Je to potvrdené: Banskú Bystricu čaká „Malá Olympiáda“

Banská Bystrica sa v roku 2021 stane dejiskom  Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF.

Definitívne to na dnešnom mediálnom brífingu potvrdil primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko po predchádzajúcom stretnutí najvyšších predstaviteľov Slovenského olympijského a športového výboru so zástupcami slovenských zväzov desiatich športov, ktoré sú v programe letného EYOF 2021. Pred Banskou Bystricou tak stojí veľká výzva. O dva roky privíta viac ako 3 600 športovcov zo všetkých európskych krajín, približne 1 000 členov sprievodných tímov a taktiež približne 1 000 dobrovoľníkov, ktorí budú pomáhať pri organizácii 7-dňového podujatia.

EYOF 2021 – športové podujatie aké tu ešte nebolo

Európsky olympijský festival mládeže v roku 2021 sa mal pôvodne konať v Košiciach, ktoré sa však náročnej organizácie tohto podujatia vzdali. Krátko na to prejavili záujem prebrať zodpovednosť okrem Banskej Bystrice aj Žilina či Šamorín. O organizátorovi sa rozhodlo na stretnutí najvyšších predstaviteľov Slovenského olympijského a športového výboru so zástupcami slovenských zväzov desiatich športov, ktoré sú v programe letného EYOF 2021. Banskej Bystrici sa tak dostalo ďalšej športovej pocty, po tom ako sa v roku 2017 stala Európskym mestom športu, čaká ju v roku 2021 doslova „malá Olympiáda“.

Aké športy nás čakajú?

Na Európskom olympijskom festivale mládeže sa bude súťažiť v týchto športových odvetviach a disciplínach:

 • Atletika
 • Plávanie
 • Športová gymnastika
 • Tenis
 • Cestná cyklistika
 • Džudo
 • Basketbal
 • Volejbal
 • Hádzaná
 • Triatlon

Okrem podpory vlády sa očakáva finančná spolupráca aj s Banskobystrickým samosprávnym krajom a na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici budú mestskí poslanci rozhodovať o podpore podujatia i zo strany mesta. Pol milióna eur je podľa slov Jána Noska prisľúbené aj z Európskej komisie. Rekonštrukcia atletického štadióna na Štiavničkách je nevyhnutná a v meste pod Urpínom chýba tiež multifunkčná športová hala, po ktorej je čoraz väčší dopyt aj kvôli stúpajúcej úrovni športu na mieste, ktoré sa pýši olympijskými víťazmi.

Prečo Banská Bystrica?

Spomedzi kandidátov na organizáciu podujatia má Banská Bystrica najlepšie ubytovacie možnosti, je schopná v internátoch a ďalších zariadeniach ubytovať okrem takmer 4 000 športovcov aj tisícku rozhodcov, technických delegátov, oficiálnych hostí, dobrovoľníkov a samozrejme sa počíta aj so zvýšeným dopytom po ubytovaní pre divákov. Športové zázemie akým disponuje Banská Bystrica bolo tiež rozhodujúcim faktorom.

Vzhľadom na náročnosť organizácie a potrebu dobudovať infraštruktúru jednalo vedenie mesta aj so susedným Zvolenom. V akom rozsahu by mal byť Zvolen nápomocný ešte nie je známe, predpokladá sa však najmä spolupráca v poskytnutí niektorých športovísk.

Už čoskoro sa očakáva, že Slovenský olympijský a športový výbor zorganizuje stretnutie pre zástupcov dotknutých zväzov návštevu usporiadateľa, na ktorej bude potrebné identifikovať potrebné investície do športovísk či ubytovacích zariadení. V júli sa EYOF koná v azerbajdžanskom Baku, kde zo Slovenska pocestuje skupina pozorovateľov zastupujúcich SOŠV, príslušné športové zväzy, aj mesto Banská Bystrica. Táto skúsenosť by mala napomôcť pri organizácii tohto veľkého podujatia na Slovensku už o dva roky.

mp

Pozri tiež

Permoníci sú súčasť folklóru a patria medzi symboly baníctva na strednom Slovensku

Banský škriatok permoník bude inšpirovať i zabávať návštevníkov XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže v …

2 komentáre

 1. jedine co je vacsie ako tato olympiada je Noskove ego.
  cela bystrica je jeden velky tankodrom. nic sa neopravuje, doprava kolabuje a oni sem dotrepu dalsi zrac penazi, kde sa bezhlavo bude stavat hala za halou pre 1 podujatie

  • No a prave preto je toto podujatie vynikajuce, doteraz nemusel teraz bude musiet, navyse konecne sa postavi velmi potrebna sportova hala a zrekonstruuje ta komunisticka barabizna na Stiavniclach, a opravi sa infrastruktura, inak by sme sa toho nedockali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *