Kliešte opäť útočia

Pozor na kliešte!

Jar je už konečne tu a jej teplé počasie nás láka von do parkov, lesov či na lúky. Príjemný pocit z prechádzky však môže narušiť jedna nepríjemná vec- kliešte. Z roka na rok je ich viac a nachádzajú sa aj na miestach, kde by to o nich predtým nikto nepovedal. Nie sú pre nás len sezónnou hrozbou. Kliešte na nás útočia počas celého roka, keďže každý druh je aktívny v inom časovom období. A čo je najhoršie, sú stále nebezpečnejšie. Hoci si tohto malého parazita často ani len nevšimneme, následky jeho pohryznutia môžu byť fatálne.Takmer ich nevidieť, ale sú nesmierne prefíkané. Prebúdzajú sa v apríli, aby nám nepretržite škodili. Sú zákerné aj ohľaduplné. Dokonale totiž umŕtvia miesto vpichu, takže vôbec necítime, keď sa do nás zahryznú.

Teplé a suché podnebie, ako aj listnaté porasty do nadmorskej výšky 800 metrov vytvárajú vhodné podmienky na ich výskyt. Sú nielen v lesoch, ale aj v parkoch a záhradách, predovšetkým na steblách trávy a v nízkych porastoch do výšky 1 metra a tvrdenie, že padajú zo stromov, je vymyslené.

Vraví sa, že vôňa tabaku a alkoholu priťahuje kliešťov, upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Naopak, ľuďom so studenými končatinami sa vyhýbajú. Ďalšou zaujímavosťou podľa hygienikov je, že človek môže kliešťa odpudiť cesnakovou arómou. Tieto parazity sú pre svoju slepotu odkázané na vyhľadávanie obetí podľa dychu či istých látok v ich pote,“ uvádza ÚVZ SR. Dospelá samička dokáže po nacicaní krvou narásť až do veľkosti hrachu. Kliešte môžu loziť po šatách aj niekoľko hodín, po návrate z vonku je preto dôležité dôkladne si skontrolovať oblečenie. Na druhej strane, kliešť si môže so svojou obeťou i „nesadnúť“ a vtedy z tela odpadne.

Ako správne vybrať kliešťa?

Zabudnite na potieranie olejom a vykrucovanie proti smeru hodinových ručičiek. Parazita je nutné vybrať pomocou špeciálnych klieštikov, pomocou navlhčenej vatovej tyčinky alebo s použitím špeciálnej karty so zárezmi. Kliešťa tak pomalým pohybovaním strany na stranu dostanete von celého, a to bez rizika, že by vyvrhlo obsah svojich čriev do rany a mnohonásobne tak zvýšilo riziko prenosu nákazy (k tomu môže dôjsť napr. pri použití pinzety). Novinkou sú tiež domáce testy dostupné v lekárňach, ktoré do desiatich minút odhalia, či bol kliešť nakazený. Uhryznutie kliešťa nie je samo o sebe pre človeka nebezpečné, infekcia, ktorou môže byť nakazený, už však predstavuje nemalý problém.

Aké choroby môže spôsobiť uhryznutie kliešťa?

Ak sa v mieste uhryznutia s odstupom času objaví začervenaný kruh s priemerom niekoľkých centimetrov a s vyblednutím uprostred, mali by sme urýchlene navštíviť lekára , ktorý začne liečbu antibiotikami. Najznámejší je nákaza boreliózou a kliešťovou encefalitídou , existuje však rad ďalších ochorení, napríklad babezióza s príznakmi malárie, alebo Ehrlichióza, ktorá napáda biele krvinky. K nakazeniu kliešťovou encefalitídou môže dôjsť krátko po uhryznutí nakazeným kliešťom, nákaza boreliózou hrozí, ak je kliešť prisatý aspoň dvanásť hodín. Nie je výnimkou, že jeden kliešť je prenášačom viac chorôb naraz.

Prevencia je očkovanie, repelent a vhodný odev. Proti kliešťovej encefalitíde je tu efektívna možnosť očkovania, proti borelióze však túto možnosť zatiaľ nemáme. Najúčinnejším spôsobom ochrany tak zostáva opatrnosť, tzv. vyhýbanie sa vysokým porastom, krovím a húštinám, vhodné oblečenie do prírody s dlhými nohavicami a rukávmi, pokrývky hlavy a kliešte aj iný hmyz odpudzujúce prípravky – spreje a repelenty.

er, foto tasr

 

Pozri tiež

V roku 2020 kraj investuje 58 037 000 eur do rekonštrukcie ciest, zariadení sociálnych služieb, stredných škôl či obnovy kultúrnych pamiatok

Aj v roku 2020 sú pre Banskobystrický samosprávny kraj prioritou bezpečnejšie cesty, kvalitnejšie sociálne služby …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *