Horehronský expres hlási za prvý mesiac vypredané

Za prvý mesiac a pol historický Horehronský expres využilo vyše 900 cestujúcich. Historický vláčik premáva počas leta vždy v piatok a sobotu obojsmerne na troch trasách. Dnes ho využil na zážitkovú jazdu spolu so starostami obcí, ktorými expres prechádza, aj župan Ján Lunter.

Od 31. mája 2019 pripravil Banskobystrický samosprávny kraj novinku pre milovníkov historických vlakov. Každý piatok a sobotu počas leta do 31. augusta 2019 z Brezna dvomi smermi jazdí vlaková súprava z prelomu 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia.

Trasa cez Červenú Skalu do obce Mlynky ponúka jedinečné výhľady na Nízke Tatry, prejazd cez unikátne technické pamiatky Strakošský viadukt, Telgártsku slučku a Chmarošský viadukt až k Dobšinskej ľadovej jaskyni a krásam Slovenského raja. Od spustenia expresu sa na tejto trase previezlo 438 turistov. Ďalších 510 ľudí sa odviezlo na dve kratšie trasy Brezno – Zbojská a Červená Skala – Mlynky. Dohromady si tak Horehronský expres užilo za sedem víkendov už 948 turistov.

Približne polovicu lístkov tvoria lístky zľavnené, to znamená, že vláčik využili buď deti od 3 do 15 rokov alebo seniori nad 60 rokov, čo presne odzrkadľuje, že ide o atrakciu vhodnú a využívanú na rodinné výlety.

Vo vlaku prebieha počas jazdy aj program – cestujúci si priamo počas jazdy môžu pochutnať na Legendárnych buchtách Zbojská a vlakoví herci cestu oživia zábavno-náučným programom. Horehronský expres je súčasťou turistickej identity Banskobystrického kraja Za horami, za dolami, prevádzku a program na ňom zastrešuje Rozvojová agentúra BBSK.

Jazdu Horehronským expersom si dnes vychutnali aj starostovia všetkých obcí, ktorými Horehronský expres prechádza, ktorých na zážitkovú jazdu pozval župan Ján Lunter.

„Trasa prechádza mojim rodiskom, je to kraj s krásnou prírodou, kde turistický ruch naozaj má na čom zakladať, podporujeme všetky aktivity, ktoré túto prírodu turistom ukazujú, a zároveň majú formu udržateľného cestovného ruchu,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Župan so starostami a zástupcami obcí Heľpa, Beňuš, Polomka, Telgárt, Mlynky, Dedinky a Šumiac  počas cesty za turisticky atraktívnymi možnosťami popri trase Horehronského expresu navštívili Zejmarskú roklinu aj Palcmanskú Mašu.

TS: Marcela Glevická, foto: BBSK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *