IKONICKÁ INSCENÁCIA ŠTÚDIA T.W.I.G.A. MOCAD(R)ÁMY POSLEDNÝKRÁT NA SCÉNE BDNR

Mocad(r)ámy vznikli ako druhý titul ženského divadelného Štúdio T.W.I.G.A., ktoré od r. 2007 fungovalo pri Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici. Derniéra divácky najobľúbenejšieho titulu Štúdia sa uskutoční v stredu 22. januára o 19.00 hod.

Inscenácia má na svojom konte 98 repríz, derniérové uvedenie bude s číslicou 99.

„Po 12 rokoch sa lúčime s týmto opusom, ktorý – napriek času, a môžeme povedať aj žiaľbohu – je stále aktuálny. Žiaľbohu preto, lebo ak je hra (napísaná podľa skúseností súčasných žien so „svojím osudom, telom, vekom“) aktuálna aj po desiatich rokoch, znamená to, že málo vecí okolo nás a v živote publika sa zmenilo.“

Iveta Škripková, režisérka inscenácie pre newsletter divadla Zvesti.
Iveta Škripková je zakladateľkou, ideovou líderka Štúdia T.W.I.G.A., iniciátorkou línie  rodovo citlivej tvorby Divadla na Rázcestí.

Inscenácia tematizuje autentické zážitky herečiek, žien rôzneho veku s inštitucionalizovaným, tichým neviditeľným násilím (s predsudkami, ktoré sa spájajú s tým, že sa narodíme ako ženy) v našich životoch. Z ich skúseností s týmto fenoménom vznikli pôvodné monodrámy.
Prvá časť inscenácie „TWIGGY“ sa venuje zdanlivo nedôležitým momentom ženského mladého života v koži S, M, ktoré sa stávajú dôležitým zrkadlom spoločenských očakávaní a noriem. Účinkujú prevažne hostky Štúdia:


Andrea Krestianová v monodráme Ninina Šálka;
Veronika Zelinová v Pravej plavej;
Slavomíra Fulínová v Kuchynských orgiách. Táto monodráma nebola uvedená viac rokov, keďže Slavomíra Fulínová od r. 2014 pôsobí ako členka umeleckého súboru Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
Anna Hajduková, herečka divadla v monodráme Princezná Láska.
Súčasťou prvej časti inscenácie je aj monodráma Nemá žena v podaní hostky Márie Danadovej. Táto monodráma kvôli pracovnej vyťaženosti interpretky uvedená nebude.

Druhá časť inscenácie „MATRÓNY“ tematizuje závažné situácie, stavy zrelých žien v koži L – XXL. Pôrod, strata manžela/partnera, výzvy seniorského veku. Účinkujú herečky, stálice divadelného súboru:
Ivana Kováčóvá v Story o Yoni;
Mária Šamajová v monodráme Vdova;
Alena Sušilová v XXL proti hore.
Večerom sprevádza Marianna Mackurová v roly Mocadámy.

V r. 2009 inscenácia účinkovala na oslavách MDŽ v Bratislave, podujatie organizoval Slovensko-český ženský fond. V tom istom roku na Sliezskych dňoch v poľských Katoviciach. V r. 2011 obohatili program akcie venovanej 100. výročiu MDŽ v Prahe, v organizácii Českej ženskej lobby. V r. 2013 sa prezentovala na Slovensko-českom víkende v Prahe v Radotíne. V r. 2015 sa časť Mocad(r)ám predstavila v Brne na Genderových dňoch, pri príležitosti vyhlásenia výsledkov súťaže Sexistické prasátečko.
Inscenácia vyvolala ohlas v teatrologickej oblasti, podrobne sa jej venovala teatrologička Nadežda Lindovská v štúdii Gynokritické divadlo Ivety Škripkovej, ktorá vyšla v publikácii Divadelní režiséri na prelome tisícročí. Text inscenácie vyšiel v teatrologickom časopise Kød 10/2008. Dve časti textu: Ninina šálka, Story o Yoni bol uverejnený v Aspektin, jar 2013. Text bol preložený do poľštiny študentkami Katovickej univerzity pri príležitosti hosťovania inscenácie v Poľsku.
Herečka Mária Šamajová získala Prémiu Literárneho fondu za hereckú interpretáciu monodrámy Vdova. 

Viac zaujímavých informácií o inscenácii a tvorivom tíme nájdete v newsletteri Zvesti divadla na Rázcestí, číslo december 2019, ktorý divadlo každý mesiac publikuje online na svojom webe. http://www.bdnr.sk/zvesti-divadla-na-razcesti

Bábkové divadlo na Rázcestí pozýva na posledné stretnutie s Moca – príbehmi do kávového salóna, resp. Teátria divadla na Skuteckého ulici 14. V rámci večera na vás čaká pár prekvapení. Predstavenie je súčasťou divadelnej ponuky DÁMSKY VEČER.

Vstupenky: 048/412 55 13, vstupenky@dnr.sk, www.ticket-art.sk.
Viac o podujatí na webe BDNR: www.bdnr.sk

Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj.

Monika Tatarková, BDNR, foto: BDNR

Pozri tiež

DIVADELNÉ OTVORENIE NOVÉHO ŠKOLSKÉHO ROKU 20/21

Na Slovensku sa 2. septembra 2020 otvorilo viac ako 500 základných škôl, avšak len na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *