na nich veľmi hrdá,“

dopĺňa. Úprimné slová putovali aj na adresu rodičov, dobrovoľníkov, triednej učiteľky Mgr. Ľudmily Kroupovej, ktorá od začiatku stála pri študentoch a taktiež k učiteľovi PeadDr. Jánovi Peterajovi, ktorý počas realizácie projektu trpezlivo pomáhal študentom a poskytol praktické informácie.

Motivuje a vzdeláva

Približne 70 metrový chodník už motivuje študentov a okoloidúcich k ochrane životného prostredia. Keďže vyrastal gymnazistom priamo pred očami, jeho hodnotu si uvedomujú oveľa hlbšie. Interaktívne vzdelávacie tabule tvoria jeho veľkú časť, pretože poskytujú informácie o výskyte drevín vo výškových pásmach, čo bolo aj cieľom projektu. Študenti si cestou do školy môžu zahrať na drevenej zvonkohre, otestovať si vedomosti na slepej mape alebo si spestriť cestu netradičným vzdelávacím pexesom. Všetky exteriérové aktivity budú využívať aj učitelia, ktorí v škole podporujú interaktívny spôsob výučby.

Nostalgický odkaz škole

Napokon, počas slávnostného otvorenia a uvedenia chodníka do života, boli na seba hrdí aj študenti.

„Náučný chodník – to je predsa len niečo. Škole sme dali čosi, čo uvidíme aj o dvadsať rokov, pretože keď sem potom prídeme a pozriem sa napríklad na lavičku, tak poviem, že som ju robil ja, budem na seba hrdý a môžem povedať, že niečo tá škola dostala odo mňa, tak ako ja od nej,“

hovorí Martin Auxt, študent gymnázia, ktorý sa na výstavbe chodníka aktívne podieľal.

Organizátorka súťaže Tatranskí rytieri, Anna Bieliková, videla v projekte potenciál, pretože jeho prepracovanosť dokázal dostať do exteriéru školy aj interaktívnu formu vzdelávania.

Odmenou v súťaži bola finančná podpora víťazného projektu a dobrovoľnícka pomoc partnera.

Zdroj a foto: Občianske združenie Ekologické Slovensko, Zuzana Rojíková

Pozri tiež

Dobrovoľníci vybudovali 1600-metrový náučný chodník na hrad Peťuša neďaleko Zvolena

Asi 50 dobrovoľníkov vybudovalo uplynulú sobotu (2.4.) náučný chodník na takmer zabudnutý hrad Peťuša neďaleko …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *