Hrozí, že sa Hodinová veža ešte pohne?

…odpoveď aj na túto otázku sa dozviete na aprílovej Bystrickej hodinke už budúci štvrtok 27. apríla o 18:00 v Kaviarni Národného domu.

Ak vás zaujíma história nášho mesta a pútavé rozprávanie na rôzne historické témy v príjemnom kaviarenskom prostredí, podujatie Bystrická hodinka organizované Banskobystrickým okrášľovacím spolkom a partnermi, je určené práve pre vás. Tá aprílová bude o Hodinovej veži – od jej vzniku po súčasnosť, o mýtoch, ktoré ju sprevádzajú a faktoch, ktoré ich vyvracajú.

O šikmej veži v Banskej Bystrici

O tom, kedy bola veža postavená a na čo slúžila, prečo sa vlastne naklonila, či hrozí jej pád aj v súčasnosti a aké tajné miestnosti sa nachádzajú alebo nenachádzali pod jej základmi, nám porozpráva p. Mária Martiniová.

„Banskobystrickú Hodinovú vežu sprevádzajú mnohé legendy a mýty, ktoré sa šíria generáciami a mnohí im veria. Tešíme sa na to, že vďaka našej aprílovej prednášajúcej, pani Martiniovej, ktorá roky sprevádzala ľudí aj na Hodinovej veži, sa dozvieme pravdu a možno niektoré z týchto mýtov vyvrátime, možno niektoré potvrdíme“,

povedala organizátorka Diana Javorčíková z Banskobystrického okrášľovacieho spolku.

O Bystrickej hodinke

Podujatie Bystrická hodinka je organizované každý mesiac bezplatne pre všetkých záujemcov, Banskobystričanov, aj návštevníkov z iných miest. Okrem najvzdialenejšej histórie nášho mesta sa venuje aj zaujímavým témam zo súčasnej histórie. Podujatie si získalo veľkú obľúbenosť medzi Banskobystričanmi, a to vďaka príjemnej atmosfére, ktorá každú Bystrickú hodinku sprevádza, ako aj vďaka zvučným menám, ktoré neváhali Banskobystričanom odovzdať svoje vedomosti na rôzne témy. Spomeňme p. Martu Mácelovú, p. Jozefa Ďuriančika, p. Martina Kvietka, p. Vladimíra Sklenku, p. Richarda Senčeka, p. Marcela Pecníka či p. Zuzanu Drugovú.

O prednášajúcej:

Rodáčka zo Spišskej Novej Vsi, vyštudovala architektúru v Bratislave. Po skončení štúdia pracovala na Stavebnej fakulte v Košiciach, až kým sa nevydala do Banskej Bystrice, kde žije dodnes. Okrem zamestnania v Pamiatkovom ústave pôsobila aj jedno funkčné obdobie ako starostka Španej doliny, kde sa na základe jej projektu a s jej pomocou rekonštruovala známa špaňodolinská Klopačka. Po odchode na dôchodok  získala v roku 2009 certifikát na sprievodcovstvo, ktorému sa v Banskej Bystrici venuje dodnes a mnohí ju poznáme tak z Hodinovej veže, ako aj z Potuliek mestom. Momentálne aktívna dôchodkyňa sa stále vzdeláva, najmä v oblasti jazykov a histórie. Kvôli dcére žijúcej v Anglicku sa aktívne učí angličtinu.

BBOS, foto: Daniel Novotný

Pozri tiež

Foto: Pilotný projekt Petržalskej päťky – chodeckých pretekov v atletickej chôdzi úspešne

V sobotu 24. júla 2021 sa uskutočnili chodecké preteky v atletickej chôdzi Petržalská päťka. Pilotný ročník …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *