Hľadajú sa stratené príbehy a spomienky na tatranský Hotel Lomnica

Rekonštrukciou Hotela Lomnica v Tatranskej Lomnici chcú jeho majitelia do tatranskej osady vrátiť nielen jeho niekdajšiu podobu, ale aj atmosféru, ktorá v ňom kedysi panovala. Preto začali pátrať po starých fotografiách či spomienkach, ktoré sa spájajú s týmto hotelom. Zo spomienok plánujú pripraviť aj krátky film.

Hotel Lomnica po komplexnej rekonštrukcii otvoria už túto zimnú sezónu. Nezachovali sa však v ňom žiadne kroniky, listiny ani inventár a jeho minulosť sa odhaľuje veľmi ťažko.

„Sme presvedčení, že hotel bol dôležitou súčasťou života mnohých ľudí. Veľmi nám záleží na spoznaní celej histórie hotela aj s príbehmi jej návštevníkov či zamestnancov. Chceli by sme vyzvať všetkých, ktorí hotel navštívili alebo v ňom pracovali a majú príbeh, ktorý sa v ňom odohral, aby si zaspomínali,“ vysvetlila riaditeľka Hotela Lomnica Zuzana Kovaľová.

„Veríme, že staré fotografie, obrázky a spísané spomienky dopomôžu vytvoriť výnimočný zážitok aj pre budúcich návštevníkov. Ak sa nám podarí nájsť jeho pamätníkov, radi by sme pripravili krátky film, ktorý by mapoval časy jeho slávy,“ dodala marketing a PR manažérka hotela Lenka Maťašovská.

Pamätníci môžu svoje spomienky posielať poštou na adresu hotela alebo na e-mailovú adresu pamatnici@hotellomnica.sk, prípadne ich osobne priniesť.

Hotel Lomnica mal svojho času podobnú funkciu ako korzo.

„Bol spoločenským centrom. Ľudia nielen z Tatranskej Lomnice, ale aj okolitých osád a miest si na jeho terasu chodievali oddýchnuť, či sa zabaviť,“ vysvetlila Maťašovská.

S hotelom sa v roku 1893 začala písať aj história samotnej tatranskej obce, ktorá podľa jeho názvu získala svoj prvý oficiálny názov Tatranská Lomnica a stala sa prvou tatranskou osadou. Je národnou kultúrnou pamiatkou a od mája 2015 prechádza rekonštrukciou.

„Historická časť hotela si zachová svoju pôvodnú podobu hrazdenej stavby v štýle neoklasicizmu kombinovaného s neorenesanciou a secesiou. Modernou dostavbou sa zvýšia priestorové kapacity pre spoločenské, kultúrne či kongresové udalosti,“ uzavrela Maťašovská.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *