Foto: Horehronská stanica Beňuš

Jedinečná stanica na Horehroní v rozprávkovom prostredí je na Beňuši

Kedysi boli železničné stanice plné života. Obmedzená alebo celkom zastavená železničná doprava bola dôvodom na smútok, pretože rušením viacerých železničných tratí v mnohých kútoch Slovenska, začali chátrať. Opustené budovy sa postupne stali veľkým lákadlom pre bezdomovcov a vandalov, ktorí tieto priestory začali využívať ako nocľaháreň. Následkom toho bolo ich úplné zatvorenie. Niektoré stavby museli takmer spadnúť, aby vznikla šanca na ich záchranu. Väčšine z nich sa to však nepodarilo a bohužiaľ stále viac bývalých železničných zastávok je minulosťou.

Desať kilometrov vzdialená od Brezna, nachádzajúca sa v náručí romantického Horehronia, obec Beňuš tiež má tú svoju ešte donedávna zanedbanú a opustenú, no dnes vzorovú a lákavú žel. staničku. V dedinke, ktorá sa vďaka folklóru, krojom a zachovanej architektúre stala nositeľom ľudovej kultúry. V prostredí Nízkych Tatier učupená, takmer zabudnutá železničná stanica sa vďaka skvelému nápadu miestneho obyvateľa a farmára Rolanda Laurinca zmenila na nepoznanie. Z bez života dýchajúcej stanice sa postupne stala akási „malá farma“, ktorej hlavnými účinkujúcimi sú kone. Na nich sa je možné samozrejme i povoziť, z čoho majú najväčšiu radosť najmä deti a to hlavne teraz počas leta. Príjemné horehronské prostredie láka mnohých turistov a to počas celého roka. Samotná stanica tiež ponúka posedenie v jej vonkajších priestoroch s možnosťou občerstvenia a kúpy domácich mliečnych výrobkov od syrov po žinčicu, podporu však nachádzajú aj ďalší okolití farmári. Horehronská stanica na Beňuši, ktorá sa znovu narodila, je preto dobrým dôvodom na zastavenie i pre náhodných pocestných. Dobrý chýr sa rozšíril už aj za hranice Slovenska a neraz sa tu zastavia turisti z Česka, Nemecka, či iných krajín. Usilovnosť a dobrý nápad, no zároveň i podpora regionálneho turizmu, či farmárov je príkladom hodným nasledovania. Na tomto mieste si nielen oddýchnete, ale dozviete sa aj dôležité informácie z regiónu, ktorý domáci poznajú lepšie ako ktokoľvek iný.

er, foto mp

 

 

Pozri tiež

Beňuš zvláda nabitý program: Aj s medailou vo vačku krížom-krážom

Bez zastavenia – tak v súčasnosti funguje vodný slalomár Matej Beňuš. Od strieborného úspechu na …

3 komentáre

  1. Nevieme ako to je otvorené od – do

  2. Je to skutocne pekne, doslova ukazkove a ze sa z tak zanedbanej stanice stala rarita, aku nikde na Horehroni niet. Kto sa o to zasluzil patri mu velka vdaka. Je to pekna propagacia obce a sluzi ako vzor pre ostatne stanice, kltore su v dezolatnom stave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *