HUMAN FORUM 2019 – šiesty ročník v Banskej Bystrici

Občianska platforma NIE V NAŠOM MESTE v spolupráci s Centrom komunitného organizovania, Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a nadáciou Ekopolis organizujú 27. a 28. novembra 2019 v poradí už 6. ročník medzinárodného diskusného fóra o ľudských právach HUMAN FORUM – Demokracia v ohrození?

Human Forum 2019 sa bude konať na niekoľkých miestach v Banskej Bystrici. Diskusné panely, kultúrne akcie a premietania sa uskutočnia v priestoroch  Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, v historickej Radnici mesta, v Múzeu SNP, v Záhrade CNK aj v modlitebni Bratskej jednoty baptistov. Šiesty ročník podujatia bude zameraný na voľby ako základný nástroj demokratického zriadenia.

„Pred tridsiatimi rokmi celá komunistická stredná a východná Európa volala na námestiach po slobodných voľbách. V súčasnosti však príde k volebným urnám ani nie polovica z oprávnených voličov. Signalizuje to, že sme stratili záujem o veci verejné? Znamená to, že nám už nezáleží na tom, kto nás bude reprezentovať? Alebo to svedčí o strate dôvery v politikov a znechutení občanov z politického diania? Prečo rastie podpora antisystémových a extrémistických strán a hnutí? Ako inak chceme zabezpečiť chod demokratickej spoločnosti, keď nevyužívame jej elementárny nástroj – slobodné voľby?”

pýta sa koordinátorka organizačného tímu Human Forum Csilla Droppová.

 Cieľom podujatia Human Forum nie je ponúkať hotové odpovede na nastolené otázky. Na fórum sú prizvaní zástupcovia a zástupkyne občianskych organizácií, hnutí, iniciatív aj neformálnych skupín, ale aj žurnalisti/ky a odborníci/čky na občiansky sektor, ktorí pôsobia na Slovensku aj v zahraničí. Práve preto organizačný tím vyzýva všetkých, ktorí dokážu nad témou uvažovať, kriticky myslieť a diskutovať, k účasti na tomto podujatí medzinárodného významu. Osobitosťou tohto podujatia je, že má ambíciu spájať v diskusii akademickú, politickú a občiansku verejnosť.

„Občianska platforma NIE V NAŠOM MESTE, ktorá je hlavným organizátorom podujatia HUMAN FORUM, od začiatku svojho pôsobenia deklaruje potrebu vzájomnej tolerancie a poznávania sa medzi rasami, národmi a rôznymi vierovyznaniami,

uvádza koordinátorka platformy Martina Strmeňová.

Aj preto v spolupráci s katolíckou, evanjelickou a ostatnými cirkvami v Banskej Bystrici bude súčasťou podujatia opäť je ekumenická bohoslužba, ktorá sa každým rokom teší stále väčšiemu záujmu.

Súčasťou fóra bude aj odovzdanie ocenenia mimoriadneho činu v humanizácii spoločnosti – Cena Human Fora. Vlani cenu získal Fedor Gál a predtým Jana Dubovcová. Takisto tento rok budú v programe aj témy vzdelávania a aktivity pre školy. Budeme diskutovať aj o tom, ako a či dostatočne vzdelávame a vychovávame mladú generáciu k občianskej zodpovednosti a k využívaniu svojho volebného práva – slobodne voliť a byť volený.

Kompletný program bude zverejnený na www.humanforum.sk

Partnermi Human Forum 2019 sú Mesto Banská Bystrica, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Akadémia umení, Artforum a Záhrada CNK. Podujatie sa koná bez nároku na poplatok a organizátori počas oboch dní konania Human Forum zabezpečujú občerstvenie.  

Zdroj a foto : TS Human Forum 2019, Csilla Droppová

Pozri tiež

Víkendových a prázdninových podujatí je dostatok

Počas nadchádzajúceho víkendu bude v našom meste cítiť fašiangovú atmosféru. Môže sa stať, že natrafíte na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *