Jubileum bábkoherca a dramaturga Štefana Šmihlu a bábkoherečky Sone Dušovej

Literárne a hudobné múzeum Vás pozýva na výstavku Štefan Šmihla – bábkoherec, dramatik a rozhlasový dramaturg, ktorú pripravilo pri príležitosti jeho 80. narodenín. Prezrieť si ju môžete v rámci otváracích hodín múzea a potrvá do 22. 10. 2020.   

Štefan Šmihla sa narodil 11. augusta 1940 v Bratislave. Už v detstve si vyskúšal „dosky, čo znamenajú svet“ v školskom divadle, neskôr pokračoval na strednej škole a ovplyvnilo to jeho rozhodnutie stať sa hercom. Štúdium v Prahe mu poskytlo dostatočný umelecký  rozhľad  v prostredí vysokej školy –  Divadelnej fakulty Akadémie múzickych umení, ako aj návštevami v pražských divadlách: Divadlo na Vinohradoch,  D34, Divadlo ABC, Rokoko, Stavovské divadlo (vtedy Tylovo) a i.

Po skončení školy prijal ponuku angažmánu do Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici (KBD) spolu s Antonom Vaculíkom a Jozefom Mokošom na podnet prvého dramaturga divadla Mikuláša Kováča. Štefan Šmihla sa ako bábkoherec úspešne presadil v groteskných aj  charakterových postavách: Čarodejník v inscenácii Bedřicha Svatoňa Staronová komédia (1961), Papierový šarkan Mrak, Pustovník v hre Jána Malíka Hopka Klopka (1961), Robot Atomko v hre Oldřicha Augusta Kazisvet pán Casissietti (1962), Kramár, Pán, Diabol vo veršovanej baladickej dráme Mileny Markovej Diablov most (1966), Druhý kráľ v hre Jozefa Kainara Zlatovláska (1970), ako Ivan Cárovič v hre Krása nevídaná od Jevgenija Speranského, alebo Jánošíka v medzinárodnom projekte Jánošík (1975) a i.

V KBD predstavili Jozef Mokoš a Štefan Šmihla svoj nový program smerovania divadla inscenáciou Predstavy. Všestranný talent Štefan Šmihla využíval aj ako režisér, autor scenárov a prekladateľ hier. Napísal modernú rozprávku – komédiu s pesničkami Chyťte zlého Viskadóna (1970), veršovanú hru na motívy ľudových rozprávok Pavla Dobšinského O zlatovlasej Otolienke (1969), Slncový kôň (1976), Tri holúbky (1986) a do inscenácie Petra Ensikata Brémski muzikanti (1984) napísal texty piesní. Spolupracoval s Československou televíziou a vytvoril viaceré autorské bábkové hry pre deti. Z českého jazyka preložil viaceré bábkové inscenácie – Mária Kannová: Zakliaty káčer (1963), Zdeněk Skořepa: Šípková Ruženka (1968), Pavol Cmíral: O princeznej, ktorej pršalo do nosa (1986) a iné. K autorským hrám pribudol debut básnickej zbierky Jazda na hojdacom koni v roku 1968 s ilustráciami Ľubomíra Blechu.

V 1977 nastúpil do Československého rozhlasu – štúdio Banská Bystrica, v ktorom bol takmer dvadsaťpäť rokov redaktorom, dramaturgom a vedúcim literárno-dramatickej redakcie. Jeho autorský rozhlasový debut Sny sú aj temné (1981) mal veľký úspech doma aj v zahraničí a bol podkladom pre scenár filmu Mŕtvi učia živých (1983). Pribudli, pravdaže, ďalšie hry: I-EM, Tento deň, Číslo deväť… Z televíznych scenárov Š. Šmihlu stojí za pripomenutie scenár k filmu Srdce (1978). Pri práci v divadle, v rozhlase stretol mnoho zaujímavých ľudí, dokonca aj svoju budúcu manželku, herečku KBD Máriu Staššákovú a dlhoročného priateľa básnika Mikuláša Kováča. Spolu s výtvarníkom Stanislavom Balkom pripravili  na vydanie dve publikácie: Miki – svedectvo o stave ľudskej duše, koláž dokumentov a spomienok na básnika Mikuláša Kováča (1994) a  Mikuláš Kováč: Všetci ste v mojom srdci prítomní (verše z pozostalosti, 2014). V súčasnosti spolupracuje s banskobystrickým Divadlom pod balkónom na tvorbe scenárov hier pre deti a dospelých (Hamletiáda, Solúnski bratia, Medené mesto, Soľ nad zlato).

Jubileum bábkoherečky Sone Dušovej

V tomto roku si pripomíname nedožité 85. narodeniny bábkoherečky Sone Dušovej (rod. Moravčíkovej), ktorá bola zakladajúcou členkou Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici (dnes Bábkové divadlo na Rázcestí). Patrila k najlepším a najzručnejším animátorkám javajok. Bábkam vdýchla život a krásu pohybu. Z množstva animácií spomeňme vodenie javajok Rybárová žena z hry Karla Drimla Šuki a Muki (1960), Kupec z hry S. Preobraženského a S. Obrazcova Veľký Ivan (1962) alebo javajky Lenky z inscenácie Mileny Markovej Diablov most (1966). Divadelná kritika ocenila vynikajúco stvárnenú grotesknú postavu Smrtule v hre Jiřího Jaroša Gašparkov zázračný mlynček a Gašparko si stavia domček (1969).

Vodeniu bábok sa naučila v amatérskom Bábkarskom súbore Domu osvety v Banskej Bystrici, kde sa predstavila najmä prostredníctvom postavy Mateja v hre Zlato kráľa Magamona (1957) či černošského chlapca Kaima z inscenácie Vojtecha Cinybulka Kaimovo dobrodružstvo (1958). Za postavu chlapca Kaima hovorila Oľga Zarembová. Predstavenie Kaimovo dobrodružstvo uviedli pri otvorení stálej bábkovej scény v Banskej Bystrici na Kolárovej ul. č. 18, tzv. „MALÁ SCÉNA“. Hru opäť naštudovali v profesionálnom Krajskom bábkovom divadle v Banskej Bystrici v roku 1964.

Soňa Dušová ako vynikajúca animátorka bábok spolupracovala na televíznych inscenáciách v Bratislave. Zručnosť a umelecký talent z jej troch synov zdedil Miroslav Duša (nar. 1960), profesionálny scénograf.

Zdroj a foto: ŠVK v Banskej Bystrici, Jozefa Pevčíková, Mária Lásková, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Rekonštrukcia vojenského cintorína vo Zvolene

Obnova hrobov dôstojníkov i úprava zelene. Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *