HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici budúceho roka

Oživenie ekonomík po pandémii koronavírusu bude v jednotlivých krajinách postupné a nerovnomerné. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa Slovensko malo vrátiť k predkrízovým číslam hrubého domáceho produktu v druhej polovici roku 2022.

Uvoľnenie protipandemických opatrení počas leta viedlo v mnohých krajinách k druhej vlne šírenia infekcie. Týka sa to Česka, Maďarska aj Slovenska, ktoré teraz týždenne zaznamenávajú väčší nárast nových prípadov Covid-19 ako na jar.

Vlády zvolili stratégiu zameranú na posilnenie fiškálnej a menovej politiky s cieľom hospodárskeho oživenia. Z krajín V4 by mali Česko a Maďarsko dosiahnuť predkrízovú úroveň HDP podobne ako Slovensko, teda v druhej polovici 2022. Poľsko sa pravdepodobne vráti na predkrízové hodnoty už na konci roku 2021, pretože ich prepad HDP nebol taký výrazný.

 Priemyselné odvetvia na Slovensku a v okolitých krajinách

Globálny obchod je pandémiou koronavírusu výrazne ovplynený a podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa mohol medziročne prepadnúť o 15% v objemovom a až o 20%  v hodnotovom vyjadrení.

Kríza Covid-19 má dosah na takmer každé priemyselné odvetvie. Experti Euler Hermes v prvom polroku 2020 znížili rizikový rating v rekordných 325 sektoroch naprieč všetkými krajinami.

Spomedzi krajín V4 mala najviac znížených ratingov Česká republika (9), o niečo menej Slovensko (6), Poľsko (6) a Maďarsko (3). K rizikovejším sektorom u nás a našich susedov patrí strojárstvo, doprava, automobilový, kovospracujúci a textilný priemysel.

„V strednej Európe došlo k zásadnému prepadu produkcie najmä v automobilovom priemysle – až o 80% v apríli 2020. Následným obnovením výroby sa Slovensko aj ostatné krajiny dostali do fázy zotavenia v tvare V, ešte ale nedosahujú predkrízové hodnoty,“

hovorí Peter Mucina, riaditeľ Euler Hermes na Slovensku.

 Insolvecie budú naďalej rásť

Z hľadiska platobnej neschopnosti firiem predstavuje Covid-19 časovanú bombu. Napriek tomu, že sa mnoho ekonomík pomaly prebúdza z „lockdownu“, analytici stále predpovedajú masívny nárast insolvencií ku koncu tohto roka a v prvej polovici 2021. Ide o dôsledok nestabilných ekonomických podmienok, rozdielnych stratégií k oživovaniu ekonomík v jednotlivých krajinách a k núdzovým opatreniam.

Globálny index insolvencií Euler Hermes pravdepodobne dosiahne v nasledujúcom roku rekordnú hodnotu – nárast o 35 %. Index kumuluje hodnoty za posledné dva roky, pričom polovica analyzovaných krajín zaznamenala najvyššie úrovne insolvencí od konca finančnej krízy v roku 2009.

Táto nelichotivá prognóza sa týka aj strednej a východnej Európy s predpokladaným nárastom indexu insolvencií o 32%. Podľa analýzy Euler Hermes očakávame na Slovensku nárast insolvencií o 38% v roku 2021 oproti roku 2019, v Česku dosiahne index insolvecií 33% a v Maďarsku 20%.

Zdroje: Národné štatistiky, Solunion, Euler Hermes, Allianz Research, Marcela Danišová, ilustračné foto redakcia

Pozri tiež

Do obnovy fasády Thurzovho domu investuje Banskobystrický kraj viac ako pol milióna eur

Jedinečná fasáda Thurzovho domu na námestí v Banskej Bystrici sa po desaťročiach dočká patričnej a odbornej obnovy. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *